Προς το περιεχόμενο

Joyo compressor - Sustain pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

 

Έχει δοκιμάσει κανείς τον κομπρέσορα της Joyo;

 

Θελω να προσθέσω λίγο περισσότερο sustain στον ήχο μου.

 

Σκεφτόμουν το dynassor από Jam, αλλά ξεφεύγουν λίγο τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά,

 

Έχει δοκιμάσει κανείς τον κομπρέσορα της Joyo;

 

Θελω να προσθέσω λίγο περισσότερο sustain στον ήχο μου.

 

Σκεφτόμουν το dynassor από Jam, αλλά ξεφεύγουν λίγο τα λεφτά.

καλησπέρα,εγω εχω της boss εδώ και τέσσερα χρόνια και μου αρέσει αρκετά..αλλά αν θες τσέκαρε της wampler  τον κομπρεσορα..γενικά πιστεύω οτι σε ενα πεταλάκι θες να εχεις αρκετα πράγματα να ελεγχεις-αλλάζεις.σε αυτο της jam αν λεμε το ιδιο (ενα πορτοκαλοείδές) εχει μονο το level  και το sustain.στης wampler τον κομπρέσορα εχεις πέντε επιλογές να ρυθμίσεις για να σου φτιάξει τον ήχο καλύτερα.

Βέβαια το καλύτερο ειναι να πας με την κιθάρα σου και να παίξεις σε ενα μαγαζί 4-5 διαφορετικά πετάλια για να τα ακούσεις στην κιθάρα σου τι αποτέσμα έχουν γιατι στα video youtube βγάζουν κατι απίστευτους ήχους απο λαμπατους ενιχυτές,προενισχυτές,κιθαρόνια τρελά, κοκορέτσια (αντε να ρθει το πασχα)..

αλλά αυτο που σου είπα με τις επιλογές που μπορεί να σου δώσει ενα πεταλάκι ειναι σημαντικο νομίζω..ειδικα σε ότι εχει να κάνει τον τόνο της κιθάρα σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάχνεις για φτηνό και καλό κομπρέσσορα, ο ed1 της Marshall θα σε καλύψει.

 

Αλλιώς, τσεκάρεις στα μεταχειρισμένα και περιμένεις να φανεί κάτι ενδιαφέρον και μέσα στα οικονομικά σου δεδομένα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 100 (και λιγότερα) ευρώ εμφανίζεται καμιά φορά ο ehx black finger.

 

Στο μπάσο δεν μου έκανε...κάπως το χρωμάτιζε.

 

Στην κιθάρα όμως άντε γεια  :D

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά mamakin :)

 

Αγόρασα πριν μερικές μέρες το dyna comp της harley benton (το ιδιο με το joyo, απλό rebranding του Θωμά (thomann)) και παρότι ποτέ δεν είχα άλλο πετάλι κομπρέσσορα (από στραβοκεφαλιά ίσως..) μπορώ να σου πω τα εξής, ξαναλέγοντας ότι δεν έχω κάποιο μέτρο συγκρισης πέρα από software κομπεσορες

 

1. Το πεταλάκι είναι πολύ ήπιου χαρακτήρα, ακόμη και στα πιο extreme settings. Αν θες πολύ squeeze δε θα το βρείς εδώ εκτός ίσως και αν του δώσεις πολύ gain στο input (πχ αν το βάλεις μετά από κάποιο boost/overdrive). Σαν πρώτο πετάλι και πριν οποιαδήποτε παραμόρφωση είναι πολύ transparent - μετά απο Overdrive γίνεται πιο παρεμβατικό αλλά δοκίμασα μονάχα ελάχιστα αυτό το τελευταίο σενάριο καθότι δεν με ενδιέφερε.

 

Γενικά εμένα μου άρεσε. Δεν άλλαξε παρά ελάχιστα τον ήχο μου, όμως όταν το απενεργοποιούσα ένιωθα ότι κάτι έλειπε -> καλό σημάδι. Βέβαια αν ψάχνεις ήχο φάση cluster one / marooned gilmour μάλλον πρέπει να κοιτάξεις αλλού.

 

2. Το πεταλάκι αυτό καθαυτό δεν μου προσέθεσε πιστεύω παρά ελάχιστο θόρυβο παρότι ότι είχα θέσει το sustain στο τέρμα και προφανώς ανέβαζε το Noiz level. Βεβαια παιζω με humbuckers συνήθως, όταν δοκίμασα μονοπήνιους δεν μπορώ να πω ότι θα μπορουσα να αντεξω και πολύ το ήδη κάμποσο θόρυβο να ανεβαίνει σε υψηλότερα επίπεδα λογω του κομπρέσσορα, οπότε αν παιζεις με μονοπηνιους σκέψου το γενικά πριν πάρει κομπρέσσορα (προσωπική γνώμη βέβαια, πιο hardcore μονοπήνιοι τύποι μάλλον έχουν ανοσία στον θόρυβο αυτόν :)

 

3. Για  ανθεκτικότητα δε ξέρω, πάντως για 30 ευρώ, την οικονομική στενότητα και το γεγονός ότι υπάρχει υπερκέρδος σε πολλά πετάλια γνωστων εταιριών είναι μια καλή αγορά που δεν θα σου κάνει βέβαια την τρελή διαφορά αλλά αν είσαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος με τον ήχο σου και θες αυτο το λιιιιιγο παραπανω γεμάτο ήχο θα σου κάνει λογικά μια χαρά. Τώρα έχω και γω ηθικά προβλήματα με το να αγοράζω από κίνα αλλά τελικά όλα εκει φτιάχνονται πλέον..

 

4. Πιο ειδικά Plus συνοψη: To output του είναι γενικά χαμηλό: ειδικά σε μια περιοχή τιμών των settings ίσως ίσα να μπορείς να παραμείνεις στο επιπεδο που ήσουν πριν αλλά με λογικές ρυθμίσεις είσαι normal. Το attack σε single notes είναι σχετικά ήπιο όπως προείπα -θα το αντιληφθείς κυρίως όταν χτυπάς δυνατά συγχορδίες. ΤΟ sustain όταν είναι στο full δίνει λιγάκι παραπάνω sustain όταν είναι κοντά στο τέρμα αλλά με μονούς μαγνήτες ίσως έχεις πρόβλημα με τον θόρυβο που αναπόφευκτα θα ανέβει. Επίσης δε μπορεσα να βρω χρησιμότητα για ήχους με το sustain σε ρύθμιση χαμηλότερη του 80%, εκτος ίσως για country fingerpicking που δεν δύναμαι να παίξω και άρα δεν ξέρω να σου πώ γνώμη.

 

 

Όπως είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά πάντως, έχεις και άλλες επιλογές και ειδικά σε μεταχειρισμένα. Καλή τύχη :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δοκιμασει joyo και νομζω οτι για τα λεφτα του θα ειναι μια χαρα αλλωστε και ανθρωποι γνωστες κ καλοι μουσικοι ακομπλεξαριστοι με τις τιμες κ τις μαρκες απεδειξαν οτι ειναι εξαιρετικα, αλλα η απορια μου ειναι γιατι καποιος οταν κυκλοφορουν στις αγγελιες mxr dynacomp με 40-50 ευρω που αφενος πανω σε αυτο βασιζονται ενα σωρο κλωνοι των 150 κ 200 ευρω και αφετερου τον υποχονδριο Gilmour τον καλυψε για 35 χρονια, γιατι λοιπον καποιος να ψαχνεται να αγορασει διπλασιο σε λεφτα κλωνο του η εναλλακτικα τον κινεζο....

 

Παντως η joyo βγσζει πολυ καλα drive κ μην ξεχναμε την περιπτωση των ξυπνιων αμερικανων που σε ενα υπογειο αλλαζοντας τους δυο πυκνωτες τα πουλαγαν σε αδαεις 6-7 φορες πανω σε τιμη και με προδιαγραφες για ηχο Dumble

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δοκιμασει joyo και νομζω οτι για τα λεφτα του θα ειναι μια χαρα αλλωστε και ανθρωποι γνωστες κ καλοι μουσικοι ακομπλεξαριστοι με τις τιμες κ τις μαρκες απεδειξαν οτι ειναι εξαιρετικα, αλλα η απορια μου ειναι γιατι καποιος οταν κυκλοφορουν στις αγγελιες mxr dynacomp με 40-50 ευρω που αφενος πανω σε αυτο βασιζονται ενα σωρο κλωνοι των 150 κ 200 ευρω και αφετερου τον υποχονδριο Gilmour τον καλυψε για 35 χρονια, γιατι λοιπον καποιος να ψαχνεται να αγορασει διπλασιο σε λεφτα κλωνο του η εναλλακτικα τον κινεζο....

 

...ίσως γιατί τα απλά MXR Dynacomp δεν έχουν καμία σχέση με το script μοντέλο των 70s που αρκετοί κυνηγούν ως έναν από τους πιο γνωστούς stompbox compressors της κιθαριστικής ιστορίας.

 

@Auditory driving: ναι μεν είναι φυσιολογικό να ανεβαίνει το noise floor σε υψηλά επίπεδα compression μιας και ο compressor ανεβάζει τη στάθμη του κατά τη συμπίεση όλου του σήματος, αλλά η άνοδος αυτή διαφέρει πολύ από υλοποίηση σε υλοποίηση (με τις ανώτερες ποιοτικά να καυχώνται - δικαίως - πως την έχουν πολύ μικρή ;D ), επομένως μην την παίρνεις πάντα ως δεδομένη. Στα πολύ φτηνά μοντέλα όπως πχ. τα Joyo που δεν έχουν την δυνατότητα να πολυκοιτάξουν το σχεδιασμό ή να τον μειώσουν με πιο ποιοτικά υλικά, είναι αναμενόμενο να είναι μεγάλη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ίσως γιατί τα απλά MXR Dynacomp δεν έχουν καμία σχέση με το script μοντέλο των 70s που αρκετοί κυνηγούν ως έναν από τους πιο γνωστούς stompbox compressors της κιθαριστικής ιστορίας.

 

@Auditory driving: ναι μεν είναι φυσιολογικό να ανεβαίνει το noise floor σε υψηλά επίπεδα compression μιας και ο compressor ανεβάζει τη στάθμη του κατά τη συμπίεση όλου του σήματος, αλλά η άνοδος αυτή διαφέρει πολύ από υλοποίηση σε υλοποίηση (με τις ανώτερες ποιοτικά να καυχώνται - δικαίως - πως την έχουν πολύ μικρή ;D ), επομένως μην την παίρνεις πάντα ως δεδομένη. Στα πολύ φτηνά μοντέλα όπως πχ. τα Joyo που δεν έχουν την δυνατότητα να πολυκοιτάξουν το σχεδιασμό ή να τον μειώσουν με πιο ποιοτικά υλικά, είναι αναμενόμενο να είναι μεγάλη.

 

δεν εχω καμια αμφιβολια για τα μοντελα των 70΄ς και εχεις απολυτο δικιο στο γεγονος οτι ηταν περισσοτερο αναλογικος ο ηχος, αλλωστε εχω ανοιξει και φωτογραφήσει σε υψηλη αναλυση - κοπιαρει το πως ηταν τα τοτε σε κατασκευη και εχω συγκρινει με τα σημερινα , απλα τα σημερινα μοντελα μην παραμυθιαζουμε τον κοσμο οτι απεχουν ετη φωτος απο τα παλια εχουν μια αποκλιση για να σου κανω το χατηρι 10-15%  πραγμα που φαινεται η διαφορα οταν καποιος εχει γενικα ολο τον εξοπλισμο του στα ακρα απο πλευρας κοστους ...

 

δεν θελω να ερθω στην δυσκολη θεση να δημοσιευσω σχηματικα , πλακετες και υλικα απο γνωστους κατασκευαστες βελτιωτες σε σχεση με τα γνησια  

ουτε να ανεβασω φωτογραφιες με συγκρισεις πεταλιων που εχω κανει προσωπικα ,τοσο αναλογικες συγκρισεις με γεννητρια συχνοτητων και παλμογραφο ,  αλλα και με προγραμμα σε ολο το φασμα συχνοτητων διοτι μετα θα ερθουν τα πανω κατω στην αγορα και θα επελθει ξεβρακωμα ....αστο ως εχει καλα ειναι το πραγμα

 

είδες άλλωστε πολύπειροι μουσικοί του φόρουμ φτιάχνουν πεταλιέρες που σκοτώνουν με 150-200 ευρω ... κάτι θα ξέρουν περισσότερο ,δεν προσποιούνται τους κουφούς για να κανουν τους πονηρούς σε εμας , οι πεταλιέρες ακόμα και με σωστη επιλογή φτηνών πεταλιών μπορουν να παίξουν εξαιρετικά.

 

Συγνωμη που θα σου το πω ετσι απλα διοτι φαινεσαι και γνωστης αρκετων πραγματων αλλα οσοι προσπαθησαν να αποδειξουν τις τραγικες διαφορες μεταξυ κλωνων η διαφορετικων τσιπ η παλιων με καινουρια μοντελα , οταν εγινε τεστ χωρις να κοιταζουν ποιο ειναι ποιο επεσαν ολοι σε αντιφασεις.... μονο οταν τα κοιταζαν λογω αυθυποβολης ηταν βεβαιοτατοι οτι το παλιο η ακριβοτερο επαιζε καλυτερα ...

 

 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου