Προς το περιεχόμενο

Αγοραζω TC HELICON VOICEWORKS.....αλλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει κανεις να μου πει ενα λογο για να μην το αγορασω

 

Μπααααα που να ξέρουμε εμείς από τέτοια πράγματα , μετά την απουσία του feather, δεν νομίζω ότι θα μπορέσει κανένας εδώ μέσα να σου απαντήσει στις απορίες σου. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν χιουμοριστικο το post σου dither...εχει πλακα :)

 

ελπιζω να μενει στην πλακα ομως....και για ολους τους αλλους επισης το ιδιο.

 

και ειπα...δε θελω μειωσω κανεναν αλλο εδω μεσα...αλλα σιγουρα παντα και παντου θα υπαρχουν καποιοι που γνωριζουν και κατι παραπανω

 

δεν θελω να δωθει εκταση....παρακαλω :)

[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ειπα...δε θελω μειωσω κανεναν αλλο εδω μεσα...αλλα σιγουρα παντα και παντου θα υπαρχουν καποιοι που γνωριζουν και κατι παραπανω

 

Σίγουρα υπάρχουν , αλλά είσαι τόσο σίγουρος ότι εσύ μπορείς να κρίνεις ποιοι είναι αυτοί ? Θα σε συμβούλευα λοιπόν να παίρνεις γνώση απ όπου σου δίνεται.O feather ήταν (και είναι) ο καλύτερός μου φίλος από το νοιζ και θεωρώ ότι η απώλεια είναι τεράστια. Αλλά το νοιζ υπάρχει ακόμα και τα υπόλοιπα μέλη βρίσκονται εδώ για να σε βοηθήσουν όσο μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά το νοιζ υπάρχει ακόμα και τα υπόλοιπα μέλη βρίσκονται εδώ για να σε βοηθήσουν όσο μπορούν

 

ειμαι σιγουρος για αυτο.....

 

και γιαυτο ξανα μπαινω στο θεμα....υπαρχει λογος λοιπον, να μην παρω το TC HELICON VOICEWORKS.....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιά χρήση σκέφτεσαι να προβείς σε αυτή την αγορά , έχει σημασία.

Θέλεις να το χρησιμοποιείς στο home studio σου για προενίσχυση και γενική επεξεργασία φωνητικών ή το θέλεις για live performance ? Πόσο σημαντική είναι η ύπαρξη του hardware pitch correction για σένα? Επίσης καλό θα ήταν να αναφέρεις με τι μικρόφωνο σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις. Έχεις ήδη καποια προενίσχυση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στουντιακη χρηση μονο...καποιες φορες θελω να γραφω φωνη.

οσες φορες εγραψα φωνη (shure sm58 στην κονσολα eurodesk mx8000)....με αρκετο κοπο επειτα, εφερα τη φωνη εκει που ηθελα...αν και ειμαι σιγουρος οτι θα μπορουσα να εχω και ακομα καλυτερο αποτελεσμα....αλλα ζητησα απο την TC να μου στειλει ενα DEMO CD του VOICEWORKS και οταν το ακουσα,ενθουσιαστικα...γρηγορο,χωρις κοπο και πολυ καλο αποτελεσμα...αρκετα καλο αποτελεσμα για τα γουστα μου και τα αυτια μου.

 

επισης,κατα διαστηματα κανω remixes σε κομματια με vocals που μου ζηταν καποιες εταιρειες της μουσικης που ασχολουμε...οποτε θα εχω ενα εφοδιο extra.

 

οποτε λεω...ας τα δωσω τα ρημαδια $ $ $....αν ειναι να καρφωνω το mic επανω(ή pre-recorded vocals) και να εχω αναλογο αποτελεσμα(ειναι κ μερες τετοιες να κανουμε κανα δωρο)

 

pre amp δεν εχω....θα ηθελα εδω τη αποψη σου....απο οτι καταλαβα,καρφωνω το mic στο voiceworks και παιζει,σωστα?εχει μεγαλη διαφορα αν υπαρχει και pre amp ενδιαμεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ρώτησα αν διαθέτεις προενισχυτη διότι υπάρχει και το Antares AVP-1 που είναι παρόμοιο processor αλλά επειδή δεν έχει προενισχυτη είναι φτηνότερο περίπου κατά 250 ευρώ..

Σχετικά με το Mic. Θεωρώ ότι αν αγοράσεις το TC σε συνδυασμό με το SM58 δεν θα σου δώσει εύκολα το αποτέλεσμα που άκουσες στο demo του μηχανήματος.

Θα χρειαστείς και ένα πυκνωτικό μικρόφωνο για τις ηχογραφήσεις φωνής. Παρόλο που χρησιμοποιούμε και δυναμικά μικρόφωνα για να γράψουμε φωνές ακόμα και σε ακριβές μουσικές παραγωγές , το κάνουμε μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις εφόσον το συγκεκριμένο μικρόφωνο ταιριάζει και αναδεικνύει τη φωνή του τραγουδιστή σε σχέση με άλλα που έχουμε ήδη δοκιμάσει. Η πρώτη μας επιλογή θα είναι σχεδόν πάντα πυκνωτικό. Αν δεν διαθέτεις πολλά χρήματα συνιστώ το Rode ΝΤ1Α , αν διαθέτεις το AKG C 414 B-XLΙΙ ( υπάρχουν και ενδιάμεσες προτάσεις αν θες το συζητάμε)

Σχετικά με το TC τώρα. Αν θέλεις ένα πλήρες μηχάνημα Voice processor το οποίο να έχει ταυτόχρονα και λογική τιμή - πάντα γι αυτά που προσφέρει - τότε θα σε καλύψει. Δεν θα χρειαστείς άλλο προενισχυτή , έχει ενσωματωμένο . Σε ρώτησα αν σε ενδιαφέρει κυρίως για pitch correction διότι δεν είναι το καταλληλότερο εργαλείο γι αυτή τη δουλεία. Θεωρώ καλύτερο το Autotune της Αntares σε software (ειδικά αν το συνδυάσεις με το Melodyne μπορείς να έχεις εκπληκτικά αποτελέσματα ) αλλά μόνο το autotune κοστίζει περίπου 400 ευρώ που σαφώς αναδεικνύουν το TC πιο συμφέρουσα αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, όμως για live φωνητικά.

 

Είδα ότι υπάρχει και ενα φτηνότερο μοντέλο, το Quintet (300 Ευρώ) που μοιάζει να προσφέρει -απο οτι γράφει στην ιστοσελίδα- την ίδια ποιότητα χωρίς τα εφφε.

 

Το έχει ακούσει κανείς αυτό ?

 

Στην Ελλάδα ποιός τα φέρνει αυτά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ¶γγελε, αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να κάνεις δεύτερες , τρίτες φωνές κλπ σε live και να έχεις και ένα ποιοτικό reverb τότε θα καλυφθείς.

Το μηχάνημα αυτό είναι κάπως εξειδικευμένο καθώς δεν διαθέτει αρκετές λειτουργίες που έχει το Vocalworks , Δεν έχει phantom power άρα δέχεται δυναμικά μικρόφωνα (και όσα πυκνωτικά λειτουργούν με μπαταρία) ,επίσης δεν έχει pitch correction , thickening και πολυεφφέ. Είναι στην ουσία ένας προενισχυτής με harmonizer και Reverb. Κάνει λίγα πράγματα , αλλά τα κάνει καλά.

 

Το έχει ακούσει κανείς αυτό ?
Υπάρχουν πολλά (ειλικρινή) audio demos να ακούσεις στο site τους και να κρίνεις.

 

Στην Ελλάδα ποιός τα φέρνει αυτά ?

Λοιπόν αν κοιτάξεις λίγο καλύτερα το banner αριστερά που γράφει TC electronics το ερώτημά σου θα απαντηθεί.

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου