Προς το περιεχόμενο

Μπορω να μαλακώσω τις χορδές μου?


iassael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν λεω βλακιες σορυ 8O

Αλλα παρατηρησα πως σε συγκριση με το jazz squier μπάσο ενος φίλου μου το esp μου ενω φοράμε ίδιες χορδές είναι αρκετά πιο σκληρό!

Ειναι ιδέα μου μήπως?

Το μπράτσο είναι ολόισιο και στα 2 πάντως

Αν όχι υπάρχει τρόπος να τις χαλαρώσω λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μήπως είναι παλιές οι χορδές σου? Η διαφορά στην αίσθηση από όργανο σε όργανο είναι κάτι το συνηθισμένο πάντως. Δες και την απόσταση των χορδών από την ταστιέρα. Μπορεί στο δικό σου να είναι πιο ψηλά από το squier που είδες. Τέλος παίζει να είναι διαφορετικό και το scale των δύο οργάνων. Οπως και να΄χει πάντως πάντα θα βρίσκεις διαφορές από όργανο σε όργανο, είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο. Μην αγχώνεσαι.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ ειναι λιγο ψηλά ετσι κ αλλιώς οι δικές μου αλλά μετά αρχίζουν να τρίζουν...

Λες να δοκιμάσω να τις κατεβάσω λίγο?

Βασικά με τσατίζει που το squier μου άρεσε περισσότερο! :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμήλωσέ τες ελάχιστα ώστε να μην τρίζουν αλλά να σε βολεύουν.

Α και μην τρελλένεσαι, όλοι βλέπουμε όργανα που μας αρεσουν περισσότερο από αυτά που έχουμε σε κάτι. Για αυτό το λόγο αγοράζουμε κι άλλα... :lol: :lol: :lol:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ και σε ευχαριστώ!

Αλλα δεν θα αγόραζα με τιποτα μια "μουφα" (γενικώς δεν συμπαθώ τα squier) τουλαχιστόν το esp μου ειναι σοβαρότερο πιστευω...

 

(η θέλω να πιστεύω :p)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι αντιληψεις ειναι πλήρως ξεπερασμενες....Sorry κιολας αλλά υπαρχουν φτηνα οργανα που απο reviews και διαφορες παρουσιάσεις που εχω δει στο noiz ειναι πολύ καλά και κοντραρουν ανετα τις "original" εκδοχές τους....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω οτι μερικά ήδη χορδών, μαλακώνουν με τους ...μήνες. Εαν έχουν φάει πολύ φθορά, θα είναι πιό μαλακές οι χορδες του φίλου σου. Με το παίξιμο θα μαλακώσουν και οι δικές σου, όχι οτι ειναι απαραίτητα καλό αυτο... Εαν βέβαια και ο φίλος σου έχει καινούργιο σετ στο squier του, τότε φαντάζομαι οτι έχεις μεγάλη απόσταση χορδής ταστιέρα όπως σου είπαν παραπανω. Ότι και να κάνεις όμως, είναι αρκετά δύσκολο να έχεις δυο όργανα που να έχουν την ίδια αίσθηση στα χέρια σου. Προτείνω να περιμένεις μιά στιγμή που ο φίλος σου θα πάει τουαλέτα, ωστε να αλλάξεις θέσεις στα όργανα. Εαν το καταλάβει, καλώς. Εαν δε το καταλάβει... καλύτερα :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο πιο χαμηλα ειναι οι χορδες τοσο πιο "μαλακες" ειναι....

Επισης αν ριξεις κουρδισμα παλι χαλαρωνουν οι χορδες...μηπως του φιλου σου ειναι σε Ρε?

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου