Προς το περιεχόμενο

Πάλι θα πάω για service τον Laney?


apos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω 9 μήνες που έκανα service τον Laney gc 30 (τρανζίστορ) και κάτι μου λέει πως θα ξανατρέχω... Σύμπτωμα: Όποτε θυμάται -κάθε 15-20'- αυξομοιώνεται η ένταση για κανένα λεπτό, μειώνεται στο μισό, επανέρχεται στα κανονικά επίπεδα, μετά δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα και μετά για άλλο ένα τεταρτάκι όλα είναι ΟΚ...

Δεν είναι θέμα καλωδίων ή μπαταρίας σε κάποιο πετάλι, τουλάχιστον από όσο το έψαξα. Είχε κανείς ποτέ αντίστοιχο πρόβλημα? Να περιμένω σοβαρή ζημιά του ενισχυτή? Και να πω ότι τον κακομεταχειρίζομαι... Μια φορά τη βδομάδα τον χρησιμοποιώ και πάλι παίζω "χαμηλά"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω 9 μήνες που έκανα service τον Laney gc 30 (τρανζίστορ) και κάτι μου λέει πως θα ξανατρέχω... Σύμπτωμα: Όποτε θυμάται -κάθε 15-20'- αυξομοιώνεται η ένταση για κανένα λεπτό' date=' μειώνεται στο μισό, επανέρχεται στα κανονικά επίπεδα, μετά δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα και μετά για άλλο ένα τεταρτάκι όλα είναι ΟΚ...[/quote']

 

Μπά! Και τι ακριβώς σου κάνανε στο service? Πές μας για να δούμε αν υπάρχει λύση... Αλήθεια, πόσα πλήρωσες στο service αν επιτρέπεται?

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω έλλειψης χρόνου, δεν το πήγα στο κέντρο, σε service που μου υπέδειξε ένας noiz-ας με πμ. Το πήγα για πιο... γρήγορα στο -κοντινό στο σπίτι μου- service μεγάλης (πολύ μεγάλης) αλυσίδας μουσικών οργάνων, από την οποία και είχα αγοράσει πριν πολλά χρόνια τον ενισχυτή (όποιος κατάλαβε - κατάλαβε). Μετά από 1,5 μήνα (...) -περίμεναν ανταλλακτικά, έλεγαν- και μετά από πολλά τηλεφωνήματα, τον πήρα πίσω, δίνοντας για τον κόπο τους 65 ευρώ. (¶λλαξαν το ηχείο, το οποίο έτριζε). Εννοείται δεν το ξαναπηγαίνω εκεί, αλλά πολύ θα ήθελα... να μην χρειαστεί να τον πάω πουθενά! :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το έψαξες και δεν φταίει κάτι άλλο παρά μόνο ο ενισχυτής

τότε τρία είναι τα πιο πιθανά τινά:

α) ελαττωματικός πυκνωτής στο σήμα(πιθανόν λίγο πριν το τελικό ολοκληρωμένο) ή στο φιλτράρισμα της τροφοδοσίας.

β) ελαττωματικό ολοκληρωμένο στον τελικό ή που δεν ψύχεται καλά .Λογικά θα είναι στερεωμένο σε μια ψύκτρα κοίταξε αν κάνει καλή επαφή ,αν βγάζει περίεργες μυρωδιές και αν είναι υπερβολικά ζεστό(μία αρκετά μεγάλη θερμοκρασία είναι αναμενόμενη αλλά αν ψήνεις αβγά ίσως έχεις πρόβλημα)

γ)συνδυασμός των παραπάνω.(Αν ο πυκνωτής πριν τον τελικό σου βραχυκυκλώνει κατά διαστήματα τότε ο τελικός παίρνει DC υπερθερμαίνεται και δεν λειτουργεί σωστά και αν συνεχιστεί για καιρό μπορεί να κάνει μπουμ)

 

και τα τρία πιθανά τινά εντοπίζονται από έναν καλό τεχνικό κι ας μην είναι ο εξουσιοδοτημένος και δεν είναι ακριβά για να φτιαχτούν(ότι ζητήσει θα είναι εργατικά ουσιαστικά) .¶μα ψάξεις το φορουμ θα βρεις σχετικές διευθύνσεις και τηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Peter ,στο Rockpile , συνεργαζεται με ενα καλο ηλεκρονικο , ο οποιος

ειναι πολυ εμπειρος σε θεματα ενιχτυτων ,

 

χαριλαου τρικουπη , κοντα στη Σολωνος ,

 

σημ. δεν το κανω για διαγημιση ,απλα ξερω αρκετους που λυσαν

τετοιου ειδους προβληματα εκει

 

alp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου