Προς το περιεχόμενο

Τοποθέτηση ΜΜ μαγνήτη σε μπάσο. Ποια είναι η σωστή θέση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

GAS... Ναι ξέρω ακούγεται τραγικό στις μέρες μας οπότε αποφάσισα να μην ξοδέψω (πολλά) λεφτά και να φτιάξω το παλιό αγαπημένο μου μπάσο (ξανά)αλλάζοντάς του χρώμα και μαγνήτες κλπ... Περισσότερα για αυτό όταν τελειώσει το project. Το μπάσο είναι ένα παλιό Ibanez GSR200 http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsr200bk.htm?sid=925655a576ce5d09d5245edb7b5e8219. Αφού του πέταξα τα μάτια έξω δεν το κατέστησα λειτουργικό αλλά τέσπα αυτό είναι άλλο θέμα... Τώρα: Ξήλωσα τους μαγνήτες και θέλω να κλείσω την τρύπα για τον P μαγνήτη και να βάλω στη θέση του J έναν καινούριο ΜΜ style... Και σκέφτομαι σε ποια θέση να το βάλω... Κοντά στη γέφυρα ή κοντά στη μέση του σώματος... Εγώ σκέφτομαι προς τη μέση για να μην είναι πολύ πριμαριστός ο ήχος... Το σώμα από το τέλος του μπράτσου μέχρι την άκρη είναι 30 εκατοστά.

ΥΓ: όποιος ξέρει έναν καλό τρόπο που να γίνει ΣΩΣΤΑ το routing χωρίς να να πάω σε μάστορα ας ρίξει καμιά πρόταση... Έκανα search αλλά δεν βρήκα τπτ!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνεί κανείς ότι αυτή είναι η σωστή θέση απλά στο συγκεκριμένο σώμα που ανέφερα δεν βοηθάει και πολύ η εικόνα... Επειδή ποτέ δεν είχα ΜΜ δεν ξέρω ΚΑΝ που είναι ο μαγνήτης... Γενικά οι 2 θέσεις που παίζουν στο παιχνίδι είναι να ξεκινάει ο μαγνήτης:

Α) στα 13,5 εκατοστά από το neck pocket

Β) στα 16 εκατοστά από το neck pocket

Στην πρώτη περίπτωση η απόσταση από την γέφυρα θα είναι 4,5 εκατοστά από το τέλος του μαγνήτη, στην δεύτερη 2 εκατοστά από το τέλος του μαγνήτη...

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήμουν εσύ θα έβαζα την άκρη του ΜΜ μαγνήτη (απο τη μερια που θα βλέπει το bridge) εκεί που τελειώνει ο j μαγνήτης (πάλι απο τη μεριά του bridge). αν προσέξεις περίπου αυτή είναι η απόσταση απο το bridge που έχουν τον μαγνήτη τα περισσότερα μπάσα με ΜΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ για τη θέση που λες σκέφτομαι αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό.. Επίσης σκέφτομαι μήπως και τον βάλω λίγο διαγώνια...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίξε αρμονικές σε ανοιχτή Σολ κοντά στη γέφυρα.

Οταν με το κουρδιστήρι βρεις Σι, εκεί βάλε τον μαγνήτη.

Αν βάλεις ΜΜ (να βάλεις) πρέπει να είναι το κέντρο του (ανάμεσα από τους πόλους) εκεί.

 

Αν δεν έχεις router και δεν έχεις ξαναρουτεριάσει, μην το κάνεις εσύ. Ή προπονήσου κάπου αλλού.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου