Προς το περιεχόμενο

Drumset για αρχάριους


sentenced

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thank you Ηaris, όντως δελεαστικό, αλλά... All-maple τύμπανα, και πιατίνια, με λιγότερα από 500 ευρώ; Μήπως κάτι δεν καταλάβαμε καλά; Το ήξερα ότι δεν έπρεπε να τα σταματήσω τα γερμανικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, η περιγραφή είναι ακριβώς αυτή, και επειδή ο πωλητής είναι κατάστημα και με καλό feedback, είναι θεωρητικά αξιόπιστος. Μπορείς να του κάνεις μια ερώτηση στα Αγγλικά για να επιβεβαιώσεις όσα λεει.

 

Προσωπικά δεν θα περίμενα ένα σετ επιπέδου DW, Gretsch κ.λπ., αλλά ένα αξιοπρεπές maple σετ, το οποίο δεν θα θελήσεις να πουλήσεις μετά από κανένα χρόνο, που το επίπεδό σου θα έχει βελτιωθεί. Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις και η απόφαση είναι δική σου.

 

Παίζει επίσης και αυτό, που είναι λίγο ακριβότερο και χωρίς πιατίνια (αλλά με καλύτερο hardware, και έχει και δείγματα ήχου για να πάρεις μια ιδέα).

Και όχι δεν παίρνω μίζα από το συγκεκριμένο πωλητή... :-)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HI παίδες!! Είμαι newbie στα τύμπανα και ενδιαφέρομαι για σετάκι σχετικά φτηνό (500¤) και μικρό, λόγω περιορισμού χώρου 8)

 

 

Έχω ψάξει και έχω κοζάρει αυτό εδώ

Απο Τρίμη που ρώτησα είναι στα 450¤

 

Ακούω γνώμες :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην γεια σας ειμαι καινουργιος στο noiz.Συγχαρητηρια για το υπεροχο site.Ομως ρε παιδια αυτο που λετε για τα φθηνα ντραμς οτι δεν προκειτε ποτε να κουρδιστουν σωστα ειναι ψηλο ακυρο.Εκτος και αν ενοειται με τις εργοστασιακες μεμβρανες...

ain was made to order!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μωρέ, και κουρδίζονται, και με τα κατάλληλα δέρματα μπορούν να βγάλουν πολύ καλό ήχο.

 

Κατά τη γνώμη μου, το 50% του ήχου ενός τυμπάνου οφείλεται στα δέρματα και στο κούρδισμα και όχι στο ξύλο. Δε λέω ότι το hype σχετικά με το maple, birch ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλα εξωτικά ξύλα από την ανατολική Ζανζιβάρη είναι ανυπόστατο, απλά είναι hype, δηλαδή υπερβολική ανάδειξη των πλεονεκτημάτων τους για λόγους marketing. Έχω παίξει με παλιά Pearl Export, και έχω μείνει άφωνος. Ειδικά το βαθύ ήταν από τα καλύτερα που έχω ακούσει.

 

Τα καινούργια τύμπανα είναι σχεδόν όλα καλά κατασκευασμένα, ανεξάρτητα από κατηγορία τιμής, και αν ασχοληθείς λίγο με το κούρδισμα μπορείς να κάνεις θαύματα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε φορά που αλλάζω δέρματα σε πάνφθηνα σετ εντυποσιάζομαι! γιατί ξαφνικά το τύμπανο "παιζει"!!!

 

όμως μετά από λίγο έρχονται διάφορα τριξίματα από τα μεταλικά μέρη, κάτι τσικι τσίκι κάτι τρονκ και χρατσα χκριτσ........

 

..και σκέφτομαι "μήπως πάω να φορέσω το καλύτυερο ελαστικό στο φτηνότερο αμάξι?" {ποίηση γράφω σήμερα με τις παρομοιώσεις μου}

 

το κούρδισμα παντα με παιδεύει. Το δικό μου σετ, δεν έχω καταφέρει ακόμα να το κουρδίσω άψογα, σε αντίθεση με κάποια άλλα που μόόόλις βάλεις το κλειδί κάτι συμβάινει!

 

υπερβολές;

αν μπορούσα να γυρίσω 10χρόνια πίσω, όποσδήποτε θα επέμενα να δώσω τα διπλά λεφτά κι ας ήταν το πρώτο μου σετ.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αυτο που με εμαθε να κουρδιζω ειναι το οτι πηρα το σετ της Granite και ειχα εκνευριστει τοσο πολυ που προσπαθουσα συνεχεια!Με τις εργοστασιακες μεμβρανες δεν τα καταφερνα ποτε,παντα στο περιπου αλλα μολις εβαλα καινουργιες της Remo και δαχτυλιδα ειδα φως!

ain was made to order!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου