Προς το περιεχόμενο

Boss BD-2 VS Ibanez Tubescreamer TS9


Aggelos22i

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δεν ακούγεται σαν TS το SD1... Εξάλλου, αν θέλει TS γιατί να μην αγοράσει ένα TS;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To SD1 στην στοκ μορφη του δεν ακουγεται ακριβως σαν TS  - αν θυμαμαι σωστα, ειναι πολυ κοντινα κυκλωματα αλλα το SD1 χρησιμοποιει assymetric clipping ενω τα κλασσικα TS symmetric.

 

Υπαρχουν βεβαια mods που το φερνουν αρκετα κοντα σε TS808 ηχητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την γνώμη μου. Έχω το bd-2 με την μόντα του keeley, δεν έχω δοκιμάσει το ts9 αλλά είχα το sd-1 στοκ που μοιάζει. Όταν τα δοκίμασα δίπλα δίπλα, το sd-1 μου άρεσε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ περισσότερο, μιλάμε για μεγάλη διαφορά. Τελικά έδιωξα το sd-1 χωρίς να ξέρω γιατί, αλλά μάλλον το έκανα επειδή διάβαζα παντού να λένε όλοι πόσο ωραίο είναι με την συγκεκριμένη μόντα κι επειδή δεν ήθελα να δεχτώ ότι το πετάλι με το ένα τρίτο της τιμής του bd-2 (modded) μου άρεσε τόσο πολύ, έκανα βλακεία το ξέρω και γι' αυτό ψάχνω με το τουφέκι να το ξαναγοράσω, αχ στερνή μου γνώση.

Το bd-2 δεν είναι άσχημο, μάλιστα έχει πολλά περισσότερα μπάσα, καθαρίζει με το volume της κιθάρας, αλλά έχει και ΠΟΛΥ περισσότερο gain που για μένα είναι άχρηστο και δεν μ' αρέσει κιόλας και τελικά κατάλαβα ότι δεν έκατσε καλά στ' αυτιά μου, χωρίς να σημαίνει ότι είναι κακό πετάλι.

Τα ανωτέρω είναι η δική μου ιστορία, τα έγραψα δε περισσότερο για να σου πω να πας να τα δοκιμάσεις και να πάρεις όποιο ΣΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ καλύτερα, ανεξάρτητα από το τι γράφουν τα διαδίκτυα και τις γνώμες των άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ακούγεται σαν TS το SD1... Εξάλλου, αν θέλει TS γιατί να μην αγοράσει ένα TS;

 

Δεν ανεφερα οτι ειναι κλωνος του TS ουτε οτι ακουγονται πανομοιοτυπα. Απλα οτι ειναι πιο κοντα στη ''φιλοσοφια'' του TS απο το BD-2.

Κοστιζοντας ψιχουλα.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Bad Monkey που αναφέρθηκε αλλά πέρασε λίγο στα ψιλά είναι ένα πολύ ωραίο πετάλι... Ουσιαστικά είναι ένα TS με bass knob και κοστίζει ένα 40άρι (νομίζω κάπου το είχα δει και 35)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το bd-2 και το βρίσκω πάρα πολύ καλό.  Για τα μειονεκτήματα που αναφέρθηκαν σκέφτομαι εδώ και καιρό να το πάω για καμια μόντα.  Δεν ξέρω ακριβώς όμως οι μόντες που κυκλοφορούν τι αλλάζουν στον ήχο.  Αν μπορείτε τα φώτα σας... ή αν υπάρχει κανείς στη Θεσσαλονίκη που έχει modded έκδοση ας στείλει πμ αν γίνεται να το ακούσω από κοντά.

 

Αν είμαι off-topic πείτε να κάνω καινούριο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το bd-2 και το βρίσκω πάρα πολύ καλό.  Για τα μειονεκτήματα που αναφέρθηκαν σκέφτομαι εδώ και καιρό να το πάω για καμια μόντα.  Δεν ξέρω ακριβώς όμως οι μόντες που κυκλοφορούν τι αλλάζουν στον ήχο.  Αν μπορείτε τα φώτα σας... ή αν υπάρχει κανείς στη Θεσσαλονίκη που έχει modded έκδοση ας στείλει πμ αν γίνεται να το ακούσω από κοντά.

 

Αν είμαι off-topic πείτε να κάνω καινούριο  :)

 

Οπως ειπα, εχω ενα modded BD-2. Του εχω κανει το H2O mod του Monte Allums.

http://www.monteallums.com/

 

Tα mods του ειναι σχετικα φτηνα (φυσικα ειναι τρομερα πιο φτηνο να αγορασεις τα υλικα μονος σου, αυτο που πληρωνεις ειναι η γνωση του ΤΙ και ΠΟΥ πρεπει να αλλαξεις) και εχουν αποτελεσματα. Επισης προσεξα οτι για το συγκεκριμενο που δοκιμασα, η περιγραφη που εδινε το site ηταν οντως αντιπροσωπευτικη των αλλαγων που παρατηρησα.

 

Μερικες αντικειμενικες βελτιωσεις:

1) Aλλαγη πυκνωτη στο tone control, πολυ καλυτερη συμπεριφορα τωρα, αρκετα πιο ευαισθητο.

2) Λιγοτερο "μπουκωμα", περισσοτερη διαυγεια - ειδικα στις χαμηλες συχνοτητες.

3) Αλλαγη του LED με superbright, τρομερα πιο visible σε συνθηκες live (οχι οτι με το κανονικο led δε βλεπεις, μη τρελαθουμε).

 

Απο εκει και περα, το συγκεκριμενο mod επεφερε και μια αλλαγη στο συχνοτικο χαρακτηρα του πεταλιου συν μια αισθητη αυξηση στο gain. Προσωπικα εμεινα αρκετα ευχαριστημενος απο τις βελτιωσεις και πολυ πιθανον να ξαναπαρω mod kits απο MA.

 

Κοντα στο Πασχα θα ειμαι στη Θεσσαλονικη και μαλλον θα εχω και το πεταλι μαζι μου. Αν τυχον σε ενδιαφερει ακομα το θεμα τοτε ισως μπορεσουμε να κανονισουμε καποια δοκιμη (θα ημουν και εγω περιεργος για ενα proper A/B).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Exω αυτο το πεταλακι κ του εχω βαλει το Galaxie mod.Προσωπικα επελεξα αυτο το mode για να δωσω λιγο μπασο κ ειναι το μονο που κοβει το gain (τις ενοχλητικες συχνοτητες) εκτος αν βαλεις full gain αλλα κ παλι λιγοτερο απο μαμισιο.Τωρα ο ηχος εχει εμβελεια απο GARY MOORE  ηχο μεχρι SRV.Δεν κανει πλεον για πολυ βρωμικο ηχο, Johnny Winter κ περα.Δεν υπαρχει συγκριση με το TS9 εκεινο ειναι για πιο rock μεχρι SRV που εχει πιο καθαρο blues.Μου ηρθε στο σπιτι με περιπου 40$ συνολο με αποστολη.ΒΙΝΤΕΟ YOUTUBE Stock VS Galaxie mod :

KAI stock VS H2O mod VS Galaxie mod:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου