Προς το περιεχόμενο

Music for my "films"


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα ξεκινήσει ένα θέμα με σκοπό να γράψω μουσική για μία υποθετική ταινία

"Θα μου άρεσε να γράφω μουσική για ταινίες...αλλά με τους δικούς μου όρους...

Όποτε έχω έμπνευση. Χωρίς να ζορίζομαι. Ότι στυλ θέλω...Με όποια κιθάρα θέλω..."

http://www.noiz.gr/index.php?topic=195179.0

 

Επειδή όμως η ταινία είναι καθημερινή ;) κάπου πρέπει να τη σταματήσω. Διάλεξα 9 κομμάτια (2 τα είχα από παλιά αλλά μου κόλλαγαν στο ύφος) και προσπάθησα να έχω αρχή, μέση και τέλος και διαφορετικούς ρυθμούς...Αυτό που δεν κατάφερα (όχι ότι είναι εύκολο) είναι να έχω ένα βασικό θέμα. Οι ταινίες που μου αρέσουν, συνήθως έχουν και το σφυράς βγαίνοντας. Αλλές πάλι δεν έχουν (ποιός θυμάται άραγε το μουσικό θέμα από τον Άρχοντα των δακτυλιδιών?).

 

Έχω ήδη πάρει πρώτες γνώμες από ένα pre-release. Θα απαντήσω σε ένα σχόλιο του Σταύρου.

Εχω μαλιστα την απορια αν τα ειχες πρωτα στο μυαλο και τα κατεγραψες ή αν ξεκινησες και οπου σ εβγαζαν οι ηχοι..

Το 90% του παιξίματός μου είναι με μία ακουστική κιθάρα, που καθημερινά βαράω για κανένα 10λεπτο τη ΛΑ αφού γυρίσω από τη δουλειά. Εκεί κατά καιρούς βγαίνουν κάποια θέματα που μου φαίνονται ενδιαφέροντα. Τότε μόνο ανοίγουν οι ηλεκτρικές, οι υπολογιστές και τα vsts και -προφανώς- πάει όπου ο ήχος με πάει ;)

 

Για το χαβαλέ, έκανα και την αφίσσα αλλά και το video trailler της ταινίας 8) Άλλαξα και τον τίτλο του project για να μην μου τα σπάει ο Τρόλλευς ;D

Ιδού

http://www.customshop.gr/?btp_work=urban-wispers

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είχα ξεκινήσει ένα θέμα με σκοπό να γράψω μουσική για μία υποθετική ταινία

 

Μήπως  παίρνεις και  φανταστικές  συνεντεύξεις  απ τον εαυτό σου!!! ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως  παίρνεις και  φανταστικές  συνεντεύξεις  απ τον εαυτό σου!!! ;D

Μόλις δώ τις πρώτες εισπράξεις από τα εισητήρια... ;D

 

Πάντως δεν είμαι ο πρώτος που κάνει ένα τέτοιο project. Έχει κάνει και ο Brian Eno ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ  να σου  πω  την αλήθεια  το έχω  σκεφτεί και εγώ  πολλάκις...  αλλά  πιο οργανωμένα  με σενάριο,  cast  και τα  παρελκόμενα  ;D

 

Δεν  βλέπω  την σελίδα σου όμως –απ την δουλειά -  και τσαντιζομαι!!! 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ναρκωτικά; ;D

  Σε συνέντευξη που είχε παραχωρήσει παλαιότερα στη Ντόιτσε Βέλλε, σχετικά με τη κρίση στα σάουντρακ του ευρωπαικού κινηματογράφου ,είχε παραδεχθεί πως κάνει χρήση παραισθησιογόνων ;D ;D ;D

 

Ωραίος, αν και πραγματικά η όλη φάση πρέπει να συνοδεύεται και με εικόνα .Είχα κάτι λογιστικά να φτιάξω και τα άκουσα ,αλλά παρότι έκανα δουλειά το μυαλό επιζητούσε την εικόνα που συνοδεύει τη μουσική .

Επειδή είσαι του χώρου και έχουμε και κρίση ,αντί για το σουβλατζίδικο στο βερολίνο ,δε κοιτάς σε καμιά εταιρία παραγωγής ντοκιμαντέρ?

Πάρε και το Λάκη στυλίστα και τον ΣΦ να σου κουρδίζει τις κιθάρες . Επιτέλους ο τόπος έχει ανάγκη από έξυπνες ιδέες για ανάπτυξη ,μια ζωή πίπα γύρο θα πουλάμε ?  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, αν και πραγματικά η όλη φάση πρέπει να συνοδεύεται και με εικόνα

...επειδή όλοι πιπιλάτε αυτή τη καραμέλα :P...δηλ, το ότι δεν έχεις δεί (και μάλλον δεν θα δείς ποτέ -ούτε και εγώ άλλωστε ;D) το Frankie's House...δεν σου επιτρέπει να έχεις άποψη για το soundtrack που έγραψε ο Jeff Beck? ;D ;D

 

Επειδή είσαι του χώρου και έχουμε και κρίση, δε κοιτάς σε καμιά εταιρία παραγωγής ντοκιμαντέρ?

Επειδή είμαι του χώρου και έχουμε και κρίση...σου λέω ότι με εταιρία παραγωγής -σήμερα-...κονομήσαμε. Με το σουβλάκι, δεν έχασε κανείς! ;)

 

Πάρε και το Λάκη στυλίστα

Είναι γεγονός...ότι για επόμενη ταινία, σκέφτομαι κάτι...πιό αισθησιακό! ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το ακούω τώρα για δεύτερη φορά και θα επανέρθω με κριτική.

...ακούγεται σαν απειλή... ::)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου επιτρέπει να έχεις άποψη για το soundtrack που έγραψε ο Jeff Beck? ;D ;D

 

 

Όχι δεν μου επιτρέπει να έχω άποψη ,γιατί δεν το έχω ακούσει  ;D ;D ;D

 

Πιο πάνω είχες γράψει πως δεν έχεις αυτό το κάτι που μένει στον άλλο και βγαίνει σφυρίζοντας το θέμα της ταινίας απ την αίθουσα ,αλλά δεν είναι και απαραίτητο γιατί και η τάδε ταινία κλπ κλπ .

Μάλλον εκεί είναι η ένσταση. Αυτός που βγαίνει σφυρίζοντας το θέμα ,έχει κάνει το σάουντρακ αυθυπαρκτο μουσικό τραγούδι στο μυαλό του.

Λεπτομέρειες.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου