Προς το περιεχόμενο

Music for my "films"


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν ήμουν όμως ο παραγωγός σου ή θα σου αφαιρούσα την κιθάρα

και (θα επιθυμούσα) να μου έστελνες ένα κανονικό κιθαρίστα για να τον διατάζω ;)

ή θα σ' έβαζα να ξαναπαίξεις

και αυτό- θα ξέρεις- ότι με σκοτώνει ;D

Πρόσεξε, τα πιο "άχρονα" και εκτός mood πράγματα που έχεις κάνει προέρχονται από αυτό το όργανο.

Λογικό, τα "άλλα" τα προγραμματίζω ;)

 

διότι αμφιταλαντεύεται συνέχεια ανάμεσα στο να είναι ambient* μουσική και το να έχει ισχυρό θεματικό περιεχόμενο

βρήκα τεράστια δυσκολία στο να είμαι συνεπής, το ομολογώ. Έχεις και αυτά τα synths...που σε παρασύρουν ρε αδελφέ. ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

Σε καλλιτεχνικό επίπεδο, δεν είναι ολοκληρωμένη διότι αμφιταλαντεύεται συνέχεια ανάμεσα στο να είναι ambient* μουσική και το να έχει ισχυρό θεματικό περιεχόμενο (βλέπε: ισχυρό αρμονικό/μελωδικό περιεχόμενο). Αν είχες πάει ένα βήμα παραπέρα προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση, θα είχαμε υλικό έτοιμο για πλατειά κυκλοφορία και διανομή.

 

 

Λοιπόν θα επιμείνω στην αρχική κρίση μου- like it...

 

Όμως ο Παναγιώτης έχει απόλυτο δίκιο  ;)

 

Choose side  ;D

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ηχητικό αποτέλεσμα ειναι πολυ καλό.

 

Επίσης έχει πολλους ενδιαφεροντες ήχους να πεταγονται καθε τόσο.

 

Στα μείον (που ομως προκειται για παραξενιά μου), η συνεχης χρήση ετοιμων presets. Συγγνώμη Ανεστη, αλλα τόσο ωραια εξελισσομενα pads, αποκλειεται να τα έφτιαξες εσυ ;D Αν ναι, στειλε βιογραφικο στη Roland που πασχουν σ'αυτο τo κομματι.

 

Επίσης θα συμφωνήσω με το Νέστορα. Στο this means war, εχεις ενα πολυ ωραιο και πιασαρικο sountrackικό θέμα, με πολυ καλό ήχο επισης. Το σόλο κιθάρας που μπηκε μετα με ξενισε.

 

Και με τον trolley θα συμφωνήσω. Το ambient, προϋποθετει και μια εικονα, την οποια θα συνοδευει. Τυποι σαν εμενα, με περιορισμένη οπτική φαντασια, δυσκολευομαστε να φανταστουμε κάτι για να ντυσουμε τη μουσική. Ενα πιο ξεκάθαρο θέμα θα βοηθούσε, να κανουμε συνδεσεις με αλλες εμπειριες και φτιάξουμε την εικονα πισω από τον ήχο.

 

Το δυνατο σου σημειο, ειναι πιστευω ο τρόπος που εξελισεις τους ήχους και πως τους τοποθετεις. Ακομα και τα ετοιμα presets, που μπορει να ειναι ετοιμα, αλλα αυτο καμια φορα σημαίνει, ότι είναι και πιο δυσκολο να τα χειριστεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συνεχης χρήση ετοιμων presets.

Presets ή samples εννοείς? Γιατί έχει απ' όλα ο μπαξές! ;D ;D

Presets ΔΕΝ φτάχνω...δόξα το θεό τα 3-4 synths που χρησιμοποιώ, έχουν έτοιμα για μιά ζωή.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αποκλειεται να φτιαχνεις τοσο ωραια pads :D

Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς pads βέβαια...Εγώ pads, ξέρω τη κατηγορία που βρίσκω στα έτοιμα presets των synths...Pads, leads...εάν εννοείς αυτά...γιατί να φτιάξω όταν υπάρχουν έτοιμα? ;D

Εάν εννοείς τα θέματα...νάναι καλά το GR20 ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ήμουν όμως ο παραγωγός σου θα σ' έβαζα να παίξεις κάποια μέρη λίγο διαφορετικά. Μόνο στο In the dark είσαι "μέσα". ;)

Νομίζω ότι τα υπογραμμισμένα είναι πιο κοντά σ' αυτό που εγώ σκέφτομαι. Κατά την γνώμη μου δεν είναι "κακοπαιγμένη" η κιθάρα, ίσα ίσα που χρησιμοποιείται ισότιμα με τα synth-ια (δημιουργώντας ατμόσφαιρα). Απλά ίσως σε κάποια μέρη να ήθελε άλλη προσέγγιση.

 

Μόνο το In the dark? Το Goodbye δηλαδή είναι υποδεέστερο? ;)

 

Απλά η γνώμη μου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ο cos_dr ειπε....

 

διαβάζοντας την περιγραφή του καλλιτέχνη, πρίν ακούσω και δώ, ομολογώ οτι ενθουσιάστηκα με την ιδέα του concept, πιστεύω οτι τα υποθετικά concept αυτα περνουν απο το μυαλό όλων οσων ασχολούνται με το άθλημά μας για πολλούς λόγους, μπορεί να ειναι για εξάσκηση, για έκφραση , μπορώ να σκεφτω χίλιους ακόμα.

 

Και προχώρησα αμέσως να τσεκάρω την υλοποίηση.

 

Πραγματικά ωραία θέματα σε όλα τα tracks, στο ύφος ακριβώς ενός sountrack, progressive εναλλαγές, επενδυτικό στύλ, αλλα και κορυφώσεις που υποδηλώνουν δράση.

 

Μου άρεσε πολύ φυσικά και το μόνο που μπορώ να πώ ειναι οτι είσαι καλός σε αυτό που κάνεις, εντυπωσιακά καλός.

 

Δεν στεκομαι στα τεχνικά, στις ισοσταθμίσεις και σε άλλα, ειναι αξιοπρεπέστατη δουλειά για τα μέσα που χρησιμοποίησες, στεκομαι στην αρτιότητα της απόδοσής του στόχου σου.

 

Και σου δίνω χάρη!!! i pardon you λολ

concratulations and thank you for sharing it with us

i.... am a worm.....

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα, ευχαριστώ για την ακρόαση.

 

Δεν στεκομαι στα τεχνικά, στις ισοσταθμίσεις και σε άλλα, ειναι αξιοπρεπέστατη δουλειά για τα μέσα που χρησιμοποίησες,

Τεχνικά δεν υπάρχουν...τόσα ξέρω και ηχολήπτης-τεχνικός ήχου δεν προκάμω να γίνω :P. Τα μέσα που χρησιμοποιώ -δηλ το Garageband- είναι εξεπίτηδες 8) ;D για να θυμίζω στον εαυτό μου ότι δεν χρειάζομαι πολλά φρου-φρου για να νοιώθω ευτυχής που μπορώ να κάνω αξιοπρεπώς τη πλάκα μου.

 

Από την άλλη, έτσι κι αλλιώς, όλα αυτά τα υποθετικά concepts, μας κινούν να παράγουμε. Όπως έγραψα, 2 κομμάτια τα είχα ήδη έτοιμα από παλιά. Απλά μου κολλάγαν μιά χαρά.

Το 2ο υποθετικό project που ετοιμάζω είναι να μαζέψω και να ξαναλουστράρω τα ethnic που έχω φτιάξει κατά καιρούς που έχω την εντύπωση ότι όταν τα βάλω μαζί (ενώ είναι γραμμένα σε διαφορετικές χρονικές περιόδους)...μιά χαρά "ταινία" θα βγάλουν ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2ο υποθετικό project που ετοιμάζω είναι να μαζέψω και να ξαναλουστράρω τα ethnic που έχω φτιάξει κατά καιρούς που έχω την εντύπωση ότι όταν τα βάλω μαζί (ενώ είναι γραμμένα σε διαφορετικές χρονικές περιόδους)...μιά χαρά "ταινία" θα βγάλουν ;D

 

Ανυπομονώ!

Θυμάμαι τα samples, που είχες χρησιμοποιήσει (κάτι voices of..., αν θυμάμαι καλά),

μου είχαν αφήσει άριστες εντυπώσεις.  :)

 

έτσι είναι, άμα αναλλώνεστε κ.Μάρεθε σε πολιτικές συζητήσεις, πού χρόνος για δημιουργία...  ;D ;D ;D :P :P ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου