Προς το περιεχόμενο

Καλυτερος ηχος saxophone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα τα φυσικά όργανα είναι δύσκολο να αναπαραχθούν.

 

Για παράδειγμα στην κιθάρα παίζει μεγάλο ρόλο η νύξη (είτε με δάχτυλα είτε με πένα) και ο τρόπος που παράγεις πατάς τα τάστα (slides-vibrato-muted-legata και πολλά τέτοια). Επίσης και συνδυασμός αυτών προς παραγωγή αρμονικών. Ένας κιθαρίστας ξέρει σίγουρα καλύτερα.

 

Στα πνευστά πάλι έχεις διάφορους τρόπους να εκφραστείς ανάλογα με ένταση αναπνοής τοποθέτηση γλώσσας στο επιστόμιο πίεση χειλιών για τα χάλκινα και δεν συμμαζεύεται.

 

Στα κρουστά παίζει πολύ η δυναμική το σημείο πρόσκρουσης της μπαγκέτας στο δέρμα και επίσης η ανάδραση (κοινώς feedback) της ταλάντωσης του δέρματος και πως αυτή αποσβαίνει ανάλογα με το πως έχεις τεντώσει το δέρμα κ.α

 

Στα έγχορδα που παίζονται με δοξάρι γίνεται χαμός. Εκεί έχεις να προσομοιώσεις ταχύτητα δοξαριού, σημείο που το δοξάρι σύρεται πάνω στη χορδή, γωνία δοξαριού-χορδής, πίεση δοξαριού, μπουκωμένες επαναλήψεις (pizzicato), ποσότητα στο ρετσίνι, ανακλάσεις γέφυρας, και όλα όσα επιφέρουν αλλαγές στο ηχόχρωμα.

 

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙΣ REAL TIME ME CONTROLLERS.

 

Οι physical modelling διατάξεις σου δίνουν αλγόριθμους για να τα ελέγχεις όλα αυτά σε αντίθεση με τα ηχογραφημένα samples που ο μόνος τρόπος να αλλάξεις (και πάλι οχι σε σημαντικό βαθμό) το ηχόχρωμα τους είναι να παίζεις με παράμετρους στα φίλτρα και στα modulation εφφέ τους έχοντας ανηγμένες τις παραμέτρους σε realtime controllers (velocity aftertouch joysticks ribbons κτλ).

 

Με αυτόν τον τρόπο (και δεδομένου οτι πάντα συγκρίνουμε ίδια ποιότητα ηχογραφήσεων) μπορείς να ξεγελάσεις ένα όχι και τόσο μυημένο αυτί (με την προυπόθεση οτι κατέχεις και τον τρόπο παιξίματος).

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστός ρε Νίκο! ¶ψογα όλα αυτά που λες! ¶ρα, ερωτώ εγώ: Τελικά, ακόμα κι αν σου εγγυηθεί κάποιος ότι το αποτέλεσμα θα είναι άψογο και δε θα φαίνεται καθόλου η διαφορά σε σχέση με μια ανθρώπινη ηχογράφηση, αξίζει τον κόπο τελικά; Έχει τόση μανούρα στο να φτιάξεις όοολες αυτές τις παραμέτρους... ¶σε που πρέπει να έχεις και γνώσεις και επί του τεχνικού θέματος αλλά και επί των παραμέτρων παιξίματος του κάθε οργάνου! Σίγουρο πολύ πιο δύσκολο απ'το να βρεις φίλους μουσικούς! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά τα λες. Ένας ανθρωπος είναι πάντα ένας άνθρωπος και δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα μηχάνημα όσο δυνατό και να είναι αυτό.

 

Εγώ έχω φίλο βιολιστή και moss στο triton μου. (Χα Χα λες και είναι μέρος του εξοπλισμού μου το έθεσα)

 

Θα με κυνηγάει αν δει το post μου...

 

Τέλος πάντων όταν θέλω να προγραμματίσω τη moss (physical modelling) για να φτιάξω σόλο βιολί

κάθομαι και συζητάω μαζί του για τα χαρακτηριστικά του βιολιού έτσι ώστε να με συμβουλέψει για το τι πρέπει να πειράξω για να βγάλω το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Ωσπου σε κάποια φάση εγκαταλείπει και μου λέει:

 

"Nα παίξω εγω το θεματάκι να τελειώνουμε?"

 

Καταλήγοντας...

 

Σίγουρα είναι πολύ καλός εξοπλισμός μια μηχανή σύνθεσης physical modelling αλλά το καθαυτό φυσικό όργανο με τον εκάστοτε οργανοπαίχτη είναι μακράν η πιο αξιόλογη λύση.

 

Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που το synth παίρνει τη θέση του οργάνου...

 

Για παράδειγμα οταν θέλω να το σκυλέψω το θέμα (και μιλάω για πολύ σκυλέ) θα παίξω με κανα solo (zerva με τσίτα τα Exc. Octaver και Phaser και Delay και τα λέμε)

 

¶λλα μόνο τότε. Όταν θες στην παραγωγή σου το φυσικό όργανο πρώτα θα ψάξεις για μουσικό και μετά όλα τα άλλα

 

Νομίζω έγινα σαφής

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Νίκο ήσουν σαφέστατος, ορθότατος και περιεκτικός. Οφείλω να ομολογήσω ότι συμφωνώ σε όλα! Και τώρα για να επανέλθουμε στο θέμα, μπορεί όποιος φίλος θέλει να συνεχίσει να βοηθάει τον φίλο harisexp στην αρχική ερώτηση που έθεσε!! (Εάν δεν έχει να προσθέσει κάτι στο αιώνιο ερώτημα "VST ή μουσικός"!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πάντως έγω διαφωνώ οτι ο υπολογιστής δεν μπορει να αντικαταστήσει μουσικους. Είναι θέμα πεξεργαστικής ισχύης και φυσικά software στα οποία για την ώρα ο ανθρώπινος εγκέφαλος ενός ενα έμπειρου μουσικού υπερέχει. Αλλά αυτο είναι απλώς ένα όριο το οποίο θα ξεπεράσει κάποις στιγμή η τεχνολογία . Ολα θέμα χρόνου είναι. Και απο οτι έχει παρει το αυτί μου ήδη σε πανεπιστήμεια έχουν γίνει φιλότιμες προσπάθεις.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έγω διαφωνώ οτι ο υπολογιστής δεν μπορει να αντικαταστήσει μουσικους. Είναι θέμα πεξεργαστικής ισχύης και φυσικά software στα οποία για την ώρα ο ανθρώπινος εγκέφαλος ενός ενα έμπειρου μουσικού υπερέχει. Αλλά αυτο είναι απλώς ένα όριο το οποίο θα ξεπεράσει κάποις στιγμή η τεχνολογία . Ολα θέμα χρόνου είναι. Και απο οτι έχει παρει το αυτί μου ήδη σε πανεπιστήμεια έχουν γίνει φιλότιμες προσπάθεις.

Μπορεί και να έχεις δίκιο. Είναι όμως πολύ δυσάρεστο αυτό. Μπορεί αυτό και να σημάνει το τέλος της μουσικής. Είναι σα να αντικαταστήσουμε π.χ. δικηγόρους με ρομπότ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα αιωνιο το ερωτημα "VST ή μουσικος".

 

Βεβαια περα απ'το ποσο ευκολα βρισκει κανεις μουσικο για καποιο θεμα, ας μην ξεχναμε οτι τα VST βοηθανε και τον κακομοιρη που απλα καθεται στο pc και 'χαζολογαει'. Οποτε χρησιμα ειναι και αυτα.

 

Προσωπικα προτιμω το real thing, αν και ειμαι της αποψης οτι στην περιπτωση πιανου δυσκολα φαινεται η διαφορα, κρινοντας απο το ποσο δυσκολο ειναι να ηχογραφησεις ενα πιανο (απ'οσο γνωριζω ειναι το δυσκολοτερο οργανο σε θεμα ηχογραφησης), τα καλα samples που κυκλοφορουν πλεον και φυσικα το πως φαινεται στην μιξη ενος pop-rock κομματιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βεβαια περα απ'το ποσο ευκολα βρισκει κανεις μουσικο για καποιο θεμα' date=' ας μην ξεχναμε οτι τα VST βοηθανε και τον κακομοιρη που απλα καθεται στο pc και 'χαζολογαει'. Οποτε χρησιμα ειναι και αυτα.[/quote']

 

Ε, καλά, αυτό δεν το συζητάω! Ξαναλέω! Έτερον εκάτερον! Ακόμα κι εγώ που είμαι φανατικά υπέρ του ζωντανού παιξίματος, είμαι χρήστης VST!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έγω διαφωνώ οτι ο υπολογιστής δεν μπορει να αντικαταστήσει μουσικους. Είναι θέμα πεξεργαστικής ισχύης και φυσικά software στα οποία για την ώρα ο ανθρώπινος εγκέφαλος ενός ενα έμπειρου μουσικού υπερέχει. Αλλά αυτο είναι απλώς ένα όριο το οποίο θα ξεπεράσει κάποις στιγμή η τεχνολογία . Ολα θέμα χρόνου είναι. Και απο οτι έχει παρει το αυτί μου ήδη σε πανεπιστήμεια έχουν γίνει φιλότιμες προσπάθεις.

Μπορεί και να έχεις δίκιο. Είναι όμως πολύ δυσάρεστο αυτό. Μπορεί αυτό και να σημάνει το τέλος της μουσικής. Είναι σα να αντικαταστήσουμε π.χ. δικηγόρους με ρομπότ.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα ο άνθρωπος έχει ταλέντο να υποτάσει τα πα΄ντα στο περασμά του και να εξελίσεται

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έγω διαφωνώ οτι ο υπολογιστής δεν μπορει να αντικαταστήσει μουσικους. Είναι θέμα πεξεργαστικής ισχύης και φυσικά software στα οποία για την ώρα ο ανθρώπινος εγκέφαλος ενός ενα έμπειρου μουσικού υπερέχει. Αλλά αυτο είναι απλώς ένα όριο το οποίο θα ξεπεράσει κάποις στιγμή η τεχνολογία . Ολα θέμα χρόνου είναι. Και απο οτι έχει παρει το αυτί μου ήδη σε πανεπιστήμεια έχουν γίνει φιλότιμες προσπάθεις.

Μπορεί και να έχεις δίκιο. Είναι όμως πολύ δυσάρεστο αυτό. Μπορεί αυτό και να σημάνει το τέλος της μουσικής. Είναι σα να αντικαταστήσουμε π.χ. δικηγόρους με ρομπότ.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα ο άνθρωπος έχει ταλέντο να υποτάσει τα πα΄ντα στο περασμά του και να εξελίσεται

 

Μα αυτό ακριβώς είναι το ανησυχητικό! Ότι πλέον κοντεύει να υποτάξει και τον εαυτό του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου