Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον.. ας πω και γω την ιστορια μου

 

Εχω εναν Laney LC15, ολος λαμπατος και μου εχει εμφανισει ενα χαζο προβλημα. Εδω και καποιες μερες.

 

Απογευματακι λοιπον, ανοιγω τον ενισχυτη. Αφου τον αφηνω να ζεσταθει, συνδεω την κιθαρα, χτυπαω μια συγχορδια... τιποτα. Παραξενο λεω. Κοιταω gain και volume ολα κανονικα. Τσεκαρω για να δω αμα ειναι προβλημα απο τα ηλεκτρικα της κιθαρας (γιατι την σκαλιζα πιο πριν) ολα επισης κανονικα.

 

Συνδεω την κιθαρα λοιπον για να βεβαιωθω σε ενα ποντ, με το ιδιο καλωδιο που ειχα στον ενισχυτη. Με ακουστικα εχω ηχο. Οποτε συνεπαγεται οτι προβλημα καλωδιου (δοκιμασα και με αλλο καλωδιο και τζιφος) ή κιθαρας δεν ειναι.

 

Την επομενη μερα ξανανοιγω τον ενισχυτη. Ολα φαινονταν κανονικα. Το λεντακι του power αναβε, ενω παρατηρησα οτι ειχα θορυβο, οταν τον ανοιγα στο τερμα. Αυτοματα απορριπτουμε προβλημα ηχειου. Βαζω για δοκιμη το pda μου που λετε, επιλεγω ενα mp3, τα ανοιγω ολα στο τερμα, και ως δια μαγειας ο ενισχυτης βγαζει ηχο! Βεβαια, παρολο που ηταν ανοιχτος τερμα ηταν σαν να τον ειχα ανοιχτο στο 1 ή στο 2. Αλλα εβγαζε ηχο. Κατι ηταν κι'αυτο.

 

Βαζω αρων αρων την κιθαρα. (ολα ανοιχτα τερμα) χτυπαω μια συγχορδια... και ο ηχος βγαινει πεντακαθαρος, με το gain ανοιγμενο στο φουλ.

 

Μεχρι τωρα ειναι σε αυτη την κατασταση. Δλδ, βγαζει ηχο, αλλα οχι βρωμικο, καθολου βρωμικο. Τα ποτενσιομετρα για το eq λειτουργουν, και εντυπωση μου εχει κανει το gain που οσο ειναι χαμηλα, ειναι σαν να εχω μια κουρτινα μπροστα απο τον ενισχυτη σαν να ερχεται απο καπου βαθια, ενω οσο το ανοιγω, ο ηχος γινεται πιο διαυγης και πριμαριστος.

 

Επισης χθες προσεξα οτι μια απο τις 3ς προενισχυτριες λαμπες, και συγκεκριμενα η πρωτη, αντι για 2 συρματακια οπως οι υπολοιπες εχει ενα συρματακι που αναβει.

 

Ο ενισχυτης ειναι καινουριος, ουτε 3ς μηνες εχει κλεισει στο σπιτι μου. Δεν μετακινηται, δεν τον χρησιμοποιω για λαιβ ή κατι τετοιο, και παντα παιζει σε χαμηλες εντασεις.

 

Βοήθεια κανενας? :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

....Επισης χθες προσεξα οτι μια απο τις 3ς προενισχυτριες λαμπες' date=' και συγκεκριμενα η πρωτη, αντι για 2 συρματακια οπως οι υπολοιπες εχει ενα συρματακι που αναβει....

[/quote']

 

Κάτι μου λέει ότι το εντόπισες ήδη μόνος σου το προβλημα :wink:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω πρώτη φορά ακούω τέτοιο πρόβλημα!!( :D :D )

 

Σοβαρά τώρα στον thomann εστειλες? Θα ρθουν να στον πάρουν? Ή θα περιμένεις μήπως φταίει η λάμπα να την αντικαταστήσεις μόνος σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eστειλα μαιλ στον θωμαν προχθες, αλλα δεν πηρα απαντηση.

 

Θα δοκιμασω να την αλλαξω, αμα βρω εδω που ειμαι (Σερρες)

 

Αμα δεν φταιει αυτο, τοτε τι κανουμε βρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή πρέπει να βρεις κάποιον που να ξέρει εκεί στις Σέρρες να του ρίξει μια ματιά. Και μετά βλέπεις. Μπορεί να είναι από το πιο απλό, ως και το πιο κουλό. Αν κι εγώ ψιλιάζομαι την μισοκαμένη λάμπα...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεντακαθαρος ηχος με φουλ gain???? Πωπωωωωω και γαμω τα headroom εχει ο ενισχυτης σου!!!!! Σοβαρα τωρα παραγγειλε μια λαμπιτσα απο ντουκα να σου ερθει επι τοπου και νεταρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σας πω, εγω σερρες δεν ξερω που να βρω ατομο που να ξερει απο ενισχυτες....

 

Υπαρχει πιθανοτητα να εχει καει τιποτα απο το κυκλωμα του ενισχυτη λογω ζεστης/θερμοτητας απο τις λαμπες?

 

 

Πεντακαθαρος ηχος με φουλ gain???? Πωπωωωωω και γαμω τα headroom εχει ο ενισχυτης σου!!!!! Σοβαρα τωρα παραγγειλε μια λαμπιτσα απο ντουκα να σου ερθει επι τοπου και νεταρισες.

 

Ναι. Θα ηθελα να ανεβασω κανα βιντεο καποια στιγμη, να δειτε και σεις τι εννοω.

 

Ξερεις που μπορω να βρω λαμπα με αντικαταβολη?:D Η αντικατασταση ειναι ευκολη δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε πανε στον steve. εγγυιση (στις σερρες φυσικα) αν δεν ξερεις που ειναι πανε στον φανη με τις κιθαρες κατω απο την γερμανικη οικοδομη και θα σου πει που ειναι. ο steve εχει σωσει πολλα ατομα στις σερρες κι εμενα φυσικα και δεν περνει και πολλα! ειναι λιγο πιο κατω απο το τρυπιο δεντρο (αν καταλαβες) στην δυτικης θρακης.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον φανη τον ξερω (απο κει πηρα την αγαπημενη μου les paul :D special... ). Οποτε να παω εκει να του αφησω τον ενισχυτη να πει τον στιβ?

 

Ο στιβ επισκευαζει και ενισχυτες? Δεν το ξερα.

 

Θα ηθελα να αλλαξω αρχικα την μισοκαμμενη λαμπα. Ο νακας στην στοα του καπλανιδη, πουλαει? Ξερεις καποιο καταστημα που να εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου