Προς το περιεχόμενο

Φωνητικα σε προβαδικο...ενισχυτης η κατι αλλο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν το πρόβλημα έχει ως εξής: Παίζουμε μουσική σε ένα υπόγειο 20 τμ με ντραμς, 2 ηλ. κιθάρες, μπάσο, φωνή. Τα φωνητικά βγαίνουν από έναν ακουστικό Marshall AS-50d ενισχυτή (50watt). Ωστόσο δεν αποδίδει καλά σε ένταση και πολλές φορές μικροφωνίζει.

 

Έτσι είμαστε αναγκασμένοι να χαμηλώνουμε σε μεγάλο βαθμό τα υπόλοιπα όργανα για να ακουστεί η φωνή και πάλι με προβλήματα. Συνήθως στις πρόβες χρησιμοποιείται ενισχυτής ή κάτι άλλο (πχ ειδικά μόνιτορ - ηχεία)?

 

Αναμένω απαντήσεις.... Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμείς το μικρόφωνο σε εναν valvestate 65W το είχαμε, κι ακουγόταν μιά χαρά. Νομίζω πως το "κόλπο" είναι η γωνία που θα έχει το μεγάφωνο σε σχέση με το μικρόφωνο ώστε να μην υπάρχει ανάδραση. Με λίγο πειραματισμό νομίζω θα είναι ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λυση ειναι να σηκωσετε ψηλα τον ενυσχητη(περιπου στο υψος του αυτιου)  Και βεβαια με προσοχη στη γωνια  ενυσχητη-μικροφωνου  για να μη μικροφωνιζει.

Μια αγορα βεβαια, μιας μικρης μικροφωνικης  με δυο ηχεια(υπαρχουν πλεον φθηνες,μεταχειρισμενες κλπ)  γυρω στα 100w  θα σας ελυνε τα χερια!

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι πέρα από το ότι μικροφωνίζει, ο ενισχυτής που χρησιμοποιούμε δεν αποδίδει καλά και σε ένταση. Σίγουρα παίζει ρόλο η γωνία μικροφώνου και ενισχυτή αλλά πράγματικά τον έχουμε αλλάξει 200 μεριές για να βρούμε την καλύτερη απόδοση. Ελάχιστα θετικά αποτελέσματα.

Μήπως σε ένα βαθμό ευθύνεται και το μικρόφωνο; Δεν θυμάμαι ποιό έχουμε αλλά θα κοιτάξω.

Ωστόσο θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για κάτι καλύτερο στο θέμα της φωνής ώστε να μην χρειάζεται να χαμηλώνουμε τα υπόλοιπα όργανα τόσο πολύ.

Δεν το ευχαριστιόμαστε κιόλας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχετε καλύτερα αποτελέσματα θα πάρετε 2 ηχεία παθητικά και έναν τελικό ενισχυτή ή 2 ενεργά και θα τα βάλετε στις 2 άκρες του δωματιου σας. Δοκιμάστε τα και πες μας.

Φιλικά ninja.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον ninja, δύο παθητικά ηχεία, ένας τελικός ενισχυτής και μια μικρή κονσόλα είναι η καλύτερη λύση. Αν μπορείτε να πάρετε 4 ηχεία για να μπουν στις 4 γωνίες του προβάδικου ακόμα καλύτερα γιατί θα ακούτε όλοι τη φωνή (και τα πλήκτρα αν έχετε). Αν μάλιστα έχετε και την οικονομική δυνατότητα να πάρετε επώνυμα προϊόντα (τα yamaha είναι τα αγαπημένα μου πιστεύω ότι παράγουν πολύ καθαρό ήχο σε προβάδικο) τότε θα είστε βασιλιάδες. Ελπίζω να βοήθησα. 

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά λίγο που έψαξα βρήκα αυτές τις 2 λύσεις. Ξέρετε αν αξίζουν; Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;

 

http://www.thomann.de/gr/tamp_pa_4080.htm

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_audio_performer_pack.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για το off-topic χωρίς να έχω τίποτα να προσθέσω

Τόσο φτηνά ρε παιδιά? Δεν έχω ιδέα βέβαια απο pa αλλα μου φαίνεται απίστευτα

φτηνό το πακετάκι, είπαμε προιόντα thomann αλλα οχι κι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως κατι τετοιο χρειαζεσαι!  Με λιγη προσοχη(στις εντασεις) σας βγαζουν και σε ενα ΜΙΚΡΟ μπαρακι! ;)

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες η Peavey?

Έχει και τον Γιωργάκη (φώτο δεξιά) να το διαφημίζει ;D ;D ;D ;D ;D

210826.jpg

Πέραν της πλάκας, Τα 80watt είναι λίγα.

Παλαιότερα που κάναμε πρόβα σε ένα μέτριο χώρο περίπου 50τμ, είχαμε 2 JBL 150w και ένα τελικό marshall 8008 και τα φωνητικά έβγαιναν ίσα ίσα με μία κιθάρα, μπάσσο και ντραμς, χωρίς τα όργανα να είναι στην κονσόλα.

 

εντιτ: Κοίτα σε 150w και πάνω, ανάλογα με το budget σου ή 100w αλλά με 12(ίσως)-15"(καλύτερα) ηχείο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου