Προς το περιεχόμενο

"Νερα" απο dvd rom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο υπολογιστής μου -> δεξί κλικ -> υλικό -> διαχείριση συσκευών -> ελεγκτές IDE ATA/ATAPI -> πρωτεύων δίαυλος IDE -> ιδιοτητες -> ρυθμισεις για προχωρημενους

 

αλλα και

 

Ο υπολογιστής μου -> δεξί κλικ -> υλικό -> διαχείριση συσκευών -> ελεγκτές IDE ATA/ATAPI -> δευτερέυων δίαυλος IDE -> ιδιοτητες -> ρυθμισεις για προχωρημενους

 

 

 

εκει στους τρεχοντες τυπους μεταδοσης πρεπει να λεει κατι με DMA. Αν λέει PIO τότε τα ξαναλέμε.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ρε ατομα, ΡΙΟ λεει, το αλλαξα σε DMA εαν ειναι διαθεσιμο το εκανα restart κι ακομα κατασταση ΡΙΟ λεει

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν αλλάζει τυχαία το mode δε μου 'χει τύχει.

Συνήθως μόνο μετά από αλλάγη settings στο bios (μήπως έκανες load fail-safe defaults;) ή αναντιστοιχία jumper settings και τοποθέτησης του καλωδίου ide (master ή slave). Εφόσον δεν πείραξες κάτι από αυτά δοκίμασε rollback driver στη συσκευή πρώτα και αν δε δουλέψει αυτό update driver της συσκευής με το cd εγκατάστασης των windows ή το cd με τους driver της μητρικής (και πάντα την επιλογή dma if applicable πριν το restart). Δε ξέρω πως είναι στα ελληνικά windows όλα αυτά :(

 

κ ψάξ' την κ λίγο μόνος γιατί δίνουμε γενικές οδηγίες σε συγκεκριμένο πρόβλημα με αμφίβολα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

προσπαθώντας κατά καιρούς να "διαβάσω" cd με project από το παλιό μου studio (δεκαετίας και...) αντιμετώπισα αρκετές φορές το πρόβλημα...

κάποιες φορές δεν μου γύρναγε το PIO σε DMA (παρά την δήλωση του) μετά το restart...

 

το πρόβλημα αντιμετωπίστηκε απλά καταργώντας τον δίαυλο, οπότε τα xp αναγκάζονταν κατά το restart να επαναγκαστήσουν αυτόματα τους drivers...

συνέβη πολλές φορές και η λύση αυτή έπιανε πάντα, γι αυτό τον λόγο και στο προτείνω σαν λύση...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

playloud, αν κατέχεις τα εγγλέζικα, τσέκαρε αυτά εδώ:

 

http://winhlp.com/?q=node/10

 

Το κόλπο με τον registry editor πιάνει σχεδόν πάντα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Μαγκες, το προβλημα λυθηκε, σας ευχαριστω απο καρδιας για τα φωτα σας σε κατι τοσο απλο που εγω ομως δεν ηξερα, Thanx again

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου