Προς το περιεχόμενο

απορία για picking


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλη τη noizoπαρέα

 

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος.

Επειδή έχασα τη μπάλα κάπου μεταξύ basic – alternative (inside, outside, etc) picking, θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι συγκεκριμένο.  Έστω ότι έχουμε τα παρακάτω μέτρα και θέλουμε να τα παίξουμε γρήγορα. Δεν μπορώ να προσδιορίσω τη ταχύτητα, αλλά είναι από το solo του smoke on the water. Οι αξίες είναι ίδιες μέχρι το 10 της A και μετά αυξάνονται. Παραθέτω τον τρόπο που χρησιμοποιώ. Πιστεύεται ότι υπάρχει  πιο αποδοτικός τρόπος;

 

E-------8--------------------------------------------------------------

B-----8----11-10-8----------------------------------------------------

G-10----------------11-10-8-----10-8-7------------------------8-7-5----

D----------------------------10----------10-8-7-----8-7-10-8-----------

A------------------------------------------------10----------------------

E------------------------------------------------------------------------

---Π-Π-Π---V-Π-V---V--Π-V--V---Π-V-Π--V-Π-V--V--Π-V-Π--V--Π-V-Π--

 

Ευχαριστώ

και

ελπίζω να μη έχουμε πρόβλημα copyright για τη ταμπλατούρα (ή για αυτό που μοιάζει με ταμπλατούρα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσύ το βγάζεις άνετα, τοτε δεν χρειάζεσαι πιο αποδοτικό τρόπο.

Προσωπικά, θα άλλαζα την τρίτη νότα σε upstroke και θα απέφευγα τα sweeping upstrokes καθώς δε με βολεύουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, κι εγώ με alternate το παίζω. Μπορεί αυτό να το βγάζεις κι έτσι αλλά σε κάτι πιο δύσκολο ή πιο γρήγορο θα σου χρειαστεί το alternate οπότε καλό είναι να αρχίσεις να το εξασκείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι καθαρα δικο σου θεμα.

 

Παρατηρω οτι ξεκινας με Upstroke,δεν ειναι κατι το συνηθες.

Σχεδον παντα μηχανικα αν θελεις,οι περισσοτεροι ξεκιναμε με downstroke,αυτο ομως δεν σημαινει κατι.Δοκιμασε το παντως.

 

Κατι αλλο,μονο πικινγκ δεν μπορεις να το παιξεις σουπερ γρηγορα,στο εξηγω εαν θελεις.Καλυτερα κ ευκολοτερα ειναι να παιζεις μικτα,πχ χτυπα την πρωτη νοτα με πενα απο την τριπλετα,οι τις 2 πρωτες κτλ.Μην δυσκολευουμε τα πραγματα.

 

Το ιδιο ισχυει κ στο πρωτο αρπετζιο,φυσικα κ ειναι ευκολοτερο να συρεις απλα την πενα τρεις χορδες κατω με μια κινηση(η πενα σου θα πρεπει να ειναι σε γωνια για να ακουστει καλα κ η κινηση να ξεκιναει απο τον αγκωνα,λιγο muting με το καρπο δεν βλαπτει επισης) Αυτα.

 

Οπως κ να'χει καλα θα τα πας! ;D

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Kostas-5150 κάπου σε έχασα. Ή τα έχω κάνει σαλάτα ή ξεκινάω με down stroke.

Σίγουρα είναι ευκολότερο να παίξω τις τρεις πρώτες με την ίδια κίνηση(προς τα κάτω). Στη συνέχεια πως «πρέπει» να πάει είναι το θέμα.

Δεν έχει σημασία πως βολεύει εμένα να το παίξω, αλλά ποιος είναι ο σωστός τρόπος.

(δεν παίζω με τον αγκώνα αλλά με «σπάσιμο» του καρπού και δεν νομίζω ότι χρειάζεται mute το συγκεκριμένο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνταξει 3 string arpegio ειναι,σχετικα ευκολα ακουγεται καθαρα,εκτελεσε το οπως σε βολευει.

 

Ποιος ειναι ο σωστος τροπος? Θα σου ακουστει κλισε,μπαρμπαδιστικο αλλα ειναι ο τροπος που σε βολευει να το παιξεις καθαρα κ στην ταχυτητα που θελεις,δεν υπαρχει σωστο η λαθος.

 

Σου ειπα πριν οτι σχεδον ολοι ξεκινουν με downstroke,αρπαξε μια πενα με μυτουλα κ δοκιμασε το.

 

PS Mute κτλ μιλουσα για sweepin'arpegio

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Kostas-5150 κάπου σε έχασα. Ή τα έχω κάνει σαλάτα ή ξεκινάω με down stroke.

Σίγουρα είναι ευκολότερο να παίξω τις τρεις πρώτες με την ίδια κίνηση(προς τα κάτω). Στη συνέχεια πως «πρέπει» να πάει είναι το θέμα.

Δεν έχει σημασία πως βολεύει εμένα να το παίξω, αλλά ποιος είναι ο σωστός τρόπος.

(δεν παίζω με τον αγκώνα αλλά με «σπάσιμο» του καρπού και δεν νομίζω ότι χρειάζεται mute το συγκεκριμένο)

 

 

Όπως σου είπαν ήδη, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ.

 

Αυτή η νοοτροπία που διακρίνω στα post σου, μήπως έχει καταβολές από γνωστούς Έλληνες neoclassical δασκάλους? Εντελώς φιλικά ρωτάω...  ;)

 

Για το συγκεκριμένο παράδειγμα, αν ρώταγες τον Paul Gilbert ή τον Al Di Meola θα σου έλεγαν να το παίξεις με πλήρες alternate. Δεν υπάρχει "efficient" και "μη-efficient" τρόπος, υπάρχει ένας τρόπος να ακούγεται το πέρασμα και ένας άλλος τρόπος (και ένας τρίτος, ένας τέταρτος... you get my point).

 

Αν θέλεις απλά να προπονηθείς (και μετά να ξεχάσεις περί... efficiency) εγώ θα έλεγα να το δοκιμάσεις με διάφορους τρόπους, ακόμα και κάποιος "αντισυμβατικούς".

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς νοοτροπία για το τρόπο παιξίματος, τότε αυτή είναι με βάση την εξοικονόμηση κινήσεων. (αν θες να πεις κάτι άλλο δεν θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία)

Το αυστηρό alternate είναι μία άποψη όπως άποψη είναι ότι και οι τρεις πρώτες νότες μπορούν να παιχτούν με down stroke (ή οι δύο down και μία up). Ως πιο λειτουργικό φαίνεται να είναι το δεύτερο. Αυτό ζητάω και για το υπόλοιπο.

Σίγουρα υπάρχουν πολλοί τρόποι παιξίματος. Αλλά όπως λένε, αν μάθεις κάτι "λάθος" τότε δύσκολα αυτό διορθώνεται. Για αυτό το λόγο, ψάχνω το πιο efficiency (ή κοινά αποδεκτό).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου