Προς το περιεχόμενο

Τι Πένες χρησιμοποιείτε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 241
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω ειμαι σε vintage φαση τωρα τελευταια... ;D...και εκτος απο τις αγαπημενες μου Dunlop Ultex (1mm)  χρησιμοποιω πολυ και τις κλασσικες  Herco Nylon (75 mm) ,τις ξαναβγαζει η Dunlop αλλα & η Planet Waves (NylFlex Pick),και οι 2 ειναι πολυ κοντα στις original (η PW ισως ειναι πιο κοντα)

 

Ωραιες πενες και φυσικα εχει πλακα να χρησιμοποιεις την πενα που ΟΛΟΙ οι παλιοι κιθαριστες (απο τον Hendrix & τον Rory Galaher μεχρι τον Page & τον Blackmore ) χρησιμοποιουσαν ... :)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και πολλά χρόνια έχω κολλήσει στις Dunlop Tortex 0.73!

(και να σκεφτείς ότι τις δοκίμασα τυχαία από ένα μαγαζί στην αθήνα που ειχα παρει χορδες, λόγω χρώματος γιατί είχα κουραστεί να μην τις βρίσκω οταν έπεφταν κατω!!  ;D και μετά μου άρεσε πολύ το feel, η μεσαία σκληρότητα και κόλλησα...)

Αν και τωρα τελευταία αρχίζω να αναζητω άλλες μάρκες, υλικό, πάχος...

Ειναι αυτες οι αναζητήσεις που σε πιάνουν στα γεράματα!!2Q==

....shhhhh! I hear music in my ears...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία δοκίμασα τις harley benton μια εναμισάρα και είναι γαμώ.Γενικά από τις πράσινες dunlop tortex που χρησιμοποιούσα πάω όλο σε πιο βαριές και χοντρές πένες.Δεν ξέρω αλλά μου κάτσαν πολύ καλά.Τώρα παίζω με κάτι εναμισάρες tortex αλλά η μπέντον έχει άλλο υλικό πιο μαλακό κατα μια έννοια κι ας είναι πιο χοντρή,Γενικά ωραίες πένες οι Μπεντον και φθηνές.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία δοκίμασα τις harley benton μια εναμισάρα και είναι γαμώ.Γενικά από τις πράσινες dunlop tortex που χρησιμοποιούσα πάω όλο σε πιο βαριές και χοντρές πένες.Δεν ξέρω αλλά μου κάτσαν πολύ καλά.Τώρα παίζω με κάτι εναμισάρες tortex αλλά η μπέντον έχει άλλο υλικό πιο μαλακό κατα μια έννοια κι ας είναι πιο χοντρή,Γενικά ωραίες πένες οι Μπεντον και φθηνές.

Δεν ξέρω αν λέμε τις  ίδιες πάντως και εμένα μου άρεσαν κάτι ψιλοχοντρές σκληρές από  Θωμά ,μοβ στο χρώμα με σαγρέ επιφάνεια τις οποίες τις έχασα κάπου ... Ακουστική που συνήθως παίζω με τα δάχτυλα αν ήταν να παίξω με πένα θα προτιμούσα μια πολύ μαλακή ότι και να'ναι από μάρκα...

παλιά ήμουν λάτρης των κίτρινων πλάνετ βέιβς αλλά τις ξεπέρασα με τις μοβ του θωμά που αντέχουν και πολύ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηλεκτρική κιθάρα και πολύ πολύ σπανίως αν θέλω να πιάσω πενάτο ήχο στο μπάσο

http://www.thomann.de/gr/dunlop_tortex_triangle_073.htm

και στην 12χορδη ακουστικη μου

 

http://www.thomann.de/gr/dunlop_tortex_triangle_050.htm

 

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και χρόνια έχω κολλήσει με αυτές: http://www.thomann.de/gr/dunlop_big_stubby.htm

για ανθρώπους σαν εμένα που ιδρώνουν σε αστείο βαθμό τα δάχτυλα είναι οι μόνες που μου μένουν στο χέρι...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν λέμε τις  ίδιες πάντως και εμένα μου άρεσαν κάτι ψιλοχοντρές σκληρές από  Θωμά ,μοβ στο χρώμα με σαγρέ επιφάνεια τις οποίες τις έχασα κάπου ... Ακουστική που συνήθως παίζω με τα δάχτυλα αν ήταν να παίξω με πένα θα προτιμούσα μια πολύ μαλακή ότι και να'ναι από μάρκα...

παλιά ήμουν λάτρης των κίτρινων πλάνετ βέιβς αλλά τις ξεπέρασα με τις μοβ του θωμά που αντέχουν και πολύ περισσότερο.

Oντως Μωβ είναι με ένα παράξενο υλικό πιο άγριο στην επιφάνεια ας πούμε από τις λείες dunlop.Συνφωνώ όσο αναφορά τις ακουστικές ,για ακορντα κτλ δεν έχει καλύτερο από μια μαλακή πένα ,άσε που έχεις και αυτό το ακουστικό "ξήσιμο".Πάντως στην επόμενη παραγγελεία από θωμά θα βάλω κάμποσες από αυτές και μάλιστα όσο πιο χοντρές έχει.Τελείως άλλο φιλ από μια ψιλή πενά.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου