Προς το περιεχόμενο

Tremolo Restring


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.

Επαισε το ματι μου σε αυτο το βιντεακι

κ παρατηρησα οτι βαζχει τις χορδες με το ball end πανω στα tuners. Ειναι καλυτερος αυτος ο τροπος η δν παιζει ρολο? Γιατι μου φαινεται πολυ πιο γρηγορος κ ευκολος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν είχε locking nut ίσως έπαιζε ρόλο στη σταθερότητα, σχεδόν σαν να έχεις locking

κλειδιά, αν βέβαια τεντώσεις αρκετά την χορδή για να την βάλεις στο τρέμολο ώστε να

μην κάνει πάνω απο ένα τύλιγμα στο κλειδί όταν κουρδίσεις. Εφόσον έχει locking nut

δεν παίζει ρόλο, αν θέλεις να αλλάζεις χορδές πιο γρήγορα υιοθετησέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μία ένσταση:

Μία-μία (άντε αν θέλεις να καθαρίσεις και ταστιέρα δύο-δύο) δεν τις αλλάζουν τις χορδές ρε παιδιά? Εφόσον μένουμε στο ίδιο set-up?

Δεν τρελαίνεται το μπράτσο με την απότομη αλλαγή τάσης έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μία ένσταση:

Μία-μία (άντε αν θέλεις να καθαρίσεις και ταστιέρα δύο-δύο) δεν τις αλλάζουν τις χορδές ρε παιδιά? Εφόσον μένουμε στο ίδιο set-up?

Δεν τρελαίνεται το μπράτσο με την απότομη αλλαγή τάσης έτσι?

 

Δεν τρελαινεται ουτε το μπρατσο ουτε κανεις! Αυτα ειναι βλακειες και δεν ξερω πως βγηκε αυτο το urban legend.

 

Μπορει υποθετω να το λεγανε οι μαστορες στους αρχαριους πελατες τους για να τους πηγαινουν σε αυτους τις κιθαρες οταν ειναι για καθαρισμα μιας κ θα εχει πιασει τρελη μπιχλα η ταστιερα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τις βγαλεις ολες ισως να χασει ελαφρως την ιδανικη του κλιση (αν π.χ. εχεις 13αρες πανω), αλλα λογικα θα επανελθει οταν τις ξαναβαλεις. Δεν νομιζω να παθει καμια ζημια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τις αλλάζεις μια μια γιατί είναι πολύ πιο έυκολο να ρυθμίσει το τρέμολο μετά από το να τις αλλάξεις όλες μαζί.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τις αλλάζεις μια μια γιατί είναι πολύ πιο έυκολο να ρυθμίσει το τρέμολο μετά από το να τις αλλάξεις όλες μαζί.

 

+1

ετσι κ τις αλλαξεις ολες μαζι χαθηκε το παιχνιδι του κουρδισματος κ η ρυθμιση του action...τρελη σπαζοκεφαλια μετα να τα φερεις ολα στην εντελεια.. ρυθμιζεις ελατηρια, κουρδιζεις, ξαναρυθμιζεις κ αστα να πανε..

Ενω μια μια, κ αν την κουρδιζεις την καθεμια στο περιπου τελειωνεις μπαμ μπαμ την δουλεια..

 

2-3 κουρδισματακια "σωστα"(την 6η μι ενα τονο πανω, την 5η λα μισο τονο πανω κτλ...) την σωζεις την κατασταση.

Κ Χιαστι κουρδισμα κατι κανει, αλλα σαν το παραπανω δεν νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

ετσι κ τις αλλαξεις ολες μαζι χαθηκε το παιχνιδι του κουρδισματος κ η ρυθμιση του action...τρελη σπαζοκεφαλια μετα να τα φερεις ολα στην εντελεια.. ρυθμιζεις ελατηρια, κουρδιζεις, ξαναρυθμιζεις κ αστα να πανε..

 

Τίποτα τέτοιο δεν ισχύει. Αρκεί να ακινητοποιηθεί το tremolo και όλα ΟΚ. Για περισσότερα στα video του Dan Erlewine.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου