Προς το περιεχόμενο

John Bonham drum tracks


Haris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τους fans του Bonzo, εδώ θα βρείτε απομονωμένα τα drum tracks από το In Through The Outdoor των Zeppelin.

 

Ιδιάιτερα ενδιαφέρον για όσους θέλουν να εντρυφήσουν στο παίξιμο και στον ήχο ενός από τους πιο επιδραστικούς ροκ ντράμερς όλων των εποχών, χωρίς την ενοχλητική φασαρία των Page/Plant!

 

Χρήσιμο επίσης και για drum loops ;-)

 

Προσέξε ιδιαίτερα το to track 22 (νομίζω ότι είναι από το το Fool In The Rain, δεν αναφέρονται τίτλοι και δεν έχω το δίσκο), χαρακτρηριστικό παράδειγμα half time shuffle αλά Bonham, το οποίο έδωσε στον Jeff Porcaro την ιδεά για το κλασικό groove του "Rosanna".

 

Οι ηχολήπτες του forum θα εντοπίσουν την εκτεταμένη χρήση gate στο ταμπούρο και στην κάσα, αφού χωρίς τα υπόλοιπα όργανα ακούγεται αρκετά καθαρά πότε "ανοιγοκλείνει" η θύρα (ιδίως πότε κλείνει). Ίσως τελικά ο περιβόητος φυσικός ήχος του Bonham να μην ήταν και τόσο φυσικός, τουλάχιστον σε αυτό το album, που είναι και λογικό αφού ηχογραφήθηκε το '79 και τότε το gate ήταν το σχετικά καινούριο παιχνίδι των παραγωγών.

 

Αυτά. Απολαύστε!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Όχι ότι είχε ιδιαίτερη ανταπόκριση το thread (μα καλά, τέτοια απαξίωση για "έναν από τους επδραστικότερους..." κ.λπ.; απορώ και εξίσταμαι!), αλλά θεωρώ καθήκον μου να σας ενημερώσω ότι εντός ολίγων (ίσως και ακόμα λιγότερων) ημερών, τα εν λόγω tracks θα κατέβουν, για τους λόγους που εξηγεί ο εξαίρετος νεαρός που τα ανέβασε.

 

Νομίζω ότι η έκφραση "carpe diem" είναι η πλέον αρμόζουσα.

 

Μετά τιμής και φιλικών ασπασμών,

 

Haris K. Doubleparaddidle

Τυμπανιστής παρά τω Προθυπουργώ

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου