Προς το περιεχόμενο

Μelodeath Gothenburg sound


dimkouts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρίν να ξεκινήσω να πυροδοτώ ερωτήσεις προς τα αλλα μέλη για τα προβλήματα μου θα ήθελα να πω οτι αυτο το φόρουμ είναι απο τα πιό χρήσιμα και ενεργά που έχω δει μέχρι τώρα.

 

Αρκετά όμως με αυτά, τα προβλήματα δεν λύνονται μόνα τους!  ;)

 

Ένα απλό πράγμα θέλω να πετύχω και δεν μπορώ, εχω ένα κλασικό πρόβλημα που φαντάζομαι όλοι καθώς ασχολούνται έχουν συναντήσει. Θέλω να πετύχω κάποιο είδος ήχου και δέν τα καταφέρνω.

 

Δηλώνω fan των In flames και παλιά έκδοση και νέα. Ας υποθέσουμε οτι δεν θα διαφωνήσουμε με κάποιον εδω μέσα για το gender της μπάντας.

 

Θέλω να βρώ έναν τρόπο να ακουστώ κάπως έτσι [1990-2001] και [2002- A Sense of Purpose].

 

Η πάσα αλήθεια είναι οτι είμαι αρκετά νέος στο χώρο της ηλεκτρικής κιθάρας ( 3 μήνες ) και προσπαθώ – πειραματίζομαι ακόμα με διάφορους τρόπους – ήχους.

 

Αναφέρω παρακάτω τι χρησιμοποιώ και πώς δουλεύω γενικά μέχρι τώρα.

 

Έχω ενα PC: Quand core [ 2.33Ghz ],RAM 2G

Το πρόγραμμα που κάνω recording είναι το Nuendo 4.

Κάρτα ήχου είναι η Guitar rig session i/o.

Το monitoring μέχρι τώρα γίνετε απο τα ακουστικά AKG-K77 ή απο τα ηχεία του PC.

Η κιθάρα μου είναι η Ibanez GRGR121EX-BKN.

 

Λογισμικά που αντικαθηστούν το hardware της μουσικής σκηνής είτε είναι όργανα είτε amps και etc είναι :

-Superior Drummer 2.0 με ότι expansion θέλετε

-Μια μεγάλη συλογή απο την Native Instruments με όργανα και Synth + Guitar rig 4

-Guitar Pro 5.2

-AmpliTube Metal

-Amplitube 2.0.2 Live

-Ampeg SVX v1.1.3

-FL Studio 9 XXL Producer Edition

-RealStrat Guitar

-RealGuitar 2

 

Πανω κάτω αυτά είναι οτι έχω και δεν έχω.

 

Extra πληροφορίες :

Δεν έχω αλλάξει χορδές και δέν ξέρω αν θα βοηθούσε και επίσεις δεν έχω κουρδίσει σε άλλο τίποτα απο το προκαθορισμένο standar tuning.

 

Απ’ ότι δίαβασα αριστερά δεξιά στο internet τα tunings για αυτό που θέλω είναι : C,F,Bb,Eb,G.

 

Θα το πώ ( μην διαφωνήσουμε όμως γι αυτό λόγο μπάντας ) : θέλω έναν ωραίο melodeath Gothenburg sound.

 

Πρίν πείτε οτιδήποτε θέλω προτάσεις είτε για ρυθμίσεις στα προγράμματα, είτε για κάποιο πεταλάκι είτε για κάτι άλλο. Εχω δεί ενα δυό πεταλάκια αλλά δέν ξέρω απο αυτά τίποτα [ Digitech Death Metal και Boss Metal Zone MT-2 ].

 

Ορίστε τελείωσα, ευχαριστώ για την ώρα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη διαφορά κάνει το κούρδισμα και οι βαρύτερες χορδές. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να ανεβάσεις λίγο τους μαγνήτες ή να τους αντικαταστήσεις με πιό δυνατούς (ναί, σ'αυτή τη φάση χρησιμεύουν και οι EMG). Δουλειά κάνει και το gain σε προφανώς πιο gain-άτο ενισχυτή.

 

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν θες να βγάλεις live τον ήχο αυτό ή ηχογραφημένο. Γιατί παίζουν διαφορές ανάμεσα στα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο jesper παιζει με peavey 6505 κεφαλι και podxt pro συμφωνα με αυτο -> http://www.uberproaudio.com/content/view/243/38/

 

Κοστος καπου στα 2 χιλιαρικα ΧΩΡΙΣ να αλλαξεις κιθαρα

 

Γνωμη μου ειναι αφου εισαι φρεσκος στον τομεα της κιθαρας , να συνεχισεις να παιζεις πανω στον υπολογιστη και να μην χαλασεις λεφτα που μετα θα το μετανοιωσεις , ισως να επαιρνες κανονικα monitor και μια καρτα ηχου αξιοπρεπη.

 

Τωρα για το κουρδισμα , πρεπει σιγουρα να αλλαξεις τις χορδες σου(υποθετω παιζεις με 9ρες)και να πας σε 11 για να σηκωσει αυτο το κουρδισμα και να μην ειναι οι χορδες σαν ζυμαρι

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηχογράφιση γίνετε απο το nuendo μεσο της καρτας και τον προγραμμάτων.Δεν τα γραφω απο τα ηχεία αν εννοείς αυτό.Δηλαδή θέλω να παιζω και να ακούω αυτόν τον ήχο.Αυτο μόνο.Τα άλλα πάνε στο software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To monitor κανει αυτο που λεει . Ειναι για να επιβλεπεις το εργο σου.Δηλαδη για να ακους ΣΩΣΤΑ το παραγομενο αποτελεσμα και οχι μεσω των hifi ηχειων.

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο jesper παιζει με peavey 6505 κεφαλι και podxt pro συμφωνα με αυτο -> http://www.uberproaudio.com/content/view/243/38/

 

Κοστος καπου στα 2 χιλιαρικα ΧΩΡΙΣ να αλλαξεις κιθαρα

 

Γνωμη μου ειναι αφου εισαι φρεσκος στον τομεα της κιθαρας , να συνεχισεις να παιζεις πανω στον υπολογιστη και να μην χαλασεις λεφτα που μετα θα το μετανοιωσεις , ισως να επαιρνες κανονικα monitor και μια καρτα ηχου αξιοπρεπη.

 

Τωρα για το κουρδισμα , πρεπει σιγουρα να αλλαξεις τις χορδες σου(υποθετω παιζεις με 9ρες)και να πας σε 11 για να σηκωσει αυτο το κουρδισμα και να μην ειναι οι χορδες σαν ζυμαρι

Μπορεί να είμαι νέος(σε ηλικία) αλλα θα πάθω κανένα καρδιακό με την τιμή.Φυσικά και δεν εννοώ να είμαι σε ακριβή ήχο αλλα μια καλή προσέγγιση θα μου έκανε.Για χορδες και tuning γίνετε αλλα σε τέτοια έξοδα μάλλον θα πώ όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο jesper παιζει με peavey 6505 κεφαλι και podxt pro συμφωνα με αυτο -> http://www.uberproaudio.com/content/view/243/38/

 

Κοστος καπου στα 2 χιλιαρικα ΧΩΡΙΣ να αλλαξεις κιθαρα

 

To Pod XT Pro δεν πωλείται πια, αλλά στο Ebay βλέπω μερικά περίπου στα 112 ευρώ. Το 6505 σαν κεφαλή το βλέπω καινούργιο στα 1000 (http://www.dv247.com/guitars/peavey-6505-all-tube-guitar-amp-head--50815) με την ανάλογη καμπίνα στα 720, πλην όμως όπως λέμε συνεχώς ΠΟΤΕ δεν θα τη χρειαστείς σε νορμάλ καταστάσεις σπιτιού ή έστω και πρόβας, και επίσης σε αρκετά λάιβ. Επομένως θα μπορούσες να καταλήξεις στο κόμπο στα 500 ευρώ (http://www.dv247.com/guitars/peavey-6505-plus-combo-guitar-amp-combo--62051), ήτοι 620 ευρά χοντρικά κι όχι 2000.

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως η combo εκδοση του 6505 συγκριτικα με την κεφαλη οσον αφορα τη ποιοτητα ηχου ειναι αρκετα χειροτερη, εξ'ου και η διαφορα τιμης εκτος των αλλων (ασε που το combo πρεπει να ειναι αρκετα βαρυ). Επισης 60w με 120w δεν εχουν και τεραστια διαφορα απο θεμα εντασης. Και ο 60ρης εχει τετοια ενταση που παλι ειναι αχρειαστη (σε νορμαλ παντα καταστασεις). Παντως να ξερεις πως απο pod x3 εχω ακουσει να βγαινει πολυ καλος in flames ηχος ;)

 

Για τσεκαρε να μου πεις αν σου αρεσει ο ηχος αυτος

 

 

 

 

O ηχος που ακουσες ηταν pod x3 live (peavey 5150 & marshall jcm 800 σε dual tone)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα videakia τι να πω?Τα δυο πρωτα ειναι σε μια πολυ καλη προσεγκιση,το αλλο σχεδον.Αλλα παλι τρελα λεφτα.Μια καλη λυση οικονομικη απ' οτι βλεπω δεν θα βρουμε.Καλα αυτο ελειπε να μπορουσαμε κιολας.Στο wiki διαβασα οτι:

 

Gothenburg Sound

Later, the Gothenburg sound, propelled by both the Boss HM-2 Heavy Metal and the Boss MT-2 Metal Zone pedal with cleaner recordings, was pioneered by bands such as At the Gates and In Flames for their respective albums Slaughter of the Soul and The Jester Race.

 

Καποιο σχολιο πανω σε αυτο?Αλήθεια - ψεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου