Προς το περιεχόμενο

Πανέμορφα χειροποίητα do-it-yourself πετάλια!


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια πιο απλη λυση για να μην μπλεκετε με μεταξοτυπιες, ειναι να αρχισετε το καπνισμα...

 

Εδω το DIY Noiz OD μου (ZippOD).

 

imgp1228s.jpg

 

imgp1227s.jpg

 

Ποδοδιακοπτης αναμενεται...

 

Hall of fame: Για οδηγιες/πρηξιματα ευχαριστω τους toneless και electrictabs

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστούμε για τις απαντήσεις, αν και θα ήταν ωραίο ένα αρθράκι με baby steps για καραάσχετους. Επίσης, ο Jam δεν έδωσε τα φώτα του, και αν δεν το θεωρεί επαγγελματικό μυστικό (δεν κάνω πλάκα) ας γράψει κάτι πλιζ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο εύκολη λύση κατΆ εμέ είναι οι λαδομπογιές για μέταλλα...

Περνάς 1-2 χέρια αστάρι για μέταλλα το κουτάκι, το αφήνεις 2-3 ώρες να στεγνώσει, και μετά με πινέλο, ρολό ή και οτιδήποτε άλλο πετάς χρώματα πάνω στο πετάλι. Πραγματικά το διασκέδαζα πολύ όταν έβαφα εγώ τα πετάλια...έβαζα δυνατά την μουσική και το παιζα πικάσσο...τελείως αφηρημένα χωρίς να ξέρω τις περισσότερες φορές τι θα βγει...ανάμεσα στις πολλές μάπες πιστεύω έβγαλα και κάποια πολύ καλά τα οποία όσο και αν προσπάθησα δεν κατάφερα να τα ξανακάνω :

 

phaser3.jpg

 

jb01.jpg

 

Οι «τεχνικές» που χρησιμοποιούσα κυρίως είναι να περνάω πρώτα μια στρώση ενός χρώματος με μικρό ρολό (μπλε πχ), και μετά με πινελιές να πετάω άσπρα πάνω του...έτσι βγήκαν αυτά :

waterfall_1.jpg

 

jb006a.jpg

 

Η άλλη είναι να βάζω υπό γωνία το πετάλι και να αφήνω από την κορυφή να στάζουν τα χρώματα και να χύνονται σιγά σιγά προς τα κάτω χωρίς να μπορείς να προβλέψεις το αποτέλεσμα...

HPIM2137.jpg

 

vibe002b.jpg

 

Με λίγη φαντασία μπορεί κανείς να βγάλει ωραία πράγματα...

Το κακό με τις λαδομπογιές είναι ότι αργούν να στεγνώσουν (πάνω από μέρα).

Τέλος εγώ πέργναγα και βερνίκι (ματ, ή λείο) για μεγαλύτερη ανθεκτικότητα, αν και υποτίθεται πως οι λαδομπογιές εμπεριέχουν βερνίκι.

 

Αυτά μέχρι που ανακάλυψα τον ένα και μοναδικό ζωγράφο μου ¶γγελο (!), και μου ανέβασε πιστεύω υψηλά το επίπεδο της αισθητικής τους :

 

chaos5.jpg

 

shifter5.jpg

 

ripples.jpg

 

tremolo2.jpg

 

post1.jpg

 

wah2.jpg

 

Και για περισσότερες εδώ :

http://www.jampedals.com/painted_aggelos.htm

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα κανω με laser printer πανω σε αυτοκολλητη διαφανεια.

ΟΚ, δεν κανω τετοια psych σχεδια, αλλα μπορουν να γινουν κι ετσι.

 

πχ.

 

UniVibe_retro.jpg

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, πολύ χρήσιμο ποστ. Έτοιμοι να γίνουμε χάλια με μπογιές;;; :-D

 

Kι ένα πράγμα σου λέω Jam, αν ζούσες στην Αμερική θα είχες κάνει περιουσία, και τον κ. Ζαχαρία Βεξ να αυτοκτονήσει απ΄τη ζήλια...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις' date=' πολύ χρήσιμο ποστ. Έτοιμοι να γίνουμε χάλια με μπογιές;;; :-D

 

Kι ένα πράγμα σου λέω Jam, αν ζούσες στην Αμερική θα είχες κάνει περιουσία, και τον κ. Ζαχαρία Βεξ να αυτοκτονήσει απ΄τη ζήλια...[/quote']

 

χαχαχα !! thanx ! :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ξέρετε ότι υπάρχουν printers (inkjets) που τυπώνουν σε οποιοδήποτε υλικό? Έχω δεί αποτελέσματα και είναι καταπληκτικά...σκέφτομαι κάποια στιγμή να "τυπώσω" ένα σώμα κιθάρας...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πραγματικά, είναι απίστευτα. :wink:

 

 

 

Εμπιστευτική πληροφορία : Σε λίγο καιρό, περιμένω κάτι πολύ-πολύ custom από τα παιδιά ..... Αν μοιάζει με αυτά, θα ντρέπομαι να το πατήσω με το πόδι....θα το πατάω με το χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ξέρετε ότι υπάρχουν printers (inkjets) που τυπώνουν σε οποιοδήποτε υλικό? Έχω δεί αποτελέσματα και είναι καταπληκτικά...σκέφτομαι κάποια στιγμή να "τυπώσω" ένα σώμα κιθάρας...

 

Kαι πως ακριβώς θα περάσει το σώμα της κιθάρας από τον εκτυπωτή??? 8O

 

Sorry αν πεταξα μ@@@@@@... :oops:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου