Προς το περιεχόμενο

My Ethnic Project


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mάζεψα τις μουσικές που έχω γράψει κατα καιρούς με ethnic διάθεση. (Έχω ανεβάσει κάποια στο Noiz αλλά άλλη πλάκα έχουν όλα μαζεμένα). Ξεκίνησε σαν πείραμα σε διαφορετικές χρονικές περιόδους, από τότε δηλ που άρχισα να ανακαλύπτω τη μαγεία της μουσικής τεχνολογίας, με τα διάφορα ψηφιακά (vst’s) παραδοσιακά όργανα που τόσο με εντυπωσίαζουν με τη ποιότητά τους.

Ο αρχικός μου σκοπός, δεν ήταν να φτιάξω πραγματικά μουσική (δεν είμαι μουσικός άλλωστε...) αλλά να δοκιμάσω τις δυνατότητες των συνθετικών οργάνων, και φυσικά να διασκεδάσω :D

Oι φωνές είναι από διάφορα samples και ενσωματώθηκαν με τη βοήθεια του Μelodyne αλλά μετά, ανακάλυψα το αγαπημένο μου vst “Voices of Passion” της Eastwest και τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα.

Το βασικό "όργανο" του project είναι ο υπολογιστής και η Peavey_Roland Midi κιθάρα.

Υπολογίσω -όταν βρώ χρόνο- να κάνω ένα τελικό φινίρισμα.

 

Εννιά πρωτότυπες συνθέσεις (εκτός από το Ismir που είναι διασκευή ενός παραδοσιακού μοτίβου) με πολλή διάθεση αυτοσχεδιασμού και πειραματισμού.

http://www.customshop.gr/?btp_work=mediterra-project

 

ΥΓ. Βρήκα και έναν html player...για να μην γκρινιάζει ο Τρόλλεης

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μέχρι το Sachara Blues που άκουσα είναι εξαιρετικά! Μπράβο Marathon!

Με ταξίδεψαν όλα και θα μου άρεσε να τα ακούω σαν μουσική ενός βιντεοπαιχνιδιού στυλ Assasin's Creed.  8)

 

Επιφυλάσσομαι το βράδυ που θα ακούσω και τα υπόλοιπα να γράψω πιο ολοκληρωμένη άποψη.  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσικη που φτιαχνεις δημιουργει εικονες στο μυαλο πραγμα που νομιζω θελεις-θα πεις ποιος δεν το θελει.

Αλλα μου φαινονται πιο ολοκληρωμενα κι αλλα πιο πολυ θεματα παρα κομματια.

Ειναι ομως τετοιο το υφος που δεν ακουγεται ασχημα,στ'αυτια μου τουλαχιστον.

Ωραια τα Mediterra,Sachara blues(μα μπλουζ ο Ανεστης? ;D ;D),Andalusia και Granada και υπεροχο το Fez με τις αλλαγες στο mood-μηπως επειδη λειπουν αυτες οι φωνες ;D πλακα κανω.

Ακουγοντας ολο το σετ αρκετες φορες,στο τελος μου αφησε ομορφη "γευση".

Να ρωτησω αν ειχες την εικονα του καθε τοπου που λεει ο τιτλος στο νου οταν εγραφες το  κομματι η αυτοσχεδιαζοντας σου προεκυψε κατι το οποιο "σε εστειλε" στην Δαμασκο λ.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το άκουσαν πολλοί, αλλά τα λιγοστά σχόλια είναι "αδικία" γι' αυτό το υπέροχο soundtrack-ικό έργο.

 

Ποιό κομμάτι να πρωτοπιάσω, το καταπληκτικό "Granada" (και με πολύ καλό παίξιμο μάλιστα), το Lounge-ικό "Sachara Blues" (με frisell-ικό παίξιμο), το ονειρικό "Night in Fez", το ... το .....

 

Συγχαρητήρια Ανέστη, που δίνεις ήχο στις εσωτερικές μας εικόνες, δομημένο με τόση φαντασία.

 

Δεν λείπουν τα "προβληματάκια" (πιο πολύ στις φωνές, και σε κάποια samples), αλλά αυτό δεν μειώνει την αξία αυτού του έργου, που τουλάχιστον εμένα με αγγίζει πάρα πολύ.

 

Συνέχισε φίλε μου το μοναχικό σου αυτό ταξίδι, και κάνε μας κοινωνούς στους ήχους-τοπία-συναισθήματά σου.

 

Είναι πραγματικά υπέροχο και πάνω από όλα, αξίζει τον κόπο, μην σταματάς.

 

Ευχαριστώ.

 

EDIT: Δεν είναι δυνατόν, μαζί γράφαμε Γιώργο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι λοιπόν αφού άκουσα και τα υπόλοιπα κομμάτια.

 

Η δουλειά σου Μαραθώνα είναι καταπληκτική! Εύγε!

Μου άρεσαν ιδιαίτερα τα vst που χρησιμοποίησες για τα όργανα όπως επίσης και η δομή των κομματιών. Σε όλα τα κομμάτια το παίξιμο ήταν φοβερό.

 

Ακούγοντάς τα όλα από την αρχή, ήταν σαν να έκανα ένα ταξίδι μέσα από όλα τα μέρη τα οποία περιλαμβάνονται στους τίτλους.

 

Όπως προείπα μου άρεσαν πολύ όλα τα κομμάτια και περισσότερο τα Mediterra, Kismet, Sachara Blues, Road To Andalusia και Granada.

 

Και πάλι μπράβο!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστε έτσι !!!

Ναι Κε Μανώλη....έτσι... για να μην λέει ο ακκορντάκιας ότι παίζουμε μόνο ασανσέρ! ;D ;D

Ώρες-ώρες ξυπνάει ο αι-γύφτιος μέσα μου.

 

Να ρωτησω αν ειχες την εικονα του καθε τοπου που λεει ο τιτλος στο νου οταν εγραφες το  κομματι η αυτοσχεδιαζοντας σου προεκυψε κατι το οποιο "σε εστειλε" στην Δαμασκο λ.χ.

Όχι βέβαια. Όπως είπα στην αρχή, όλα ξεκινήσανε από "ασκήσεις". Για την ακρίβεια, μελετώντας το vst, με οδηγούσε ο ήχος. Βέβαια έχω τη τύχη να έχω επισκεφτεί όλες αυτές τις χώρες. Έχω φάει το φαί τους, έχω ακούσει τη μουσική τους, έχω αγοράσει τα έγχορδά τους και είχα τη τύχη να παίξω (για πλάκα βέβαια) με μερικούς ντόπιους μουσικούς.

 

το καταπληκτικό "Granada" (και με πολύ καλό παίξιμο μάλιστα),

...και όμως, όταν το είχα πρωτοανεβάσει στο Noiz...είχα φάει χοντρή πόρτα ;D ;D

Από ποιότητα ενορχήστρωσης και samples πολύ μέτρια μπορώ να πώ.

Όσον αφορά το ρυθμό σε κάποια σημεία είναι τελείως ασαφής.

Το θέμα είναι όταν ανεβάζουμε ένα θέμα είναι να λέει κάτι!!!

http://www.noiz.gr/index.php?topic=166131.msg320188;topicseen#quickreply

Μέχρι και από το Νέστορα είχα φάει μαύρο :D

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173823.msg400958;topicseen#new

 

Ευχαριστώ όλους που αφιέρωσαν το χρόνο τους. Ξέρω ότι δεν είναι εύκολη η ακρόαση ενός συνόλου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Κε Μανώλη....έτσι... για να μην λέει ο ακκορντάκιας ότι παίζουμε μόνο

Μέχρι και από το Νέστορα είχα φάει μαύρο :D

Μα ήμουν επιεικής. ???

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ήμουν επιεικής. ???

Kαι λίγο ήσουν...γιατί με ανάγκασες να γίνω καλύτερος...Με λίγα λόγια, δεν έκανα τίποτα και το ξαναποστάρησα όπως το είχα ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω όλα έχουν ενδιαφέρον αλλά τους λείπει μια κατεύθυνση. Ο αυτοσχεδιασμός που επιχειρείται μένει στάσιμος και τα κρεσέντο δεν ευδοκιμούν.

To Sachara (sahara?) Blues ξεχωρίζει σαν μία, πώς να το πούμε, όαση.

Φωτιά το eastwest πάντως. Φωτιά για γερά πορτοφόλια. 395$ μόνο για το voices of passion. Όπα ρε παιδιά. Μια στιγμή. Πιο φτηνή θα μας βγει μια Βεδουίνα.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου