Προς το περιεχόμενο

Drumset για αρχάριους


sentenced

Προτεινόμενες αναρτήσεις

eimai kitharistas alla apofasisa na asxolithw k me ta drums.mporei kapoios na mou proteinei kapoio set se times gyro apo 500 euro(vale bgale 100) pou na exei mia anthrwpinh poiothta hxou kai mia a antoxh?(an yparxei kati se MH plastikes memvranes se ayth th timh as me enymerwsei kapoios plz...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sentenced πρωτα απ'ολα γραφε με Ελληνικους χαρακτηρες διοτι τα greeklish απαγορευονται απο τους κανονες του forum. Τωρα με 600-650 ευρω περιπου περνεις τα sonor 2003 που ειναι ενα παρα πολυ καλο σετ για αρχη. Πλαστικες μεβρανες θα βρεις σε ολα τα σετ απο το εργοστασιο (για τυμπανα μεχρι και 2000-3000 ευρω). Μετα εαν δεν θελεις sonor μπορεις να δεις και τις export series της pearl αλλα απο φιλους drummer εχω ακουσει οτι μερικα παρουσιαζουν προβληματα κατα το κουρδισμα. Υποψην οτι και στα δυο δεν συμπεριλαμβανονται πιατινια, μονο οι βασεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες δε περιλαμβανονται πιατινια εννοεις οτι υπαρχει 1 crash και 1 hihat ή καθολου?Γιατι τοτε ειναι ακριβουτσικα για τα λεφτα μου...για τα ludwig τι άποψη εχεις?1 ride και 1 crash ποσο κοστιζουν πανω κατω?(δε λεω για τη καλυτερη ποιοτητα...)Βασικα ,για να καταλαβεις θελω ενα ολοκληρομενο set σε αυτα τα χρηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συνήθως περιλαμβάνεται ένα hi-hat και crash.

Θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο window-shopping πρώτα από την πολυθρόνα σου, αρχίζοντας από εδώ http://www.stollas.com/013.asp?Page=1 όπου μπορείς να πάρεις μια ιδέα για τις τιμές λιανικής (καθ'ότι ενημερωμένες) και στη συνέχεια μπορείς να ρωτήσεις θετικά και αρνητικά για συγκεκριμμένα πλέον πράγματα που μπορεί να καταλήξεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth το εψαξα αρκετα το θεμα αλλα κολλαω σε κατι.Βλεπω τιμες γυρω στα 350 ευρω και μετα εκτινασονται στα 700 ευρω!και σκεφτομαι οτι αν ειναι ενα καλο ΠΛΗΡΕΣ set να τα δωσω 600 ευρω(μη ξεχνας οτι τωρα ξεκιναω...).αλλα δεν δινω παραπανω για να συμπληρωσω ενα 'μισο' set ...απ'την αλλη φοβαμαι οτι και τα 350 ειναι μουφα τυμπανα και θα μαζευω κομματια σε κανα 2μηνο...Προς κατι sonor προσανατολιζομαι αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν εχω ιδεα απο drums..Παιζει αν δε βρω κατι να παω στο drumstore στα εξαρχεια που ειναι και να ψαξω κατι επι τοπου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι είπαν και τα παιδιά,α και οι μη πλαστικές μεμβράνες (δηλ. αυτες που είναι κατασκευασμένες απο calf skin) έχουν πάψει να κατασκευαζονται & να χρησιμοποιούνται ευρέως απο το 50.... :wink:

εκτος & αν εννοείς κάτι άλλο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sentenced μην πεσεις στην απατη των φτηνων τυμπανων. Καλυτερα να μαζεψεις καποια παραπανω λεφτα και να τα παρεις μετα απο 1 μηνα. Δεν ειναι τοσο θεμα ηχου και εαν θα σου διαλυθουν σε 2 μηνες. αλλα ειναι θεμα κουρδισματος. Τυμπανα οπως adam, granite που ειναι τα φθηνοτερα στην Ελλαδα δεν κουρδιζονται σωστα με τιποτα. Δες για τις φθηνες σειρες τις sonor και της pearl που σου ειπα ποιο πανω. Καλο ειναι να πας να ρωτησεις και σε μαγαζια για τιμες διοτι πολυ βαζουν και πιατινια μεσα σε προσφορα με ενα σετ. H sonor και η pearl παντως δεν δινουν πιατινια καθολου με τα τυμπανα τους. Για πιατινια παντως θα σου προτεινα για αρχη κατι απο την b8 σειρα της sabian η απο την alpha σειρα της paiste. Αν και μπορεις να βρεις ευκολα μεταχειρησμενα πιατινια σε καλη κατασταση για να ξεκινησεις. Σ'αυτο εαν θελεις μπορω να σε βοηθησω γιατι εχω αρκετους φιλους drummer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Bρίσκομαι στην ίδια φάση που ήταν και ο Sentenced την Πρωτοχρονιά (δηλ. αρχάριος ντράμερ ψάχνω για το πρώτο μου πλήρες set γύρω στα 600 ευρώ), οπότε είπα να συνεχίσω το δικό του thread. Έχω καταλήξει σε 3 drumsets (από το φτηνότερο στο ακριβότερο), όλα μαζί με cymbals:


Sonor special edition 505 set


Pearl fx725


Tama swingstar

Τι θα διαλέγατε στη θέση μου; Φτηνότερες λύσεις (Stagg, Millenium) τις έχω αποκλείσει, αλλά αν πιστεύετε ότι πρέπει να το ξανασκεφτώ, πείτε το... Eπίσης αν ο Sentenced παραμένει ενεργό μέλος ας μας πει τι διάλεξε και αν είναι ευχαριστημένος μετά από 10 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξε το thread μεταξυ pearl και sonor.εγω προτιμω τον ηχο των sonor με αλλαγμενα δερματα για πιο μετα φυσικα.απο πιατινια meinl classics και stagg

μην τα αποκλειεις,σε αυτη την τιμη που ψαχνεις ειναι οτι καλυτερο,μια δοκιμη στον τριμη θα σε πεισει...δες και τα turkish απο drumstore-εξαρχεια

εκτος και αν θες να ανεβεις σε budget....

σε τιποτα τουρκικα anatolian-instabul-bosphorus κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oblitron, για ρίξε μια ματιά και σε αυτό.

Αν τα Γερμανικά σου είναι χειρότερα από τα δικά μου, περιλαμβάνει:

- κάσα 18x22

- τομ 8x10, 9x12, 12x14

- ταμπούρο 5,5x14

- βάσεις hihat/πιατινιών(2)/ταμπούρου, σκαμπό, πετάλι με διπλή αλυσίδα

- σετ πιατίνια Solar (φτηνά, αλλά της Sabian οπότε κάτι θα λένε)

 

Η Platin δεν είναι μεγάλο όνομα, αλλά είναι ψιλο-γνωστή (κατά πάσα πιθανότητα ταϊβανο-κορεάτικο-κινεζικο-κάτι προέλευσης).

Το δελεαστικό είναι ότι (σύμφωνα με τον πωλητή) είναι all-maple, δείχνει να έχει καλό φινίρισμα και με περίπου 600 Ευρώ (υποθέτω) θα έρθει στην πόρτα σου (ή έστω στο ταχυδρομείο της γειτονιάς σου) ένα πλήρες σετ για να ξεκινήσεις, που πιθανότατα θα είναι καλύτερο από τη Forum και τη Swingstar.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου