Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για Ableton Live Rewire Cubase 5


ThanosJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

θα ηθελα αν ξερει κανεις ποιος ειναι ο πιο αποδοτικος τροπος (αν υπαρχει)  να χρησιμοποιησει καποιος μεσα στο cubase τα εφφε που εχει το ableton live. Δηλαδη, να εχω ηχογραφησει μια φωνη στο cubase και να την περασω απο το ταδε reverb του ableton και να τη στειλει πισω στο cubase.

 

Με το γνωστο rewire, απλα καταλαβα οτι γινεται οτι παιζει στο ableton να το στελνει συγχρονα με το cubase σε ενα απο τα channel του εγω ομως θελω να στειλω στο ableton    απ το cubase και να το στειλει πισω.

 

Επειδη μετα απο ψαξιμο δε βρηκα τροπο, ισως δε γινεται (ισως γινεται μονο αν κανω export to .wav της φωνης και το βαλω μεσα στο ableton και κανω rewire) αλλα ειπα να ρωτησω μηπως υπαρχει καποιος τροπος που χει ανακαλυψει καποιος.

 

Ευχαριστω οποιον απαντησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις αυτό που λες απλά και γρήγορα θα έπρεπε να τρέξει το live σαν plugin στο cubase. Τέτοια δυνατότητα δεν υπάρχει για το live παρά μόνο για fruityloops και energy xt (to name a few).

Υπάρχουν δύο εναλλακτικές:

 

1) Τρέχεις σε ξεχωριστό μηχάνημα το live και να το συνδέσεις σαν aux send στην κονσόλα του cubase μέσω hardware (φασαρία δηλαδή).

 

2) Χρησιμοποιείς το virtual audio cable (http://software.muzychenko.net/eng/vac.htm) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά για να ξέρω αν και πως δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις αυτό που λες απλά και γρήγορα θα έπρεπε να τρέξει το live σαν plugin στο cubase. Τέτοια δυνατότητα δεν υπάρχει για το live παρά μόνο για fruityloops και energy xt (to name a few).

Υπάρχουν δύο εναλλακτικές:

 

1) Τρέχεις σε ξεχωριστό μηχάνημα το live και να το συνδέσεις σαν aux send στην κονσόλα του cubase μέσω hardware (φασαρία δηλαδή).

 

2) Χρησιμοποιείς το virtual audio cable (http://software.muzychenko.net/eng/vac.htm) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά για να ξέρω αν και πως δουλεύει.

 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Το fruity loops βολευει, γιατι το εχει ενας φιλος μου και απ οτι ξερω εχει πολλα καλα εφφε. Ξερεις μηπως με ποια διαδικασια θα το κανω ολο αυτο? Παλι με Rewire νομιζω γινεται αλλα πως ακριβως θα χρησιμοποιω τα εφφε του στο Cubase?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου