Προς το περιεχόμενο

Chet Atkins συμβουλη;


Aiolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο το 1990 εχω μια ηλεκτροκλασικη Gibson Chet Atkins. Ολο αυτό το καιρο δεν της εχω κανει κανενα service. Μονο μπαταρίες της αλαζω. Δεν εχει υποστει και πολλή χρηση και τον περισοοτερο καιρο ειναι παρατημενη μεσα στη θηκη της.

Θα με συμβουλευατε να της κανω καποια συντηρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν την έχεις παρατημένη για μεγάλο διάστημα στη θήκη της, καλό είναι να χαλαρώνεις αρκετά τις χορδές της ώστε να μην "πάρει" το μπράτσο.

 

Εφόσον τη συντηρείς καλά (αποθήκευση σε μέρος χωρίς υγρασία, σκούπισμα με πανάκι κατά καιρούς για τον ιδρώτα από τη ταστίερα κλπ) δε νομίζω να χρειάζεσαι κάτι άλλο.

 

Μόνος σου θα δεις αν τυχόν το όργανο αρχίζει να έχει αποκλίσεις από αυτό που ξέρεις, στον ήχο, στη τονικότητα (αν θέλει ρύθμιση δηλαδή), αν έχουν φαγωθεί τα τάστα (δεν το νομίζω για τη χρήση που αναφέρεις) κλπ.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που θα χρειαστεις να ελεγξεις ειναι μηπως εχει "παρει" το μπρατσο για το πως θα το κανεις μονος σου αυτο διαβασε εδω

 

http://www.noiz.gr/article-307--0-0.html

 

οι χορδες της κλασσικης δεν εχουν αρκετο Tension για να προξενησουν προβλημα στομ μπρατσο ακομα και κουρδισμενη να την εχεις αφησει την κιθαρα (ακομα και στις ηλεκτρικες & ακουστικες κιθαρες δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα,ισα-ισα πολλοι πιστευουν οτι ειναι καλυτερο να τις αποθηκευεις κανονικα κουρδισμενες για να μην παρει το μπρατσο προς την αλλη μερια.....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι χορδες της κλασσικης δεν εχουν αρκετο Tension για να προξενησουν προβλημα στομ μπρατσο ακομα και κουρδισμενη να την εχεις αφησει την κιθαρα (ακομα και στις ηλεκτρικες & ακουστικες κιθαρες δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα' date='ισα-ισα πολλοι πιστευουν οτι ειναι καλυτερο να τις αποθηκευεις κανονικα κουρδισμενες για να μην παρει το μπρατσο προς την αλλη μερια.....)[/quote']

 

Έχω ένα πολύ καλό παράδειγμα, προσωπικό, όπου η κλασσική μου "πήρε" γιατί είχα τις (hard tension) χορδές περασμένες και κουρδισμένες για 8 μήνες.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε βεργα?γιατι απο κλασσικες δεν εχω ιδεα!

παντως μπορει να δημιουργηθει προβλημα αν το μπρατσο απο τη μανα του δεν ειναι σταθερο, στη δικη σου περιπτωση μαλλον θα "επερνε" απο την αντιθετη κατευθυνση αν την αφηνες χωρις χορδες :wink:

 

Γενικα ενα καλα φτιαγμενο μπρατσο απο σταθερο ξυλο δεν πρεπει να εχει προβληματα και πρεπει να ειναι πάντα "under string tension" για να μην απορυθμιζεται, βεβαια το ξυλο ειναι φυσικο προϊον & κανεις δεν ξερει πως θα συμπεριφερθει,στις ηλεκτρικες που εχουν βεργα τα προβληματα ειναι λιγοτερα (ειδικα σε αυτες που εχουν διπλο truss rod και μπρατσα με ξεχωριστη ταστιερα που ειναι βεβαιως πιο σταθερα απο τα one piece)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν πιστεύω να έχει κάποιο πρόβλημα.

Χορδές πότε - πότε... :lol:

Είναι Gibson ηλεκτρο-ακουστική και η ποιότητα των σειρών signature ήταν πάντα υψηλή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι ευχαριστώ για το ενδιαφερον!

Κι εγω δεν νομιζω να εχει προβλημα, θα παω αυριο - μεθαυριο να την παρω απο ενα studio που την εχω παρατήσει εδω και 6 μηνες (παρακαλώ οχι μουτζες).

Λεω να την χρησημοποιησω σε κατι ηχογραφήσεις που θα κανω και ελεγα μηπως χρειάζεται set up. Δεν την πολυχρησημοποιούσα γιατι διαπιστωσα οτι για να ακούγεται οπως της αξιζει επρεπε να της αγορασω και ένα ενισχυτη(singlair αν θυμαμαι καλα) που τοτε ειχε 1.500.000 δρχ :roll:

Παντως αν εχετε να μου προτείνετε κανεναν καλό και φθηνο 50w λαμπατο ενισχυτη θα με υποχρεώνατε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα σου και βεβαια δεν χρειαζεται ενισχυτη του 1.5 εκατομμυριων δρχ!!

ενας οποιοσδηποτε καλος ενισχυτης για ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ κιθαρα & ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ ΛΑΜΠΑΤΟΣ (δεν κανουνε για κιθαρες με πιεζο σαν τη δικη σου) θα την κανει να ακουγεται μια χαρα...

 

Κοιτα καποιον απο τους παρακατω

 

AER ALPHA BLACK (650 EURO)

FENDER ACOUSTASONIC (350-700 EURO)

FISHMAN LOUDBOX (600 EURO)

SWR STRAWBERRY BLONDE (500 EURO)

SWR CALIFORNIA BLONDE (800 EURO)

TECH 21 BRONZEWOOD 60 (650 EURO & η προσωπικη μου προτιμηση)

 

 

Κοίταξε για humidifier

 

στην ΑΘΗΝΑ?? 8O

Αν ζουσε το παιδι στην ερημο θα του χρειαζονταν ενα humidifier,στην Αθηνα παντως δεν το νομιζω :D

Εξαλλου η κιθαρα του ειναι solid body & τα humidifier συνηθως "απευθυνονται" στις ακουστικες κιθαρες με solid ξυλα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου