Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση σχετικα με Cubase 3, sampletank, καθυστερηση κα.


riotshield

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρησιμοποιώ το sampletank μεσα απο το cubase και με τη βοηθεια του trollo παιζω τα samples με το πληκτρολογιο. υπαρχει ομως καθυστερηση, μπορώ να κανω κάτι? η καρτα ήχου ειναι της πλάκας, btw.

επισης, γενικως, θα ηθελα να παιζω με ενα εξωτερικο keyboard(οχι πληκτρολογιο), ειτε πιανο ειτε οτιδηποτε αλλο, μεσα απο cubase ή οπουδήποτε αλλου. μπορείτε να προτείνετε κατι, δεν εχω ασχοληθεί με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ειμαι σιγουρος νομιζω οτι η καθυστερηρη θα μειωθει συμαντικα αν αλλαξεις τους drivers της καρτας ηχου σου με τους δωρεαν asio4all.Μπορεις να τους βρεις δωρεαν στο http://www.asio4all.com .Τωρα οσο αναφορα την αλλη σου ερωτηση πρεπει να αγορασεις ενα midi keybord το οποιο θα το συνδεσεις με usb.Ψαξε στο forum υπαρχουν πολλες συζητησεις.Εγω εχω ενα m-audio και ειμαι πολλη ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καρτα ήχου ειναι της πλάκας, btw.

Sorry κιόλας αλλά δεν χρειάζεται να πούμε κάτι παραπάνω. Από τη στιγμή που δεν έχεις μια τουλάχιστον αξιοπρεπή κάρτα που να υποστηρίζει ASIO drivers, λογικό είναι να έχεις καθυστέρηση. Το μόνο που μπορείς να κάνεις μέχρι να πάρεις μια τέτοια κάρτα είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιον driver όπως τους Asio4All ή τους Kxdrivers. Όχι η καλύτερη δυνατή λύση αλλά θα βολευτείς.

 

Για να παίζεις με εξωτερικό κλαβιέ θα πάρεις ένα οποιοδήποτε keyboard που έχει MIDI out. Αν έχει και MIDI in η κάρτα ήχου σου είσαι έτοιμος, αν δεν έχει θα πάρεις ένα USB MIDI interface ή ένα USB MIDI keyboard.

 

Κάνε και μια αναζήτηση όμως γιατί το έχουμε ξεφτιλίσει αυτό το θέμα με την καθυστέρηση και τα MIDI...

 

edit: Μόλις είδα την απάντηση του iratus που με πρόλαβε... :?

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα. το usb keyboard παίζει χωρίς καθυστέρηση?

Η καθυστέρηση είναι θέμα κάρτας ήχου. Το κλαβιέ είναι απλά για διευκόλυνση στο να περνάς MIDI!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok.αν καταλαβα καλα δηλαδη, για να παίξεις ενα απλό πιανο η καθυστερηση είναι ιδια ειτε με εξωτερικα κλαβιε είτε με τα virtual keyboard στο cubase.

με μια καρτα ηχου της προκοπης, μπορω με εξωτερικο κλαβιε να παίζω τα samples με μηδενικη καθυστερηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και σου προτείνω να τσεκάρεις μια M-Audio Audiophile 24/96 που έχει ASIO οδηγούς και μάλιστα πολύ σταθερούς, χαμηλή καθυστέρηση, MIDI I/O και είναι και φτηνή (κάτω από 100 ευρώ)...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες μικρη καθυστερηση για τη ταξη μεγεθους μιλάς?

αυτο που θελω να κανω ειναι ουσιαστικα να παίζω στο κλαβιε σα να παίζω σε πιάνο, με μηδενική καθυστερηση ουσιαστικα δηλαδη. υπαρχει δυνατότητα να επιτευχθει κατι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες μικρη καθυστερηση για τη ταξη μεγεθους μιλάς?

αυτο που θελω να κανω ειναι ουσιαστικα να παίζω στο κλαβιε σα να παίζω σε πιάνο' date=' με μηδενική καθυστερηση ουσιαστικα δηλαδη. υπαρχει δυνατότητα να επιτευχθει κατι τέτοιο?[/quote']

 

Απόλυτα μηδενική δεν θα δεις ποτέ, οποιαδήποτε κάρτα και να πάρεις. Όμως μπορείς άνετα να πιάσεις 7-8 ms και κάτω σε ένα PC π.χ. διετίας. Αν σε ενοχλεί αυτή η καθυστέρηση δεν ξέρω, εμένα πάντως δεν με ενόχλησε ποτέ! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου