Προς το περιεχόμενο

Manual kurzweil k2600 series στα ελληνικά...μήπως...;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν κοιτάξεις παραπάνω είπα (και πιο συγκεκριμένα για την Roland) οτι ανεξάρτητα απο το νόμο υπάρχουν εταιρείες που εκδίδουν manual στα ελληνικά διότι το θεωρούν καλό marketing tool.

 

Σκέψου επίσης και το άλλο που παίζει ρόλο. Σε τι εύρος καταναλωτικού κοινού απευθύνεται το walkman, το σίδερο, το πλυντήριο το ψυγείο το dvd player και σε τι τα πλήκτρα και δη τα synthesizer-workstations.

 

Όπως και να έχει επειδή το έχω δει απο κοντά

(σσ. Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και δουλεύω σε εταιρεία με αντιπροσωπείες μηχανημάτων παραγωγής και συσκευασίας για βιομηχανίες. Το κόστος τέτοιων τεράστιων γραμμών παραγωγής ξεπερνά σε αρκετές περιπτώσεις το 1.000.000€) ακόμα και όταν το κόστος υπερβαίνει κατά πολύ τα 20.000€ υπάρχουν εταιρείες που δεν υπακούν. Το άσχημο είναι οτι το κάνουν με τη συγκατάβαση του Έλληνα πελάτη ο οποίος ξαφνικά θα δεχόταν και manual στα κινέζικα προκειμένου να μην πληρώσει το τεράστιο κόστος που προκύπτει απο την μετάφραση των ογκωδέστατων manual τέτοιων μηχανημάτων όπως αντιλαμβάνεσαι. Τη στιγμή λοιπόν που ο σύνδεσμος βιομηχανιών Ελλάδος "εθελοτυφλεί και η κατασκευάστρια εταιρεία βολεύεται γιατί να μην το κάνουν και οι υπόλοιπες όταν κρίνουν οτι τους συμφέρει?

 

Καταλαβαίνεις πιστεύω οτι είμαι ενάντια σε αυτή τη λογική και οτι απλά κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου αλλά δυστυχώς τα πράγματα είναι διαφορετικά απο ότι προβλέπεται στη νομοθεσία.

 

Όσον αφορά αυτό το κριτήριο των 20.000 € είναι κάτι που το έχω διαβάσει σε σχετική τροποποιητική διάταξη όσον αφορά τη βιομηχανία ως καταναλωτή αλλά μου φαίνεται οτι μάλλον "βολεύει" αρκετούς.

 

Τέλος όσον αφορά το κομμάτι του αρθρου που επισύναψες..." Σε κάθε πώληση ο προμηθευτής οφείλει να παρέχει στον καταναλωτή γραπτώς, στην ελληνική γλώσσα ή με σύμβολα διεθνώς καθιερωμένα, σαφείς οδηγίες..." θα ήθελα να σε ενημερώσω οτι κακώς πλην "νομίμως" (σε εισαγωγικά γιατί στην τελική όπως αποδεικνύεται τι είναι ο νόμος άραγε...?) παραφράζεται οτι η αγγλική και όλοι οι χαρακτήρες της θεωρούνται "σύμβολα διεθνώς καθιερωμένα"

 

Σαφώς και όλοι θα θέλαμε manual στα ελληνικά αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα είναι οτι σαν Έλληνες είμαστε μόλις το 0,16% του παγκοσμίου εν δυνάμει αγοραστικού κοινού και συνεπώς σαν Έλληνες πληκτράδες ακόμα μικρότερο.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η όλη κουβέντα ξεκίνησε από το αν υπάρχει νόμος που να υποχρεώνει τον Έλληνα Έμπορο να δίνει μαζί με τα πλήκτρα και manual στα Ελληνικά.

 

Η ουσία λοιπόν είναι ότι, αν θεωρήσεις τα πλήκτρα καταναλωτικό αγαθό, - πράγμα που τη κατά τη γνώμη μου είναι εφ΄όσον αγοράζεται για οικιακή χρήση με σκοπό την ψυχαγωγία - τότε ο νόμος αυτός είναι που ζητάμε.

 

Όλα τα άλλα περί εύρους καταναλωτή και αύξησης του κόστους είναι στα υπ΄όψιν μεν, αλλά όχι δεδομένα εκ των προτέρων. Αν η ανάγκη για ελληνικά manual είναι πραγματική, και αφορά πολλούς, το νομικό πλαίσιο υπάρχει, δε μένει παρά να απαιτηθεί.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως αλλά δυστυχώς δύσκολα θα το δούμε να πραγματοποιείται. Κάτι χρήσιμο θα ήταν ο νόμος αυτός να κατοχυρωθεί και σε ευρωπαϊκό πλαίσιο. Και στην τελική γιατί το ελληνικό μας κράτος επιτρέπει την εισαγωγή προϊόντος που δεν τηρεί τη νομοθεσία μας?

 

Μήπως θα έπρεπε το αντίτιμο στην μη τήρηση του νόμου να ήταν η απαγόρευση εισαγωγής οποιουδήποτε προϊόντος δεν τηρεί τα standard της ελληνικής νομοθεσίας?

 

Και μας ρωτάω...θα θέλαμε κάτι τέτοιο?

 

¶ρα σε αυτή την υποθετική περίπτωση μήπως θα είμασταν κι εμείς συμμέτοχοι στη μη τήρηση του νόμου?

 

Σκεφτείτε το σοβαρά. Δεν είναι υποχρεωμένη η Korg και η κάθε Korg να έχει manual στα Ελληνικά. Είναι υποχρεωμένη να έχει manual στα Ελληνικά μόνο όταν θέλει να πουλήσει και στην Ελλάδα.

 

Σε περίπτωση που η Korg (το όνομα είναι τυχαίο για να μη θεωρηθεί οτι θέλω σκόπιμα να βλάψω την εταιρεία) δεν συμμορφωνόταν με την ελληνική νομοθεσία τότε το κράτος θα έπρεπε να απαγορεύσει την εισαγωγή των προϊόντων της.

 

Σε αυτήν την περίπτωση τι θα κάναμε ? Σαν Ελληνες θα στερούμασταν τα προϊόντα της korg. H korg λέτε να είχε μεγάλες απώλειες?

 

Για αυτό λέω ας είμαστε όλοι ρεαλιστές και να εξετάζουμε τα ενδεχόμενα αντικειμενικά και όχι εκ του ασφαλούς.

 

Θεωρητικά έχω άδικο και το παραδέχομαι. Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Κατ' εμέ όμως αυτή είναι η πραγματικότητα και όχι αυτό που γράφεται σε ενα κομμάτι χαρτί και δημοσιεύεται σε ενα Φύλλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως. Και στην τελική ρε παιδιά...ας είμαστε ρεαλιστές και λειτουργικοί. Όλη η Ελλάδα μιλάει και γράφει Αγγλικά.

 

Κάθε παρατήρηση δεκτή.

 

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θεωρώ οτι έχεις άδικο , κακώς το λές αυτό.

 

Σίγουρα φταίει η περιοριμένη αγορά που κάνει τους αντιπροσώπους να μην κυνηγούν την δημιουργία ενος manual για λόγους καλύτερης προσέλκυσης.

 

Απο την στιγμή που τελικώς απέδειξες οτι δεν υποχρεώνονται το θέμα λειτουργεί υπέρ τους.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cos_dr,

 

Επειδή το βλέπω και απο την πλευρά του αντιπρόσωπου που όπως ανέφερα και πριν, κάνω την ίδια δουλειά αλλά σε άλλο αντικείμενο, ο αντιπρόσωπος είναι πάντα με την πλευρά του πελάτη του και όχι με τον ξένο οίκο που αντιπροσωπεύει. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στο δικό μας τομέα. Απλά χρειάζεται και η υποστήριξη του ξένου οίκου αλλιώς δεν γίνεται τίποτα. Όταν λοιπόν η Bon Studio δεν έχει υποστήριξη απο έξω δεν πρόκειται να κάνει τίποτα. Και μην ξεχνάμε οτι η korg προωθεί μόνο τα δικά της προϊόντα ενώ ο αντιπρόσωπος χίλια δυο άλλα. Είναι φύσει αδύνατο.

 

Όσο για το τι απέδειξα δε νομίζω οτι είπα κάτι καινούριο-άλλωστε ο φίλος wasted υποστήριξε την άποψή του με στοιχεία παραθέτοντας το σχετικό κείμενο η οποία θεωρητικά και κατα το πρέπον της υπόθεσης με βρίσκει σύμφωνο, πρακτικά όμως δεν εφαρμόζεται και δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά. Απλά λόγω της εργασιακής μου εμπειρίας στο χώρο παρέθεσα την άποψή μου για το τι πραγματικά ισχύει. Γι αυτό το λόγο είπα οτι θεωρητικά έχω άδικο.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου