Προς το περιεχόμενο

EKO Indy, τι μαγνήτες έχει?


Sparklin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!

Ένας φίλος έχει "κληρονομήσει'' μια EKO Ιndy του 19..λάσπη  ;D, και σκέφτεται να τις κάνει κάποιες αναβαθμίσεις, ώστε να μην περάσει στην αχρηστία.

Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι τύπου μαγνήτες παίρνει/χωράει.

Μπορεί να μπει κάτι σαν αυτό:

http://store.guitarfetish.com/gfsnyodestsu.html

 

ή

 

http://store.guitarfetish.com/gfsalviwodob.html

 

ή

 

http://store.guitarfetish.com/mipafatalvma.html ???

 

Επίσης αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι σε ό,τι αφορά μαγνήτες, ηλεκτρικά κτλ. θα είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενο.

Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες παρακάτω. Δεν είναι της συγκεκριμένης κιθάρας (ελλείψη μηχανής  :-[ ), αλλά μιας πανομοιότυπης που βρήκα στο net.

 

http://img246.imageshack.us/img246/5714/img05628hu.jpg

 

http://img339.imageshack.us/img339/1866/img05355fp.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρωτοι δεν σου κανουν,

τοποθετουνται επιφανειακα!

Οι τριτοι θα σου αφησουν κενα στο pickguard!

Οι δευτεροι ειναι οι σωστοι,

αλλα παλι μαλλον θα χρειαστει λιγο πειραγμα.

Αν και δεν εχω δει τη συγκεκριμενη κιθαρα,

εχω δει πολλα αλλα οργανα του,και ξερω οτι

ο ΕΚΟ εκανε παντα "τα δικα του"! ;) 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yann σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα κατευθυνόμαστε προς P90 δηλαδή?

Όταν λες λίγο πείραγμα, τι εννοείς? Χρειάζεται κάτι εξεζητημένο?

Υπάρχει περίπτωση να χωράνε και humbuckers?

Συγνώμη αν ίσως ρωτάω μ@#$%, αλλά είμαι ψιλοσκράπας  ;D :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να μην χωράνε και να θέλει λίγο κόψιμο/τρίψιμο το guitar ring. Μπορεί βέβαια και να είναι πιό στενοί και να αφήνει κενό το pickup ring. Μέτρα τους υπάρχοντες μαγνήτες και μπές στο site του seymour duncan για να τους συγκρίνεις με τις διαστάσεις των "στανταρ" mini-humbuckers.

 

Χλωμό να χωράνε full size humbuckers πάντως.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να μην χωράνε και να θέλει λίγο κόψιμο/τρίψιμο το guitar ring. Μπορεί βέβαια και να είναι πιό στενοί και να αφήνει κενό το pickup ring. Μέτρα τους υπάρχοντες μαγνήτες και μπές στο site του seymour duncan για να τους συγκρίνεις με τις διαστάσεις των "στανταρ" mini-humbuckers.

 

Χλωμό να χωράνε full size humbuckers πάντως.

Κωστα,ολα σωστα! ;)

Ισως ομως η συγκεκριμενη κιθαρα (οπως και στη φωτο)να ειναι σκαμενη ωστε

να τους χωραει ολους,και η διαφορα να γινεται στο pickguard.

(Προσοχη,σπαει για πλακα,αυτα τα παλια ειναι συνηθως απο plexiglass,

που "ξεραινεται" πολυ ποιο γρηγορα απο τα νεοτερα ακρυλικα).

Σ'αυτη την περιπτωση,νεο pickguard!

 

-edit-

 

Τωρα που το ξαναβλεπω,αυτη στη φωτο,χωραει humbucker...

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως καλύτερα να μην πειράξεις τα πλαστικά του (pickup rings + pickguard).

Καλύτερα πάρε φύλο πλαστικό που φτιάχνουν τα pickguards και φτιάξε ένα μόνος σου, έτσι ώστε να το κάνεις φαρδύ και να χωράνε full size humbuckers χωρίς τα pickup rings. Ή φτιάξε ένα από λεπτό κόντρα-πλακέ (όπως έκανα εγώ στο p-bass μου) και βάψτο ή ζωγράφισέ το!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας υπερευχαριστώ και τους δύο για τις παντήσεις σας!

 

(Προσοχη,σπαει για πλακα,αυτα τα παλια ειναι συνηθως απο plexiglass,

που "ξεραινεται" πολυ ποιο γρηγορα απο τα νεοτερα ακρυλικα).

 

Ε, αυτό δεν υπήρχε περίπτωση να μου περάσει απ' το μυαλό  :)

 

Καλύτερα πάρε φύλο πλαστικό που φτιάχνουν τα pickguards και φτιάξε ένα μόνος σου, έτσι ώστε να το κάνεις φαρδύ και να χωράνε full size humbuckers χωρίς τα pickup rings.

 

Απ' ότι βλέπω δηλ. πάμε για DIY φάση  ::)

Ντρέπομαι που το παραδέχομαι αλλά το πιο κοντινό που έχω κάνει σε DIY είναι καμμένα τοστ  :-[

Όπως και να' χει θα μετρήσω τους ήδη υπάρχοντες μαγνήτες για να τους συγκρίνω με τα default μεγέθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρα το σκάψιμο το ξύλου και όχι του Pickguard. Τα Pickguards αλλάζουν πανεύκολα και υπάρχουν σε όλα τα πιθανά σχέδια, διατάξεις και είδη μαγνητών. Το ξύλο όμως και δύσκολα πειράζεται (θέλει υπομονή και ηρεμία) και αν το σκάψεις δεν επαναφέρεται. Ή μάλλον επαναφέρεται ως κάποιο βαθμό, αλλά έχει μανούρα που καλύτερα να αποφεύγεται.

Εκτός και αν μιλάμε για κιθάρα πειραματόζωο ;D

 

H συγκεκριμένη φοράει Minihumbuckers. Έτσι είτε βάζεις τέτοιου είδους μαγνήτες, είτε αν χωράνε στις τρύπες του σώματος της κιθάρας βάζεις κανονικούς διπλούς και πας είτε για άνοιγμα των τρυπών στο pickguard, είτε για νέο pickguard. Εσύ αποφασίζεις.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντρέπομαι που το παραδέχομαι αλλά το πιο κοντινό που έχω κάνει σε DIY είναι καμμένα τοστ  :-[

 

E, μια χαρά... Destroy It Yourself δεν σημαίνουν τα αρχικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θυμισες τωρα!

Λοιπον αυτους τους μαγνητες φορουσε και η δικια μου ΕΚΟ ( η πρωτη μου ηλεκ.κιθαρα )

Τους ειχα αλλαξει το 1980 με κατι PAF Di Marzio.

Απότι θυμαμαι το πλατος της τρυπας στο σωμα ειναι ακριβως για να χωρεσει ενας standard humbucker.

Επειδη ομως το μηκος ειναι μεγαλυτερο , εγω ειχα βαλει ενα φιλο μου που "πειραζε" ξυλα ( οποιοσδηποτε μαραγκος μπορει να στα φτιαξει)και μου εφτιαξε δυο ξυλινα Πι που ειχαν υψος=με το βαθος της τρυπας , πλατος=με το πλατος της τρυπας και μηκος το καθενα = με την διαφορα του πλατους ενος standard humbucker απο την τρυπα στο σωμα της ΕΚΟ.

Τα κολησα στο σωμα τα εβαψα και βιδωσα πανω τους καινουργιους μαγνητες.

Καντο μονος σου , εγω ειμουν 17 χρονων οταν το εκανα και ειχε μεγαλη πλακα , ειχα βαλει και κατι μικρα διακοπτακια γιτι οι Di Marzio εβγαζαν πολλα leads και η κιθαρα ειχε γινει διαστημοπλοιο ;D ;D ;D

Καλη τυχη ;D

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου