Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Classic Custom Antique Ebony


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα κ καλη χρονια!

Ανοιγω ενα νεο θεμα για να ρωτησω για την Gibson Les Paul Classic Custom Antique Ebony που αν δεν κανω λαθος κυκλοφορησε καπου το 2007...επειδη ειμαι σε αναζητηση μια καινουργιας κ τελευταιας les paul θα εκτιμουσα την αποψη σας επι του θεματος.

Ειχα ηδη αγορασει το 2008 μια Gibson les paul studio (απο Ελλαδα) αλλα την πουλησα φετος λογω του οτι ειχε ιδιατερα παχυ μανικι για τα γουστα μου (50 profile..).Επιπλεον λογω οτι τα λεφτα καποια στιγμη τελειωνουν κ λογω οτι προσωπικα εχω χασει αρκετα απο τις μεταπωλησεις των οργανων που ειχα κατα καιρους στην κατοχη μου,θελω να κατασταλαξω σε ενα value for money οργανο το οποιο θα κρατησω για αρκετα χρονια...

Επισης δεν θελω standard (οποτε παρακαλω μην μου τις προτεινετε),ουτε οι PRS.Θα ηθελα παρακαλω μονο την γνωμη σας για το συγκεκρημενο οργανο κ τιποτα αλλο.Η τιμη της ειναι ιδιατερα υψηλη,αγγιζει τα 2800 ευρω.Ειναι μοντελο που δεν παραγεται πλεον,απλα την εχω εντοπισει σε στοκ.Παραθετω περιληπτικα τα χαρακτηριστικα της κ ακουω τη γνωμη σας.Παιζω με ενα marshall dsl 401.Ευχαριστω.

 

BODY

Top Species: Carved maple

Back Species: Mahogany

Binding: Custom top binding

Finish: Antique ebony

NECK

Species: Mahogany

Profile: 1960s slim-tapered

Neck Joint Location: 16

FINGERBOARD

Species: Ebony

Scale Length: 24-3/4"

Number of Frets: 22

Nut Width: 1.695"

Inlays: Pearloid trapezoid on neck, holly on headstock

Fingerboard Binding: Antique

HARDWARE

Plating Finish: Gold

Tailpiece: Stopbar

Bridge: Tune-o-matic

Knobs: Black speed

Tuners: Grover keystone

ELECTRONICS

Neck Pickups: '57 Classic, uncovered with gold polepieces

Bridge Pickups: '57 Classic Plus, uncovered with gold polepieces

Controls: 2 volume, 2 tone, 3-way switch

gibson_classic_custom.jpg.2a9590e607ad0b325a25e656faf562a5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τη συγκεκριμένη κιθάρα την είχε πάρει το μάτι μου στο Thomann όταν είχε κυκλοφορήσει (δεν θυμάμαι αν ήταν το 2007 που λες, νομίζω πάντως ότι ήταν πιο μετά). Τότε η τιμή της ήταν γύρω στα 1600 ευρώ! Τα επόμενα χρόνια όπου την είδα online η τιμή της ήταν όντως πολύ υψηλότερη για κάποιον (ανεξήγητο σε εμένα) λόγο.

Σε κάθε περίπτωση, 2800 ευρώ για LP Classic είναι πάαααααρα πολλά λεφτά. Στη θέση σου θα έψαχνα τα αντίστοιχα features που πιθανώς σου αρέσουν στη συγκεκριμένη κιθάρα σε κάποιο custom shop μοντέλο, το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα είναι καλύτερο όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη συγκεκριμένη κιθάρα την είχε πάρει το μάτι μου στο Thomann όταν είχε κυκλοφορήσει (δεν θυμάμαι αν ήταν το 2007 που λες, νομίζω πάντως ότι ήταν πιο μετά). Τότε η τιμή της ήταν γύρω στα 1600 ευρώ! Τα επόμενα χρόνια όπου την είδα online η τιμή της ήταν όντως πολύ υψηλότερη για κάποιον (ανεξήγητο σε εμένα) λόγο.

Σε κάθε περίπτωση, 2800 ευρώ για LP Classic είναι πάαααααρα πολλά λεφτά. Στη θέση σου θα έψαχνα τα αντίστοιχα features που πιθανώς σου αρέσουν στη συγκεκριμένη κιθάρα σε κάποιο custom shop μοντέλο, το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα είναι καλύτερο όργανο.

η συγκεκριμενη (αν δεν κανω λαθος ειχε απο την αρχη μια αποσταση στην τιμη ).Εσυ μαλλον θα αναφερεσαι σε αυτες...

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_classic_custom_eb.htm

ακομη κ σε αμερικανικο σαιτ η τιμη της βγαινει πανω απο 2500 ευρω....Κ γω επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι ξεφευγει η συγκεκριμενη τιμολογικα...ειναι κ ενας απο τους λογους που ανοιξα το θεμα...οι custom ξεφευγουν πανω απο 3 χιλιαρο... :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δοκιμασει την κιθαρα αλλα θα πρεπει να πω οτι η ελλειψη εβενινης ταστιερας και τα λαθος inlays χαλανε ολη την αισθητικη του οργανου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συγκεκριμενη (αν δεν κανω λαθος ειχε απο την αρχη μια αποσταση στην τιμη ).Εσυ μαλλον θα αναφερεσαι σε αυτες...

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_classic_custom_eb.htm

ακομη κ σε αμερικανικο σαιτ η τιμη της βγαινει πανω απο 2500 ευρω....Κ γω επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι ξεφευγει η συγκεκριμενη τιμολογικα...ειναι κ ενας απο τους λογους που ανοιξα το θεμα...οι custom ξεφευγουν πανω απο 3 χιλιαρο... :P

 

 

Είμαι αρκετά σίγουρος ότι περίπου εκεί ήταν η τιμή της, γιατί τότε σκεφτόμουν να αγοράσω την αντίστοιχη με τους p90 :

http://www.gibson.com/jp-jp/Divisions/Gibson%20USA/Guitar%20of%20the%20Week/LP_Classic_Custom-Week_28/

 

Σε κάθε περίπτωση, αν είσαι αποφασισμένος να διαθέσεις αυτό το ποσό για μια κιθάρα που σκοπεύεις να κρατήσεις για χρόνια, κοίτα για κάποιο καλύτερο όργανο. Αν θες LP custom μπορείς ΑΝΕΤΑ να βρεις μια μεταχειρισμένη με αυτό το budget.

 

Καλή επιτυχία στην επιλογή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δοκιμασει την κιθαρα αλλα θα πρεπει να πω οτι η ελλειψη εβενινης ταστιερας και τα λαθος inlays χαλανε ολη την αισθητικη του οργανου...

η ταστιερα ειναι Εβενος κ εχει κ fret edge binding.Η συγκεκριμενη υποτιθεται οτι ηταν μια διασταυρωση standard με classic k ολιγον custom...Εγω την βρισκω αρκετα ομορφη,αυτο που δεν μου καθεται καλα ειναι η τιμη της...ειναι μηπως λογω του εβενου κ του carved maple στο σωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αρκετά σίγουρος ότι περίπου εκεί ήταν η τιμή της, γιατί τότε σκεφτόμουν να αγοράσω την αντίστοιχη με τους p90 :

http://www.gibson.com/jp-jp/Divisions/Gibson%20USA/Guitar%20of%20the%20Week/LP_Classic_Custom-Week_28/

 

Σε κάθε περίπτωση, αν είσαι αποφασισμένος να διαθέσεις αυτό το ποσό για μια κιθάρα που σκοπεύεις να κρατήσεις για χρόνια, κοίτα για κάποιο καλύτερο όργανο. Αν θες LP custom μπορείς ΑΝΕΤΑ να βρεις μια μεταχειρισμένη με αυτό το budget.

 

Καλή επιτυχία στην επιλογή σου.

θα κοιτουσα για μεταχειρισμενη,αλλα εχω καει ηδη δυο φορες κ δεν θελω να τριτωσει... :(

ευχαριστω για το χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη συγκεκριμένη κιθάρα την είχε πάρει το μάτι μου στο Thomann όταν είχε κυκλοφορήσει (δεν θυμάμαι αν ήταν το 2007 που λες, νομίζω πάντως ότι ήταν πιο μετά). Τότε η τιμή της ήταν γύρω στα 1600 ευρώ! Τα επόμενα χρόνια όπου την είδα online η τιμή της ήταν όντως πολύ υψηλότερη για κάποιον (ανεξήγητο σε εμένα) λόγο.

 

Θα επιβεβαιώσω και εγώ τα παραπάνω. Επειδή ψαχνόμουνα και εγώ για κιθάρα εκείνη την περίοδο θυμάμαι αυτό το μοντέλο (και τα 1600) γιατί φαινόταν αρκετά ενδιαφέρον.

Όπως και μια goldtop deluxe με 1400....χρυσές εποχές εκείνες! Τελικά δεν πήρα καμία...βλακεία...ακόμα κοπανιέμαι για τη deluxe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ταστιερα ειναι Εβενος κ εχει κ fret edge binding.Η συγκεκριμενη υποτιθεται οτι ηταν μια διασταυρωση standard με classic k ολιγον custom...

 

Ουπς, mea culpa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κουκλα αλλα αν δεν κανω λαθος chambered.

Οποτε ζυγισε (η καταλληλη λεξη  ;D) τα υπερ και τα κατα αυτου του χαρακτηριστικου γιατι μιλαμε για πολλα λεφτα αγορα.

 

Εγω παντως θα επαιρνα μεταχειρισμενη (και μαλιστα με αυτα τα λεφτα σαφως ανωτερη και προσεγμενη reissue-vos-custom κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου