Προς το περιεχόμενο

συζήτηση περί έντεχνου τραγουδιού.


Aggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό θα ήταν να χαλαρώσουμε λίγο και να μην φρικάρουμε οι ένας με τον άλλο. Ινδιάννε όταν μιλάω για το έντεχνο δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα ονόματα και καλλιτέχνες αφού η εντύπωση και η άποψη που έχω για αυτήν την μουσική δεν προέκυψε μετά από πολύχρονη μελέτη και έρευνα πάνω στις δημιουργίες των ανθρώπουν που αναφέρατε παραπάνω και έτσι δεν μπορώ και δεν είναι σκόπιμο νομίζω να αρχίζω να ξεχωρίζω καλλιτέχνες, δίσκους ή τραγούδια. Αυτό είναι κάτι που μπορεί να το κάνει ο καθένας μόνος αφού πρωτα αποκτήσει την ικανότητα και την ελευθερία να αρχίσει να πετάει πράγματα στα σκουπίδια και να κρατάει αυτά που αξίζουν. Είπα ότι παντού υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά το θέμα είναι η γενική εντύπωση που αφήνει αυτή η μουσική όταν την ακούσω σε διάφορους χώρους. Πραγματικά συγνώμη αν έθιξα με τον τρόπο μου τις αγάπες σας ( και δεν ειρονεύομαι καθόλου). Πάντως επαναλαμβάνω ότι δεν έχει κανένα νόημα να αρχίσουμε να λέμε ότι αυτός ο καλλιτέχνης δεν είναι έτσι ή ότι το αρνείται και τσατίζεται όταν τον αποκαλούνε έντεχνο ( Γιατί άραγε????) και να αρχίσουμε να σώζουμε κόσμο. Και εμένα μου άρεσει και μου αρέσει ο Σαββόπουλος αλλα όπως και να το κάνουμε αυτό έτσι όπως έχει γίνει είναι κατάντια. Οι καλλιτέχνες πρέπει να ξέρουν να σταματούν και όχι να συνεχίζουν με το ζόρι σαν δημόσιοι υπάλληλοι για το μεροκαματάκι του τρόμου :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την λέξη έντεχνο ποτέ δεν την κατάλαβα και άλλωστε ούτε τους κριτικούς και την ορολογία τους κατάλαβα ποτέ. Τώρα ποιοι είναι αυτοί που γυρνάνε στο άκουσμα αυτής της λέξης δεν ξέρω.

Από την άλλη αυτοί που το παίζουν μέντορες και αναφέρονται υποτιμητικά στο Μάλαμα, Θ. Παπακωνσταντίνου κλπ. (χωρίς να λέω αν μου αρέσουν ή όχι) ή είναι πάρα ποly καλοί μουσικοί ή την έχουν ψωνίσει (χωρίς να αποκλείω και τα δύο).

 

Υγ. Έχω την εντύπωση ότι αυτό το topic είχε περισσότερα posts. :P :) :P

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

noblues' date=' όντως υπήρχαν μερικά posts παραπάνω αλλά ήταν σε έντονο προσωπικό ύφος και αφαιρέθηκαν.

καλό θα είναι πάντως, αγαπητοί συντρόφιμοι, να προσπαθούμε να ανακαλύπτουμε αυτά που μας ενώνουν και όχι αυτά που μας χωρίζουν.[/i']

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου feather αλλά σε τέτοιες κουβέντες μερικές φορές έχουν μεγαλύτερη αξία οι διαφωνίες και οι εντάσεις που θεωρώ ότι δεν μας χωρίζουν καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την λέξη έντεχνο ποτέ δεν την κατάλαβα και άλλωστε ούτε τους κριτικούς και την ορολογία τους κατάλαβα ποτέ.

 

Να βοηθήσω λίγο; Έντεχνο στην ελλάδα καλείται το ελληνικό τραγούδι που δεν έλκει καταγωγή από το ρεμπέτικο ή τη δημοτική/νησιώτικη παράδοση και που έχει συνθεθεί από ανθρώπους με επάρκεια παραδοσιακής/κλασικής μουσικής παιδείας. Σε πιο πρόσφατα χρόνια, όπου το ρεμπέτικο έχει "εξελιχθεί" σε σκυλάδικο, "έντεχνο" καλείται οτιδήποτε επιχειρεί να συντηρήσει μία παραδοσιακά οριζόμενη ποιότητα, είτε μέσω της προβληματικής του στίχου, είτε μέσω της άποψης για την ενορχήστρωση, είτε μέσω της πρόθεσης προσέλκυσης του ενδιαφέροντος ενός κοινού που δεν επιλέγει το σκυλάδικο για ιδεολογικούς λόγους.

 

Φυσικά (στην ελλάδα είμαστε), ο -ούτως ή άλλως χαζούτσικος αυτός όρος- έχει κανιβαλιστεί αγρίως από φίλους και εχθρούς. Για παράδειγμα, οι αριστεροί (no offense) θα επισήμαιναν άμεσα την αστική καταγωγή αυτού του τρόπου σκέψης και των μουσικών ιδιωμάτων που παράγει. Οι δεξιοί (some offense) δεν κατάφεραν ποτέ να εκφραστούν μέσα από το "έντεχνο", μην έχοντας άλλωστε και πολλούς εκπροσώπους τους στο σύγχρονο ελληνικό τραγούδι (έχοντας όμως μία γενικότερη ροπή στο fun του σκυλάδικου). Οι διπλωματούχοι απόφοιτοι των ωδείων (heavy offense or heavy metal) - οι οποίοι δεν έχουν επισήμως πολιτευτεί ακόμη - θα περιλάμβαναν στο "έντεχνο" οτιδήποτε έχει μέσα συγχορδίες ενάτης και μανιερισμούς/ακροβατισμούς του τραγουδιστή κλπ κλπ.

 

Με τέτοιες προδιαγραφές δεν είναι περίεργο ότι ο όρος προκαλεί σύγχυση και καυγάδες. Η απλή αλήθεια είναι ότι κάθε καλλιτεχνική προσπάθεια είναι έντεχνη από τη φύση της (εκτός αν εδώ μέσα ακούσουμε και για συνειδητά "άτεχνες" καλλιτεχνικές προσπάθειες) - όχι βέβαια ότι καταλήγει να είναι εξίσου επιτυχημένη. Έτσι, στην πράξη ο όρος αυτοακυρώνεται και ομολογώ ότι πριν το noiz, είχα πάρα πολλά χρόνια να ακούσω άνθρωπο να τον χρησιμοποιεί. Με όλο το θάρρος, προτείνω την κατάργησή του από όλες τις μελλοντικές συζητήσεις, διότι μόνο σε μπελάδες μπορεί να βάλει. Το να σκέπτεσαι τη μουσική σαν έντεχνη και σαν μη έντεχνη είναι ηθελημένα παρανοϊκή επιλογή και -όπως αποδείκτηκε- κάνει κακό στην υγεία (της συζήτησης).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την λέξη έντεχνο ποτέ δεν την κατάλαβα και άλλωστε ούτε τους κριτικούς και την ορολογία τους κατάλαβα ποτέ. Τώρα ποιοι είναι αυτοί που γυρνάνε στο άκουσμα αυτής της λέξης δεν ξέρω.

Από την άλλη αυτοί που το παίζουν μέντορες και αναφέρονται υποτιμητικά στο Μάλαμα' date=' Θ. Παπακωνσταντίνου κλπ. (χωρίς να λέω αν μου αρέσουν ή όχι) ή είναι πάρα ποly καλοί μουσικοί ή την έχουν ψωνίσει (χωρίς να αποκλείω και τα δύο).

 

Υγ. Έχω την εντύπωση ότι αυτό το topic είχε περισσότερα posts. :P :) :P[/quote']

 

υπαρχει και μια τριτη εκδοχη noblues

να ειναι ταγμενοι στο ατεχνο λαικο , κοινως σκυλαδικο

γιατι πως να το κανουμε , η μουσικη ειναι τεχνη

δεν ειναι κεντημα για νεανιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σκέπτεσαι τη μουσική σαν έντεχνη και σαν μη έντεχνη είναι ηθελημένα παρανοϊκή επιλογή και -όπως αποδείκτηκε- κάνει κακό στην υγεία (της συζήτησης).

 

ακριβώς καλέ μου φίλε ΠΑΡΑΝΟΪΚΗ επιλογή :lol:

 

ας αφήσουμε τον κόσμο να ακούει ότι γουστάρει & ας μη το παίζουμε μέντορες & "γνώστες" γεμίσαμε απο τέτοιους δεν τους χρειαζόμαστε & στη μουσική.

 

για να ξεκαθαρίσω για ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ τη θέση μου ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΩ τους καλλιτέχνες που αναφέραμε,ισα ισα πολλοί μου αρέσουν,ΥΠΟΤΙΜΩ όμως όσους χαρακτηρίζουν αρνητικά όσους δεν ακολουθούν το μουσικό αυτό "ρεύμα" & απαξιώνουν κάθε διαφορετική μουσική.

 

και μια & μου ζητήθηκε να και μια μικρή λίστα "Underground" μουσικής που προτείνω

 

-ΛΙΒΙΕΡΑΤΟΣ (όχι ο γνωστός ο "άλλος")

-ΜΑΝΩΛΗΣ ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ

-HAPPY DOG PROJECT

-ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ

-ΜΕΝΤΑ

-MUSHROOMS (παλαιοί αλλα πρεπει να τους ακούσετε)

 

και πολλοί,πολλοί άλλοι

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου