Προς το περιεχόμενο

Καρτα ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Ξέρω οτι το θέμα είναι πολυσυζητημένο. έχω διαβάσει πολλά αρθρα και πολλά θέματα για το home recording. Θέλω όμως την βοήθεια σας.

 

Θέλω να ηχογραφώ στον υπολογιστή κιθάρα μπασο φωνή πλήκτρα. Δεν το βλέπω επαγγελματικά ούτε θέλω τπτ ιδαίτερο. Θέλω κυρίως να ηχογραφώ (...σε όσο καλύτερη ποιότητα γίνεται...) ολόκληρα κομμάτια ή να ηχογραφώ κάτι και μετά να το βάζω στη λούπα ωστε να συνθέτω το επόμενο.

 

Έχω ένα pc και βλέπω οτι απο πίσω έχει 2 εισόδους mic/line, 2 ηχεία και έναν ενισχυτή (ο οποίος μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ηχείο) που μπορώ να συνδέσω πάνω μέχρι 2 όργανα και μικρόφωνο.

 

Προς το παρόν γράφω με το πρόγραμμα των windows όμως η ποιότητα είναι χάλια και έχω καθυστέρηση στον ήχο (οπότε κλείνω τα ηχεία όταν ηχογραφώ να μην ακούω τπτ). Αλλά ούτε μίξη μπορώ να κάνω ούτε τπτ.

 

 

Από software έχω το cubase, δεν έχω ιδέα όμως πως να το χρησιμοποιώ.

 

Τι θα χρειαστώ? (Δεν ξέρω πόσα χρειάζεται να ξοδέψω)

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Πάρε μια αξιοπρεπή κάρτα ήχου

Π.χ

http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_pro.htm

και αφού

Από software έχω το cubase, δεν έχω ιδέα όμως πως να το χρησιμοποιώ.

 

στρώνεσαι στο διάβασμα (manual) , βλέπεις tutorial video στο youtube και πειραματίζεσαι.

Και μετά αν έχεις περαιτέρω απορίες , πάλι εδώ είμαστε.

 

Τι λειτουργικό χρησιμοποιείς;

Καλλίτερα βάλε XP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλλίτερα βάλε XP

 

+1 απο εμενα προς το λακη σε οτι σου ειπε

 

αλλα δεν ειναι και απαραιτητο να αλλαξεις μεχρι και λειτουργικο

ο LK βεβαια στο λεει απο θεμα ταχυτητας για να μην εχεις κολληματα και τετοια γιατι μερικα απο τα vst ειναι πολυ βαρια και μπορει να καθυστερει λιγακι ο υπολογιστης σου να τα φορτωσει.......ικασιες βεβαια γιατι δεν μας εχεις πει τι υπολογιστη εχεις ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

αλλα δεν ειναι και απαραιτητο να αλλαξεις μεχρι και λειτουργικο

ο LK βεβαια στο λεει απο θεμα ταχυτητας για να μην εχεις κολληματα και τετοια γιατι μερικα απο τα vst ειναι πολυ βαρια και μπορει να καθυστερει λιγακι ο υπολογιστης σου να τα φορτωσει.......ικασιες βεβαια γιατι δεν μας εχεις πει τι υπολογιστη εχεις ;) ;)

Μπά, εγώ υπέθεσα ότι έχει windows 7 και άρχισα να σκέφτομαι τυχόν Conflict με την m-audio  (μη βρούμε και κάνα μπελά βραδυάτικα) ;D ;D ;D ή με καμία 32bit version του cubase. Στην τελική, όντως ας μας πει τι έχει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

οχι ρε - γιατι να εχει conflict ??μια χαρα δουλευει με 32bit cubase η m-audio σε windows 7

 

Γιατί δεν ξέρω. Και λέω φαντάζεσαι; ;D Δεν ξέρω κανέναν που να το δουλεύει έτσι…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν ξέρω. Και λέω φαντάζεσαι; ;D Δεν ξέρω κανέναν που να το δουλεύει έτσι…..

χαχαχαχαχα - μπα σε καλο σου βραδυατικα - να μας κανεις να ψαχνουμε τα φορα........αντι να δουμε το el classico  ;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

χαχαχαχαχα - μπα σε καλο σου βραδυατικα - να μας κανεις να ψαχνουμε τα φορα........αντι να δουμε το el classico  ;D ;D ;D

 

Όχι ρε τι κάθεσαι και ψάχνεις. Ας μας πει πρώτα τι έχει…..μπορεί να έχει (σ)vista ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε τι κάθεσαι και ψάχνεις. Ας μας πει πρώτα τι έχει…..μπορεί να έχει (σ)vista ;D ;D

ετσι οπως το ειπες στην αρχη νομιζα οτι κατι εχεις "ζησει" απο τον συνδιασμο αυτο - και επειδη τυχαινει να εχω στο pc που ειμαι τωρα εδω για διακοπες την fast track με windows 7 και δουλευω με 32bit cubase5 - λεω.........μην μου τυχει καμια μαλακια και χασω κανα project ;D ;D ;D ;D (δεν λεει :D :D :D )

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

:-\  :D  ;D Όχι όταν λέω δεν ξέρω….εννοώ ότι δεν ξέρω προσωπικά κάποιον με συνδυασμό m-audio, windows 7 και 32bit cubase, όχι ότι δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου