Προς το περιεχόμενο

Τα παιδιά απ'τη Nippon (japanese appreciation thread)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ιαπωνία (καμία σχέση με την δικιά μας ηαπονία) είναι η καλύτερη χώρα του γαλαξία.

Έτη φωτός μπροστά σε όλα, έχουν παρακμάσει και ακμάσει πολλές φορές, τόσο γρήγορα που κανείς πιά δεν μπορεί να καταλάβει αν είναι σε φάση ακμής ή παρακμής.

Αλλά τελικά είναι και γαμώ.

 

Οι γιαπωνέζες τελευταία μας τα χαλάνε, μιάς και βάζουν βυζιά (τεράστια) αλλά και κώλο (μιάς και ώς γνωστόν είναι ολίγον τι κοψοκώλες) αλλά στην τελική και αυτές είναι και γαμώ.

 

Γενικά όμως ΙΑΠΩΝΙΑ = ΚΑΙΓΑΜΩ.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα παιδιά είχε φάει το κόσμο να με στείλει στο Τόκυο για διδακτορικό ένας καθηγητής μου αλλά τελικά ήρθα στο Βέλγιο... Ήταν συνειδητή επιλογή γιατί φοβήθηκα ότι το να μείνω εκεί τουλάχιστον για 4 χρόνια, βλέποντας την (Αγ)Ελλαδίτσα για λίγο 1, άντε 2 φορές το χρόνο, θα ήταν τεράστιο πολιτισμικό σοκ (όχι από την άποψη ότι θα έμενα μακριά από την Ελλάδα - ούτε η πρώτη φορά θα'ταν, ούτε η τελευταία - αλλά από την άποψη ότι θα ήμουν stranger in a strange land, ξέρετε τώρα).

 

Αν νομίζετε ότι έκανα μ@!κία πείτε το ευγενικά, ε;

 

Έχω διαβάσει επίσης σε ρεπορτάζ από σοβαρό περιοδικό ότι το επίπεδο εισοδημάτων είναι τόσο ψηλό και η εγκληματικότητα (εκτός Jakuza) τόσο χαμηλή που στους δημοσιογράφους έτυχε περιστατικό που ήταν επαλήθευση αυτού που είχαν ακούσει (αλλά δεν είχαν πιστέψει!!): σε ένα τίγκα εστιατόριο ήταν ένας καλοντυμένος τύπος ο οποίος πηγαίνοντας στην τουαλέτα άφησε το πορτοφόλι του επάνω στη θέση του για να μην του την πάρουν... και βέβαια δεν του το πήρε κανείς!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι ναι μεν "λογική" η απόφασή σου, αλλά ρε φίλε...Τζαπάν!!!! ¶λλος κόσμος.... Το βέλγιο το βλέπεις όποτε θες, 3 ωρίτσες είναι, αλλά τζαπάν μπέιμπι ρούλς!!!

Κι εγώ θα ήθελα πάρα μα πάρα πολύ να ζήσω κανά 4άρι χρόνια στην Ιαπωνία

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι ναι μεν "λογική" η απόφασή σου, αλλά ρε φίλε...Τζαπάν!!!! ¶λλος κόσμος.... Το βέλγιο το βλέπεις όποτε θες, 3 ωρίτσες είναι, αλλά τζαπάν μπέιμπι ρούλς!!!

Κι εγώ θα ήθελα πάρα μα πάρα πολύ να ζήσω κανά 4άρι χρόνια στην Ιαπωνία

 

σωστά όσα λες αλλα όσον αφορά την γλώσσα τι θα κάνεις....? γιατι χωρίς πλακα η ιαπωνική γλώσσα πιο πολύ με γάβγισμα μου κάνει...

 

*συγγνώμη για το double-post*

learn to swim...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου