Προς το περιεχόμενο

Boss BD-2 VS Ibanez Tubescreamer TS9


Aggelos22i

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εψαξα λιγο να βρω κατι αναλογο αλλα μαλλον δεν εχω και πολυ υπομονη  :P ενδιαφερομαι για ενα τετοιου ειδους πεταλι προσεξα ομως οτι το Ibanez εχει και 59 ευρω παραπανω (στην Ελλαδα) δικαιολογειτε αυτη η τιμη; και αν ναι ποσο καλυτερο ειναι απο το Boss που εχει 75 ευρω; παιζω με Fender am special και Laney VC15

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφεύγοντας από το ζήτημα "value for money": το tubescreamer της Ibanez αποτελεί έναν ίσως από τους κλασσικότερους lead ήχους σε blues rock παιξίματα, και έχοντας παίξει με αυτό μπορώ να πώ πως πρόκειται για ένα καταπληκτικό πετάλι. Μεταχειρισμένο μπορείς να το βρεις σε λογική τιμή, κατά καιρούς κυκλοφορούν στις αγγελίες του noiz. Δυστυχώς, για το BD-2 δεν έχω σχηματίσει κατ ιδίαν άποψη, αλλά δεδομένου ότι βρίσκεται σε αρκετά pedalboards γνωστών κιθαριστών, μάλλον δεν είναι κακό :). Πάντως σίγουρα θα έχεις την ευκαιρία να ακούσεις και τα δυο από κοντά με μια βόλτα στα κιθαρομάγαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ακριβως ιδια σαν φιλοσοφια...Εγω εχω ενα BD-2 modded και ειναι απο τα αγαπημενα μου πεταλια ΑΛΛΑ διαφερει απο το tubescreamer.

 

Θα προτεινα να αποφασισεις καθαρα με βαση το πιο ειδος ηχοχρωματος προτιμας - αν σε κραταει πισω η διαφορα τιμης, κοιταξε το digitech bad monkey. Ειναι αρκετα κοντα σε TS ηχοχρωμα και πανω κατω στην ιδια τιμη με το boss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω να χασω τιποτα αν παω μια βολτα απο Γιαννενα NS αλλα θα το εχει η θα παω για πλακα!  ??? βλεπω odis οτι το monkey ειναι οντως ποιο κοντα στο ts9 και μου φαινετε οτι εχει πιο treble ηχο! μην παρεξηγησετε την ερωτηση μου αλλα τα πεταλακια αυτου του ειδους τονιζουν αν καταλαβα τον ηχο των λαμπατων ενισχυτων περισοτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να τονίσεις τον ήχο του ενισχυτή, ίσως να χρειάζεσαι κάποιο booster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να βγαλω εναν τετοιο ηχο εστω κατι κοντα σε αυτο αν δεν κανω λαθος τα πεταλακια που επελεξα θα με βοηθησουν ετσι δεν ειναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαιρετικά διαδεδομένα και τα δυο, και πολύ εύκολο να τα πετύχεις ταυτόχρονα σε ένα μαγαζί, οπότε ακούς και κρίνεις. Το Blues Driver έχει λίγο πιο τζιτζικέ μεσοϋψηλά και πρίμα από το κάπως πιο μεσαδούρικο®TS9, κάτι που φροντίζουν ορισμένες modded εκδόσεις από διάφορους που το κάνουν να ακούγεται πιο φυσικό, αλλά και σκέτο παραμένει κλασσικό, βρίσκοντας το ιδανικό του ταίρι σε ορισμένους ενισχυτές σαν ψιλοβρώμικο boost ή και σαν drive επί καθαρών (και δυνατών).

 

το tubescreamer της Ibanez αποτελεί έναν ίσως από τους κλασσικότερους lead ήχους σε blues rock παιξίματα
...γενικά έναν από τους κλασσικότερους κιθαριστικούς ήχους, περισσότερο από σκέτα blues (και πολύ περισσότερο από leads - σχεδόν στην ημερήσια διάταξη για rhythm).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου