Προς το περιεχόμενο

G.E.Smith Telecaster


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα διαφωνησω αυτο με τις αλλαγες μαγνητων δουλευει "πραγματικα" μονο σε strat & tele' date='για δοκιμασε να βαλεις εναν Tele μαγνητη σε μια Les Paul θα ακουγεται φρικτα...ενω ενας διπλος σε μια Tele η Strat.. μαμει... :wink:

 

ειναι βλεπεις και οι δυο αυτες κιθαρες απο τη φυση τους modular :wink:[/quote']

 

Ότι ένας μονός από tele δεν κάθεται καλά σε μια Les Paul (δεν το έχω δοκιμάσει, σε πιστεύω μιας και έχεις πιάσει αρκετά κιθαρόνια μέχρι τώρα) δε σημαίνει ότι δεν κάθονται καλά γενικά οι μονοί, τόσοι πολλοί διαφορετικοί υπάρχουν στην αγορά.

 

Εκτός άμα υπάρχει κάποιος λόγος που αγνοώ.

 

Ούτως ή άλλως σε μια Les Paul π.χ. είναι ταμπού να βάλεις μονούς (το πολύ P-90s λόγω ιστορίας). Μόνο SG έχω δει με τρεις μονούς.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Τέλος πάντων.... :lol: :lol:

Θα έλεγα ότι για μένα (που με τρομάζει το τσιριχτό :lol: ) η ομορφάδα της tele συνοψίζεται στο συνδυασμό μονοπήνιος+ σταθερή γέφυρα. Ορισμένα πράγματα (κυρίως ρυθμικά) μου φαίνονται πιο εστιασμένα ... και υπάρχει και περιθώριο για περισσότερο "κοπάνημα" στα ρυθμικά χωρίς το floating τρέμολο να στρογγυλεύει την πενιά.

Μπορεί να είναι και η ιδέα μου, μπορεί να είναι και χαρακτηριστικό της ΜΙΑΣ (όλης κι όλης) tele με την οποία έχω "ζήσει". Έντάξει, έχω παίξει με κάμποσες...αλλά διαφορετικά γνωρίζει κανεις τις δικές του κιθάρες. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οποια ευελιξια της ακυρωνεται απο αυτο το τοσο χαρακτηριστικο twang και πριμο της' date=' κατι που το ονομαζω ως ΓΓΓΓΓΓΓΓΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΧΧΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ (alla dukes of hazard)[/quote']

 

¶κου αυτό και ίσως αλλάξεις γνώμη για το ΓΙΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :lol:

 

 

;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι νομιζω οτι μαζι με τη strat ΕΙΝΑΙ οι πλεον ευελικτες κιθαρες...δεν μπορω να φανταστω ενα ειδος μουσικης που να μην μπορεις να παιξεις (εκτος ισως απο death metal αλλα και εκει με καταλληλους μαγνητες τα καταφερνεις)

απο εκει και περα επειδη οπως και strat ειναι modular κιθαρες κανεις οτι γουσταρεις: δεν σου αρεσει ο neck και θες πιο παχυ ηχο?Βαζεις ενα mini hubucker & καθαρισες' date='θες τρελλα γκαζια στον bridge ?Βαζεις εναν hot rail & μεσα εισαι.... [/quote']

 

και με les paul και με αλλες κιθαρες μπορεις να παιξεις ΟΛΑ τα ειδη της μουσικης και μπορεις να κανεις ολα τα παραπανω με την ιδια ακριβως λογικη..οποτε ψυχραιμια λιγο...

 

 

Η επομενη πλεον ευελικτη κιθαρα (η ES 335) ερχεται τριτη και καταϊδρωμενη ....

 

για εσενα! :wink:

 

 

για αυτο αλλωστε οποιος "την μαθει καλα" (οπως προφανως ο κυριος στο βιντεο) δεν αγγιζει αλλη κιθαρα μετα.....

 

για εσενα!

 

-------

καποιοι εδω μεσα επειδη επηρεαζουν πολυ κοσμο(καλος ή κακος),καλο θα ηταν να ειναι λιγο πιο αντικειμενικοι στις αποψεις τους και να μην μιλανε για αυτο που αρεσει και βολευει εκεινους...δεν γινεται να παιζουμε ολοι με τελε..και αυτο το λεω γιατι ενας νεος(οχι που εγω ειμαι παλιουρας..) αυτο θα καταλαβει με τις παραπανω αποψεις...

 

φιλικα.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ takis αφού το λέει το όνομα: telecaster = πέτα το (απ'το cast) μακριά (tele)

 

 

Όποιος δεν το καταλάβει και αγοράσει μια είναι άξιος της μοίρας του...

 

 

 

Όπως ακριβώς το κιμόνο βγαίνει απ'το "χειμώνας" :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ takis αφού το λέει το όνομα: telecaster = πέτα το (απ'το cast) μακριά (tele)

 

Όπως ακριβώς το κιμόνο βγαίνει απ'το "χειμώνας" :lol:

 

πω πω πραγματικα δεν το ειχα σκεφτει ποτε ετσι...!εχεις απολυτο δικιο... :lol: :lol:

 

υ.γ.για να μην παρεξηγηθουμε οι τελε ειναι μοναδικες κιθαρες και ολοι πρεπει να εχουμε απο μια... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου