Προς το περιεχόμενο

G.E.Smith Telecaster


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

EDIT: με τέτοιες μαλακιούλες που γράφω' date=' να πώς φτάνω τα 4230 posts αμέσως-αμέσως...:lol:[/size']

 

ναι αλλα εγω ειμαι gate keeper και εσυ ενας..κοινος Noizholic...αρπα την τωρα..ζηλειααα... :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... αυτός ο π00%tees ο Παντελής....

 

Δεν εννοούσα αυτό που σκεφτήκατε. :lol:

 

 

Α' date=' πεεεες το έτσι ντε!!!

 

Εσύ εννοούσες τον Παντέλα με την καλύτερη γλαρόσουπα στο Αιγάλεω:

 

[img']http://www.fagorama.com/limassol/NesUpdate/Logos%20Blue/pantelis.JPG[/img]

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πως τα καταφέρνετε και κρύβετε τόσο ενδιαφέροντα θέματα κατω από άσχετους τίτλους όπως... G.E.Smith Telecaster, δεν θα καταλάβω ποτέ!

 

Φοβερά λίνκ (θα προτιμήσω αυτό του superfunk στη Κων/πολη) αλλά θα μου επιτρέψετε την νέα μου τακτική, να σβήνω προσωπικές επιθέσεις με τελείως αδιάφορο περιεχόμενο για τους μουσικαράδες του βελινεκούς που συχνάζουν στη σελίδα μας. 'Ολους μας εννοώ.

 

Ευχαριστώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χάλασε λίγο η κομένη γέφυρα (εμφανισιακά) αλλά δε μπορείς να τα έχεις όλα...

 

Μα αυτός ο υπέροχος άνθρωπος κάθεται και σου λέει ότι ένα από τα πολύ σπέσιαλ τμήματα της Tele του είναι αυτό, και ότι προέρχεται από το σχεδιασμό των lap steels, κι εσύ θα το άλλαζες; Tι ιεροσυλία!! Tότε γιατί θα την έπαιρνες αυτή κι όχι μια απλή Tele;

 

Και το αλλο ΔΕΝ ισχυει που λεει (περι διαφορας ηχου του μαγνητη επειδη ειναι βιδωμενος στο ξυλο κι εχω κανει δεκαδες πειραματα και ο ηχος παρεμενε ιδιος και απαραλακτος...

 

Δεν έχω άποψη επ'αυτού αλλά η αντιμετώπιση του Smith μου φαίνεται πολύ μακριά από κόλπα του μάρκετινγκ...

 

τωρα αν ειναι να παιζουμε συνεχεια βρωμικα οτι και να προτιμησουμε καμμια διαφορα δεν θα καταλαβουμε... icon_wink.gif

 

Αν παίζουμε χαοτικά βρώμικα ναι, αν παίζουμε ελεγχόμενα βρώμικα όχι... την διαφορά την καταλαβαίνεις...

 

Και κατι γενικοτερο......το προβλημα που αντιμετωπιζω καθε φορα που παιζω με τελε και καθε φορα που σκεφτομαι οτι ισως πρεπει να παρω μια ειναι κατι που σχετιζεται με την ευελιξια της,........ειναι τοσο χαρακτηριστκος ο ηχος της που η οποια ευελιξια της ακυρωνεται απο αυτο το τοσο χαρακτηριστικο twang και πριμο της, κατι που το ονομαζω ως ΓΓΓΓΓΓΓΓΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΧΧΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ (alla dukes of hazard)

 

+1000. Αυτό το γεμάτο πρίμο που σε χτυπάει στο δόξα πατρί δεν το αντέχω. Δεν το ονομάζω καν τουάνγκ αλλά... ΚΛΑΝΓΚ! Πάντα το ακούω στις Tele, και όταν πειράζεις το tone απλά το διώχνεις λίγο αλλά χάνονται κι άλλα σημαντικά. Μπορεί να είναι versatile αλλά το country ηχόχρωμα το έχουν. Και versatile είναι πολλές κιθάρες, όχι μόνο αυτή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Και το αλλο ΔΕΝ ισχυει που λεει (περι διαφορας ηχου του μαγνητη επειδη ειναι βιδωμενος στο ξυλο κι εχω κανει δεκαδες πειραματα και ο ηχος παρεμενε ιδιος και απαραλακτος...

 

Δεν έχω άποψη επ'αυτού αλλά η αντιμετώπιση του Smith μου φαίνεται πολύ μακριά από κόλπα του μάρκετινγκ...

 

Γι αυτό (για το marketing) δεν είμαι σίγουρος. Αλλά και να είναι έτσι, δεν σημαίνει ότι όποιος είναι ανεξάρτητος του marketing έχει πάντα δίκιο. Pickguard VS κατ' αυθείαν στο ξύλο, μπορώ να πιστέψω ότι θα μπορούσε -κάτω από κάποιες συνθήκες- (π.χ. μεγάλη ένταση κλπ) να κάνει διαφορά. Αλλά η γέφυρα της tele είναι πολύ σταθερή και άκαμπτη.

 

 

 

Κάτι σχετικό με την πριμαδούρα/Γιχαααα/Κλανγκ.

Στις tele ο bridge πράγματι είναι και πολύ κοντά στη γέφυρα, και έχει και αυτή την κλίση....είναι πολλά τα πρίμα Αρη. :lol: :lol:

 

Κι εμένα δεν μ' αρέσει ο πολύ πριμαριστός ήχος*....όπως είπα πριν όμως, νομίζω ότι μπορεί να ελεγχθεί...π.χ. πενιά λίγο πιο μπροστά, tone που είπε και ο superfunk κλπ.

 

Εξάλλου,

1. Κανείς δεν σε αναγκάζει να παίζεις συνέχεια με το bridge. (Εκτός αν είσαι τόσο άρρωστος με τα πρίμα και πάρεις Esquire :lol: :lol:)

2. Κάποιοι είναι της φιλοσοφιας "Να τα κόψεις μπορείς....να τα προσθέσεις ΟΧΙ".

 

Προσωπικά έχω καταφέρει να βγάλω πολύ γλυκό ήχο από tele. Ακόμα και από το bridge. :wink:

 

 

* Μπορεί να μην είμαι ακόμη έτοιμος. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οποια ευελιξια της ακυρωνεται απο αυτο το τοσο χαρακτηριστικο twang και πριμο της' date=' κατι που το ονομαζω ως ΓΓΓΓΓΓΓΓΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΧΧΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ (alla dukes of hazard)[/quote']

 

διπλα στο.....volume εχει ακομα ενα...κουμπακι που ρυθμιζεις τα..πριμα ,με τη ΣΩΣΤΗ χρηση του βγαζεις ΟΤΙ ΗΧΟ θελεις ακομα και με ΜΗΔΕΝΙΚΟ twang... :lol: το προβλημα ειναι οτι ελαχιστοι κιθαριστες το χρησιμοποιουν γιατι εχουν συνηθισει σε αλλες λιγοτερο responsive κιθαρες,στην tele πιστεψε με ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ μια χαρα...

:wink: :lol:

 

Δυστυχως, ανηκω κι εγω σε αυτους τους κιθαριστες (και ομολογω πως μαλλον το θεωρω μειονεκτημα μου) που δεν χρησιμοποιουν ΠΟΤΕ τα ποτενσιομετρα τονου(τα εχω παντα τσιτα στο 10.....) ενω αυτο του volume το προτιμω.......... στο ποδι.......Ισως επειδη οτι tone shaping κανω στον ηχο μου προτιμω να το κανω ειτε απο τον ενισχυτη ειτε απο αλλου (πεταλακια κ.λ.π).....Παντως τουλαχιστον στην μη χρηση του tone συμφωνουμε..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4306&postdays=0&postorder=asc&start=60

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

¶κου αυτό και ίσως αλλάξεις γνώμη για το ΓΙΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :lol:

 

 

;)

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ρε ειπαμε εσυ βαλτος εισαι να με καταστρεψεις.......αυτο το κομματι και με..............φαγκοτο παλι τελειο θα ειναι.....(αν και επιμενω πως αυτος ο ηχος δεν του πολυταιριαζει......του κομματιου εννοω) :oops: :oops: :oops: :oops:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χάλασε λίγο η κομένη γέφυρα (εμφανισιακά) αλλά δε μπορείς να τα έχεις όλα...

 

Μα αυτός ο υπέροχος άνθρωπος κάθεται και σου λέει ότι ένα από τα πολύ σπέσιαλ τμήματα της Tele του είναι αυτό' date=' και ότι προέρχεται από το σχεδιασμό των lap steels, κι εσύ θα το άλλαζες; Tι ιεροσυλία!! Tότε γιατί θα την έπαιρνες αυτή κι όχι μια απλή Tele;[/quote']

 

Λέμε βρε παιδί μου... Μη βαράς!!! Απλά κρίνοντας με βάση αυτό που βλέπω, είπα ότι εμφανισιακά δε μου αρέσει και ναι, δε θα την έπαιρνα. Το έγραψα εξάλλου αν προσέξεις λίγο τα ποστ μου. Όσο για τις ιεροσυλίες, μάλλον από τις τελευταίες στη λίστα θα ήταν αν την έκανα ποτέ... Έχουν γίνει ιεροσυλίες και ιεροσυλίες (και από την ίδια την fender πιστεύω), αλλά δεν είναι υτό το θέμα μας. Αν μου τη χάριζαν πάντως (δε νομίζω να την αγόραζα), το πιο πιθανό ήταν να την άλλαζα τη γέφυρα (να μάθεις, να μη σου πω ότι επειδή έχω μπάρμπα ψιλικατζή - ντοινγκ - σε κερδίζω :P :P :P).

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου