Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Classic Custom Antique Ebony


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Scofield, προσωπικά, δεν πολυκατάλαβα το αντικείμενο του thread. Έχεις βάλει στο μάτι μια συγκεκριμένη κιθάρα, φαίνεται ότι έχεις κάνει ήδη εκτενή  έρευνα αγοράς, έχεις μάλλον καταλήξει στην εν λόγω, έμπειρος φαίνεσαι από τα γραφόμενά σου, οπότε τι ακριβώς περιμένεις σαν συνεισφορά από τα μέλη ενός φόρουμ ;  Πλην της περίπτωσης του ΤSotir, που έτυχε να έχει υπ’ όψη του το όργανο, δίχως κι αυτός να είναι ιδιοκτήτης ο ίδιος- οι υπόλοιποι όλοι –μα όλοι- (συμπεριλαμβανομένου του γράφοντος) δεν έχουν δει την κιθάρα παρά μόνο σε φωτογραφία.

 

Άσε που μερικοί δεν την έχουν δει ούτε καν σε φωτογραφία ή –ακόμη κι αν την έχουν δει- μάλλον δεν διακρίνονται για την παρατηρητικότητά τους, απόδειξη το γεγονός ότι παρατηρήθηκε συστηματική σύγχυση του μοντέλου στο οποίο εσύ αναφέρεσαι, με άλλο συγγενές (les paul μαύρη η μία, les paul μαύρη η άλλη, ε, το ίδιο πράγμα  είναι, στις λεπτομέρειες θα κολλήσουμε  τώρα ;)

 

Θα παρατήρησες ότι η «κοινή γνώμη», στη συντριπτική της πλειοψηφία, μάλλον αποδοκιμάζει την επιλογή σου. Ως βασική ένσταση, προβάλλεται κυρίως το γεγονός ότι με τα ίδια λεφτά αγοράζεις μια καλύτερη μεταχειρισμένη ή, αν τσοντάρεις κάμποσα ακόμη, αγοράζεις μια  καλύτερη του κουτιού.  Τώρα, εάν με ρωτήσεις εμένα, που λίγα σκαμπάζω ο καψερός, τι ακριβώς σημαίνει «καλύτερη», θα σε κοιτάζω σαν χαζός, μέχρι τελικά να ψελλίσω ότι καλύτερη –προφανέστατα- σημαίνει ακριβότερη, στο βαθμό που μιλάμε για κιθάρες που δεν τις έχουμε στα χέρια μας, απλώς τις βλέπουμε  στο κάδρο. –Τι άλλο μπορεί να σημαίνει, δηλαδή ;

 

Για να το καταλάβουμε με παράδειγμα, υπάρχουν ας πούμε δυό γουρούνια, ένα γουρούνι classic κι ένα γουρούνι VOS. Και τα δυό γουρούνια είναι χωμένα μέσα σε σακιά και περιμένουν αγοραστή. Παίρνει ένας τύπος  τηλέφωνο τον ζωέμπορα και τον ρωτάει αν υπάρχει κάνα γουρούνι για πούλημα. «-Ναι αμέ», λέει ο έμπορας, «έχω ένα classic κι ένα VOS». Εννοείται ότι το VOS πωλείται ως VOS, που VOS σημαίνει «καλύτερο», που «καλύτερο» σημαίνει ακριβότερο. Έτσι, ο εξ αποστάσεως αγοραστής, που δεν έχει τη δυνατότητα να δεί από κοντά τους χοίρους και να κρίνει ιδίοις όμμασι , ως μοναδικό μέτρο  σύγκρισης της ποιότητας των δύο ζώων έχει  αυτήν την πιστοποίηση VOS, μαζί βέβαια την συνακόλουθη διαφορά στην τιμή.

 

Θέλω να πω δηλαδή, γουρούνι στο σακί σκοπεύεις να πάρεις, ούτως ή άλλως. Είτε την classic που σκέφτεσαι, είτε κάποια άλλη μεταχειρισμένη (ας πούμε μια VOS)  από το  ebay, γουρούνι στο σακί σε αμφότερες τις περιπτώσεις. Πρώτα πληρώνεις, μετά  παίζεις. Έπειτα γουστάρεις ή μεταμελείσαι, αναλόγως.

 

Υπ’ αυτά τα δεδομένα, εφόσον δηλαδή μιλάμε για αγορά στα τυφλά (ή μάλλον στα κουφά), υπάρχουν κάμποσοι λόγοι για να καταλήξεις στην αγορά της Classic Antique, που σε τελική ανάλυση αυτήν γουστάρεις να πάρεις, εκτός βέβαια κι αν η οριστική σου απόφαση εξαρτάται σε ορισμένο βαθμό από διαδικτυακά δημοψηφίσματα, στα οποία συμμετέχει όποιος θέλει, ειδικά εάν ΔΕΝ έχει προσωπική αντίληψη του αντικειμένου. Έτσι κι αλλιώς, η κιθάρα φαίνεται εξαιρετική και δεν βλέπω ιδιαίτερο λόγο να μην παίζει αντιστοίχως της εμφάνισής της, όπως εξάλλου δεν βλέπω και κανένα λόγο μια VOS να μην παίζει αναλόγως της τιμής της. 

 

Από την άλλη, είτε το θέλουμε είτε όχι, το ζήτημα της πιθανής μελλοντικής μεταπώλησης είναι κομμάτι της (κάθε) αγοράς και  ειδικά της αγοράς καινούργιου οργάνου. Αυτό ισχύει σήμερα περισσότερο από ποτέ, καθώς τα πράγματα σφίγγουν αγρίως και τα φράγκα σπανίζουν, γενικώς.  Δράμα η κατάσταση, λέει. Ξαναγυρίζουμε –λέει- στη δεκαετία του ’70. –Ε, και ;  Όλα τα καλά πράγματα στη τη δεκαετία του ’70 συμβήκανε. –Λάθος κάνω ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ξαναγυρίζουμε –λέει- στη δεκαετία του ’70. –Ε, και ;  Όλα τα καλά πράγματα στη τη δεκαετία του ’70 συμβήκανε. –Λάθος κάνω ;

 

 

 

ε,δεν θα το ελεγα κι ολας,μαλλον μπερδευτηκες με τα 60s

 

http://en.wikipedia.org/wiki/1970s

 

απο τις χειροτερες 10ετιες ever....(ειδικα στην οικονομικη παρακμη,στις δικτατοριες και την καταλυση των ελευθεριων και στην ανοδο του ακραιου συντηρητισμου δεν την παιζει καμμια 10αετια...)

 

(ασε που δεν θα γυρισουμε στο 1970,στο 1946 θα γυρισουμε...& σε διαβεβαιωνω οτι ΤΙΠΟΤΑ το καλο δεν εγινε τοτενες....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ασε που δεν θα γυρισουμε στο 1970,στο 1946 θα γυρισουμε...& σε διαβεβαιωνω οτι ΤΙΠΟΤΑ το καλο δεν εγινε τοτενες....)

 

Ε όχι και τίποτα.Το 46 γεννήθηκε ο Σταλλόνε!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθετω περιληπτικα τα χαρακτηριστικα [u]της κ ακουω τη γνωμη σας[/u].Παιζω με ενα marshall dsl 401.Ευχαριστω.

 

 

 

 

Για τον φιλο Vkbob που με ρωτησε γιατι ανοιξα το θρεντ,παραθετω το πρωτο μου ποστ στο συγκεκριμενο θρεντ...Δεν εχω κατασταλαξει 100% στην συγκεκριμενη,μια γνωμη/αποψη παραπανω ζητησα κ επιπλεον ειχα μια απορια γιατι η τιμη της ειναι υψηλη...αν δικαιολογειται απο κατι δηλαδη...τις απαντησεις μου πανω-κατω τις πηρα...

 

το μπατζετ μου ειναι συγκεκριμενο κ το ειπα,οπως τονισα επισης οτι δεν ειμαι θετικος σε κατι μεταχειρισμενο,αλλα μαλλον δεν εισακουστηκα...Σε καθε περιπτωση εκτιμω κ ευχαριστω τα παιδια που ειχαν να μου προτεινουν κατι (ακομη κ μεταχειρισμενο),αυτο ομως που δεν ανεχομαι ειναι το ειρωνικο ή φλεγματικο χιουμορ ορισμενων.

Το θεμα μπορουν αν θελουν οι διαχειριστες να το κλειδωσουν,εγω βαζω μια τελεια εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δοκιμασει την κιθαρα αλλα θα πρεπει να πω οτι η ελλειψη εβενινης ταστιερας και τα λαθος inlays χαλανε ολη την αισθητικη του οργανου...

Σωστος!!το πρωτο ματι αυτο λεει. Απο κει και περα χανω κατια ρε παιδια? :-[

Γιατι ειναι κλασικ αυτη? τι χαρακ/κα εχει. Ειμαι κατοχος κλασικ...αλλα καμια σχεση.σορυ αν αποσυντονιζω το θρεντ.ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ;D

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρατήρησες ότι η «κοινή γνώμη», στη συντριπτική της πλειοψηφία, μάλλον αποδοκιμάζει την επιλογή σου. Ως βασική ένσταση, προβάλλεται κυρίως το γεγονός ότι με τα ίδια λεφτά αγοράζεις μια καλύτερη μεταχειρισμένη ή, αν τσοντάρεις κάμποσα ακόμη, αγοράζεις μια  καλύτερη του κουτιού.

 

Αγαπητε φιλε Vkbob, δεν καταλαβα να αποδοκιμαζει κανενας την επιλογη του γιατι αν πραγματικα γινοταν αυτο θα ηταν τεραστια κουλαμαρα. Πραγμα που δεν γνωριζεις δεν μπορεις να το αποδοκιμασεις.

Ειναι συνηθες το φαινομενο στα φορα, αν καποιος ρωταει κατι για κατι, ο αλλος αν δεν γνωριζει αυτο το κατι προτεινει κατι δικο του και το προτεινει με τετοιο τροπο που φαινεται οτι αποριπτει το αρχικο "κατι" αυτουνου που εβαλε το θεμα, και αυτο σε τελικη αναλυση με χαλαει και μενα και το scofield.

 

Οσο για το μεταχειρισμενο ειναι μια αλλη ιστορια και εγω προσωπικα την θεωρω πολυ πονεμενη. Ειναι δυσκολο να παει καποιος δηλαδη με ελαφρα τη καρδια να σκασει τρια χιλιαρικα να παρει ενα οργανο μεταχειρισμενο. Θελει ΤΕΡΑΑΑΣΤΙΑ προσοχη, αλλο ειναι τα  500...αυτα τα δινεις.

Τελειως προσωπικα, εγω δεν εδωνα τα λεφτα αυτα σε μεταχειρισμενο οργανο.

 

Εν παση περιπτωση...δεν με συγκινουν τα Gipson...ποτε δεν με συγκινουσαν (τυγχανω φεντερακιας). Το παιδι ας κανει οτι γουσταρει, δικα του ειναι τα λεφτα, αλλα αν παρει το οργανο αυτο, απο τα λεφτα που θα δωσει δεν θα κλαψει ουτε ενα ευρω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπατζετ μου ειναι συγκεκριμενο κ το ειπα,οπως τονισα επισης οτι δεν ειμαι θετικος σε κατι μεταχειρισμενο,αλλα μαλλον δεν εισακουστηκα...Σε καθε περιπτωση εκτιμω κ ευχαριστω τα παιδια που ειχαν να μου προτεινουν κατι (ακομη κ μεταχειρισμενο),αυτο ομως που δεν ανεχομαι ειναι το ειρωνικο ή φλεγματικο χιουμορ ορισμενων.

Το θεμα μπορουν αν θελουν οι διαχειριστες να το κλειδωσουν,εγω βαζω μια τελεια εδω.

 

Οι πιο πολλοί θεωρούν οτι είναι κρίμα να πάρεις καινούρια μια κατώτερη κιθάρα όταν μπορείς να πάρεις σε άριστη κατάσταση μια ανώτερη μεταχειριμένη.

Και ο superfunk στεναχωρήθηκε για σένα γι'αυτό και ήταν τόσο απόλυτος..

Σαν κιθάρα μπορεί να είναι άριστη η classic.

Το θέμα είναι αν δε σου αρέσει να μπορείς να τη δώσεις χωρίς να χάσεις ούτε ευρώ και όχι τα μισά λεφτά όπως λές οτι σου έχει ξανασυμβεί.

Γι'αυτό και είμαστε τόσο πιεστικοί με τα μεταχειρισμένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου