Προς το περιεχόμενο

Βάψιμο κιθάρας + αυτοκόλλητο + βερνίκι = ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Αγόρασα πρόσφατα από γνωστό γερμανικό κατάστημα :lol: το συναρμολογούμενο Strat σετάκι της Benton και μου ήρθε μια τρελή ιδέα. Να το βάψω, να κολλήσω πάνω του διάφανο αυτοκόλλητο με δικό μου σχέδιο και μετά να περάσω βερνίκι. Κάνοντας αρκετά μεγάλο search, κατέληξα σε χρώμα αυτοκινήτου. Καθώς ο εξοπλισμός μου αυτή τη στιγμή περιορίζεται σε προστατευτική μάσκα και γυαλιά ενώ οι γνώσεις μου στον τομέα του βαψίματος είναι μηδαμινές, έχω τις εξής απορίες:

 

1) Γίνεται να ζητήσω να μου βάλουν το χρώμα αυτοκινήτου σε σπρέι? Αν ναι, που? (αν η απάντηση είναι "εκεί που πουλάνε χρώματα αυτοκινήτου", ρίξτε μου μια ντομάτα instead :lol: )

 

2)Tο διάφανο αυτοκόλλητο θα κολλήσει πάνω στο χρώμα ή τζάμπα θα παιδευτώ?

 

3) Αν περάσω το βερνίκι πάνω από το χρώμα και το αυτοκόλλητο, ελπίζω πως το αυτοκόλλητο (το διάφανο μέρος του) δεν θα φαίνεται. ¶δικα ελπίζω?

 

4) Τι βερνίκι να προμηθευτώ και, όπως με το χρώμα, γίνεται να μου το βάλουν και αυτό σε σπρέι?

 

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας και βέβαια το χρόνο σας!

raco Dormiens Nunquam Tittilandus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! απανταω σε οτι νομιζω οτι μπορω να βοηθησω...

 

1)Μπορουν να σου φτιαξουν οτι χρωμα - αποχρωση θες και να στο βαλουν σε σπρει σε οποιοδηποτε ΦΑΝΟΠΟΙΕΙΟ!Απλα κατι πολυ σπεσιαλ οπως π.χ. μεταλλικο χρωμα μπορει να κοστισει ακριβα...

 

Για να "πιασει" ομως το χρωμα θελει προετοιμασια το σωμα της κι8αρας.

Στο σετ-ακι το ξυλο ειναι τελειως "γυμνο"?εννοω πως αν οι ποροι του ξυλου ειναι ανοιχτοι το χρωμα δεν θα πιασει...

Τσεκαρε αν λεει στις οδηγιες "ready to paint kit"

 

2)Γιατι να μην κολλησει? :D

 

3)Βαζε λεπτες στρωσεις βερνικιου και ανα 2-3 στρωσεις λειανετες με πολυ ψιλο βρεγμενο γυαλλοχαρτο,εννοειτε πως να εχεις αφησει το βερνικι να στεγνωσει σε καθε στρωση.Βαλε τουλαχιστον 10 λεπτες στρωσεις βερνικιου συνολικα...σιγα-σιγα θα βλεπεις τις ακρες απο το διαφανο αυτοκολλητο να εξαφανιζοντε!

 

4)Ρωτα για αυτο στο φανοποιειο καλυτερα...

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια φίλε μου. Ναι, το σώμα είναι sanded τέλεια και περασμένο με ένα ματ βερνίκι. Οποιαδήποτε άλλη βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Αν σας ενδιαφέρει, θα βάλω και φώτος με την εξέλιξη του πρότζεκτ!

raco Dormiens Nunquam Tittilandus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου