Προς το περιεχόμενο

Ήχος Tele: Ξύλα, μαγνήτες ή/και γνώση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

την περίπτωση που δυο κομμάτια διαφορετικού ξύλου(πχ μαόνι και ash) που έχουν σχετικά ίδιο βάρος μπορεί να έχουν αισθητη διαφορα στον ηχο και στον χαρακτηρα' date=' την αποκλείουμε?[/quote']

 

(υποθετω πως) μεσα στους παραγοντες που επιρρεαζουν την ταλαντωση των χορδων ειναι και η πυκνοτητα της ξυλειας και ειναι αδυνατο δυο κομματια απο διαφορετικου τυπου ξυλο να εχουν ιδιο βαρος και ταυτοχρονα ιδια πυκνότητα...

 

Το σκέφτηκα κι εγώ το θέμα της πυκνότητας αλλά δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω με σιγουριά. Σε αυτό πάντως που λέει ο Superfunk για τη μάζα, νομίζω πως έχει δίκιο μιας και αν κοιτάξει κάποιος όλους τους τύπους της φυσικής (οι οποίοι έχουν αποδειχθεί πειραματικά και μαθηματικά και δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να τους αμφισβητεί) το μόνο μέγεθος (από αυτά που νας ενδιαφέρουν εδώ) που εμφανίζεται είναι η μάζα.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(υποθετω πως) μεσα στους παραγοντες που επιρρεαζουν την ταλαντωση των χορδων ειναι και η πυκνοτητα της ξυλειας και ειναι αδυνατο δυο κομματια απο διαφορετικου τυπου ξυλο να εχουν ιδιο βαρος και ταυτοχρονα ιδια πυκνότητα...

 

μην το αποκλείεις. Αυτό που μεταβάλλεται είναι κυτταρική δομή. Αυτό δεν αποκλείει το γεγονός 2 διαφορετικά ξύλα να έχουν το ίδιο βάρος και ίδια πυκνότητα. Σίγουρα όμως σε μικροσκοπικό επίπεδο διαφέρουν.

 

Aua speaking!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα το βαρος παιζει μεγαλυτερο ρολο,το "πυκνοτητα" δεν νομιζω μια και στην ταλαντωση δεν παιζει ρολο :wink:

 

γενικα απο..ατελειωτα πειραματα που εχω κανει οι ΙΔΙΟΙ μαγνητες ακουγονται σχεδον το ΙΔΙΟ σε σωματα πανω-κατω ΙΔΙΟΥ βαρους (και ας ειναι απο διαφορετικα ξυλα) (εχοντας τα ιδια σε μαζα μπρατσα βεβαια γιατι αν βαλεις λεπτοτερο η παχυτερο μπρατσο ο ηχος αλλαζει,η ταστιερα δηλ. το ξυλο της δεν παιζει ρολο μια και δεν ειναι ουτε το 5% του συνολου της μαζας ενος μπρατσου..το ιδιο σημαντικα,σημαντικοτερα μαλιστα ειναι και τα ταστα,το μεγεθος τους δηλ.)

 

Kinnman μη βαλεις,αν θες κλασσικο Twangy tele ηχο δηλαδη,εμενα που ειμαι.... παραδοσιακος μου ακουγονται πλαστικοι & "ξυνουν" ,καλυτερα βαλε,αν θες σωνει και καλα Noiselss, εναν BL T280. :wink:

 

Παντως κανε και αυτο που σου ειπα με το string retainer & το υψος των μαγνητων (που ειναι και το σπουδαιοτερο αλλωστε) ,μπορει να λυσεις το προβλημα σου χωρις να ...ξηλωθεις... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς επειδη η κυτταρικη δομη ειναι αυτη που μεταβαλλεται, αυτο δεν μπορει να συμβαινει. Εστω ενα ξυλο Α με μια Α κυτταρικη δομη Α και ενα Β. Αν παρουμε με 2 ποσοτητες με το ιδιο βαρος απο Α και Β, λογω του οτι η πυκνοτητα του κυτταρικου πλεγματος θα ειναι διαφορετικη (αυτη ειναι που τα καθιστα διαφορετικα ξυλα) η πυκνοτητα των ξυλων θα ναι σιγουρα διαφορετικη, και αντιστροφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ ειναι noiseless? Δεν το προσεξα... Δεν μου αρεσουν οι noiseless..Εχεις κατι να προτεινεις απο τους μαγνητες που εχει στοκ ο thomann? Θα εστελνα mail στο Haussel αλλα τους βιαζομαι γιατι η Paisley δεν ακουγεται με τους Jappies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς επειδη η κυτταρικη δομη ειναι αυτη που μεταβαλλεται' date=' αυτο δεν μπορει να συμβαινει. Εστω ενα ξυλο Α με μια Α κυτταρικη δομη Α και ενα Β. Αν παρουμε με 2 ποσοτητες με το ιδιο βαρος απο Α και Β, λογω του οτι η πυκνοτητα του κυτταρικου πλεγματος θα ειναι διαφορετικη (αυτη ειναι που τα καθιστα διαφορετικα ξυλα) η πυκνοτητα των ξυλων θα ναι σιγουρα διαφορετικη, και αντιστροφα[/quote']

 

 

Μην το λες. Θα μπορούσα να σου φέρω παράδειγμα, αλλά θα χαθούμε στα αγγεία, τις δεσμίδες, της κυτταρίνες και άλλα. Δεν είναι μόνο η σύσταση του κυττάρου αυτό που αναφερόμουν. Εξάλλου στο ξύλο κάθε φυτού ελάχιστα πράγματα αλλάζουν στην κυτταρική δομή κάθε είδους. Αυτό που εννοούσα δεν ήταν διαφορές σε επίπεδο κυττάρων, αλλά ιστών

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Αυτό που μεταβάλλεται είναι κυτταρική δομή. Αυτό δεν αποκλείει το γεγονός 2 διαφορετικά ξύλα να έχουν το ίδιο βάρος και ίδια πυκνότητα. Σίγουρα όμως σε μικροσκοπικό επίπεδο διαφέρουν.

Aua speaking!

 

 

Καλά τα λέει το aua' date=' (Δενδριατρική Αθηνών) αυτό όμως που ενδιαφέρει είναι κάποιες [b']μακροσκοπικές[/b] ιδιότητες.

Δηλαδή:

1. Πόσο τίθεται σε ταλάντωση το σώμα από τη χορδή αλλά και από τα ηχητικά κύματα του ενισχυτή. Φανερά, ένα ελαφρύ σώμα τα κάνει και τα 2 σε μεγαλύτερο βαθμό. Αυτό θα καθορίσει πόσο καλή είναι η προσέγγιση "η γέφυρα είναι ακίνητη". Αν το σώμα ζυγίζει 200 κιλά....είναι πολύ καλή προσέγγιση.

 

2. Αν μπορεί το σώμα να πάλλεται όπως μία μεμβράνη ή όπως το καπάκι μίας ακουστικής/κλασικής. Έχω την αίσθηση ότι αυτό το "τούβλο" που ονομάζουμε σώμα είναι τόσο άκαμπτο που μάλλον δεν μπορεί να τεθεί σε ταλάντωση σαν αυτές που παρατηρούνται στα καπάκια των ακουστικών οργάνων. Νομίζω ότι όλη η κίνηση του σώματος είναι μονοκόμματη και γύρω από την ένωση με το μανίκι. (Ακόμη λιγότερο αν είναι set neck ή neck through.)

 

Το gut feel μου είναι:

Κατασκευαστικές παράμετροι με σημασία στον ήχο:

μάζα + Ακαμψία μανικιού (υλικό-α, τύπος trussrod, βάρος headstock), + μάζα σώματος....

 

(δηλαδή η ακαμψία του σώματος είναι μεγάλη από ότι και να το φτιάξεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς επειδη η κυτταρικη δομη ειναι αυτη που μεταβαλλεται' date=' αυτο δεν μπορει να συμβαινει. Εστω ενα ξυλο Α με μια Α κυτταρικη δομη Α και ενα Β. Αν παρουμε με 2 ποσοτητες με το ιδιο βαρος απο Α και Β, λογω του οτι η πυκνοτητα του κυτταρικου πλεγματος θα ειναι διαφορετικη (αυτη ειναι που τα καθιστα διαφορετικα ξυλα) η πυκνοτητα των ξυλων θα ναι σιγουρα διαφορετικη, και αντιστροφα[/quote']

 

Γιατί πρέπει να το ψάξουμε τόσο "μικροσκοπικά"? Είναι πιο απλό... Αν πάρουμε δύο ξύλα και τα κόψουμε ώστε να έχουν τον ίδιο όγκο (που είναι και πιο εύκολο απ' 'οτι το βάρος) και τα ζυγίσουμε θα δούμε αν έχουν διαφορετική πυκνότητα και συνεπώς και κυτταρική δομή.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δίκιο έχεις harilatron. Απλά τα ανέφερα για να δείξω ότι είναι πιθανόν 2 διαφορετικού είδους ξύλα να έχουν ίδιο βάρος και πυκνότητα.

 

 

Απλά αυτό που πιστεύω εγώ είναι, ότι όταν λέει μια εταιρία, ότι επιλέγει τα ξύλα 1-1 για να είναι "κουρδισμένο" το όργανο, εννοεί ότι στα 100 κομμάτια alder θα βρει αυτά τα οποία να ανταποκρίνονται στο μέσο όρο του είδους. Κάτι ανάλογο γίνεται με το μαπλ, το rosewood και πάει λέγοντας. Το να ευαγγελιζόμαστε όμως ότι ντε και καλά 1 ξύλο βγάζει κάποιον συγκεκριμένο ήχο, είναι λάθος! Η μέση τιμή του κάθε συγκεκριμένου είδους ναι. Όχι όμως να είναι αυτό κανόνας Και τώρα ομιλώ* ως γεωπόνος, ούτε ως φυσικός ούτε ως τπτ άλλο. Απλά λέω τι συμβαίνει με τα ξύλα.

 

Βέβαια όλα τα παραπάνω εξανεμίζονται στην περίπτωση μουσικής με βαριά επεξεργασμένες κιθάρες!

 

*Αμάν κάπως μου έκατσε αυτό!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει να το ψάξουμε τόσο "μικροσκοπικά"? Είναι πιο απλό... Αν πάρουμε δύο ξύλα και τα κόψουμε ώστε να έχουν τον ίδιο όγκο (που είναι και πιο εύκολο απ' 'οτι το βάρος) και τα ζυγίσουμε θα δούμε αν έχουν διαφορετική πυκνότητα και συνεπώς και κυτταρική δομή.

 

Βασικά για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα θα πρέπει να πάρεις ξύλα από πολλά φυτά κάθε είδους' date=' από κάθε μέρος τους (άλλο πράμα ο γηρασμένος κορμός και άλλο πράμα οι φρέσκες κλάρες). Αν μπορείς κάντο.

 

Πιο απλό θα ήταν να πάρετε το οποιαδήποτε βιβλίο φυσιολογίας φυτών, ή να κατεβείτε στο γεωπονικό και να ρωτήσετε το αρμόδιο εργαστήριο (αν σας δεχτούν βέβαια! :lol: :lol: )

 

 

 

Α να μην παρεξηγηθώ. δεν λέω ότι όλα τα ξύλα έχουν την ίδια πυκνότητα. Απλά ότι δεν είναι καθόλου μα καθόλου [b']απίθανο[/b] να έχουν την ίδια

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου