Προς το περιεχόμενο

H Αmiga ZEI !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Commodore 64 ρεεεεεεεε!  ;D ;D ;D ;D

Όποιος έχει δει πουθενά full screen vector graphics να τρέχουν με 14 fps σε hardware του 1982 και 64kb μνήμη και ΔΕΝ ήταν το fighter bomber στον C64 να μου το πει...

Άσε που είχε και το πιο εξελιγμένο τσιπ ήχου που υπήρχε μέχρι τοτε (MOS Technology SID 6581 / 8085)  :P

 

Αυτο ακριβως λεω. Η καθε (τυχαιο παραδειγμα, βαλτε ο,τι θελετε αντι αυτου του ονοματος) Εφη Θωδη ειχε δυνατοτερη φωνη απο την Καλλας, σηκωνε πιο πολλα κιλα παγκο απο την Καλλας, ειχε πιο πολλες τριχες ανα τετραγωνικο εκατοστο σωματος απο την Καλλας, μεγαλυτερα πελματα απο την Καλλας αλλα ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΛΑΣ.

 

Ηταν απλα το ατομο που φωναζει δυνατα, σηκωνει παγκο, εχει μεγαλα πελματα και πιο πολλες τριχες.

 

Δεν περιγραφεις κατι καλυτερο απο την Καλλας (απλα λες οτι κατι σαν το Γιετι των Ιμαλαιων μαλλον την δερνει αν παλεψουν)

 

Ε, ετσι και με αυτο το ... πως το ειπες ... που καποτε κατι λες οτι θα εκανε/ειχε αλλα δεν το θυμαμαι ...

 

Το οτι δεν το ξερεις τον C64 φίλε μου, sorry κιόλας - καμία παρεξήγηση - αλλά μου ακούγεται σαν δικό σου πρόβλημα και όχι του commodore, καθώς είναι το computer που πούλησε όσο κανένα άλλο ποτέ. είχε φτάσει να κατέχει το 40% της αγοράς και είχε ξεπεράσει και την apple και την IBM. Δεν ξέρω την ηλικία σου, από την στιγμή που είχες ΖΧ θα έπρεπε να ξέρεις οτί δεν είναι ''κάτι που έκανε κάτι και είχε κάτι''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Commodore 64 ρεεεεεεεε!  ;D ;D ;D ;D

Όποιος έχει δει πουθενά full screen vector graphics να τρέχουν με 14 fps σε hardware του 1982 και 64kb μνήμη και ΔΕΝ ήταν το fighter bomber στον C64 να μου το πει...

Άσε που είχε και το πιο εξελιγμένο τσιπ ήχου που υπήρχε μέχρι τοτε (MOS Technology SID 6581 / 8085)  :P

 

Αυτο ακριβως λεω. Η καθε (τυχαιο παραδειγμα, βαλτε ο,τι θελετε αντι αυτου του ονοματος) Εφη Θωδη ειχε δυνατοτερη φωνη απο την Καλλας, σηκωνε πιο πολλα κιλα παγκο απο την Καλλας, ειχε πιο πολλες τριχες ανα τετραγωνικο εκατοστο σωματος απο την Καλλας, μεγαλυτερα πελματα απο την Καλλας αλλα ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΛΑΣ.

 

Ηταν απλα το ατομο που φωναζει δυνατα, σηκωνει παγκο, εχει μεγαλα πελματα και πιο πολλες τριχες.

 

Δεν περιγραφεις κατι καλυτερο απο την Καλλας (απλα λες οτι κατι σαν το Γιετι των Ιμαλαιων μαλλον την δερνει αν παλεψουν)

 

Ε, ετσι και με αυτο το ... πως το ειπες ... που καποτε κατι λες οτι θα εκανε/ειχε αλλα δεν το θυμαμαι ...

 

Το οτι δεν το ξερεις τον C64 φίλε μου, sorry κιόλας - καμία παρεξήγηση - αλλά μου ακούγεται σαν δικό σου πρόβλημα και όχι του commodore, καθώς είναι το computer που πούλησε όσο κανένα άλλο ποτέ. είχε φτάσει να κατέχει το 40% της αγοράς και είχε ξεπεράσει και την apple και την IBM. Δεν ξέρω την ηλικία σου, από την στιγμή που είχες ΖΧ θα έπρεπε να ξέρεις οτί δεν είναι ''κάτι που έκανε κάτι και είχε κάτι''.

 

Οχι, δεν πουλησε πιο πολυ απο καθε αλλο κομπιουτερ. Μπορω να σκεφτω ενα μαλιστα (ποιο να ειναι, ποιο να ειναι) που δεν εχει σπασει το ρεκορ του ακομα :-)

Αν δε με πιστευεις, ριξε μια ματια στο google η στο RAM του 2000 το επετειακο. Εκει το εχει σιγουρα, i know, γιατι εγω ημουν ο αρθρογραφος που εγραψε για τα home micros :-)

 

 

Οντως δεν ειναι λογος να θυμωνουμε που δεν ξερω την καθε Εφη Θωδη. Και ειναι οντως δικο μου προβλημα αγνοιας και ουχι δικο της. Δεν αρνουμαι μαλιστα οτι θα εχει πουλησει και πολλους δισκους, αλλα αν θες το πιστευεις οχι περισσοτερους απο την Καλλας. (Για να σου δειξω οτι ειμαι ανοικτομυαλος παντως, δεν αποκλειω οτι ισως σε τοπικο επιπεδο, πχ στην Φωκιδα το 1986,  ομως ακομα και αυτο που λες να ειναι αληθεια και να πουλησε οντως ακομα και απο την Καλλας περισσοτερους). Και παλι αυτο δεν την κανει "καλυτερη".

 

Τις fender τις εφτιαχνε ρε παιδι μου Leo, τις Gibson ο ταδε, τις πρωτες επιφον ο παραλλος. Δεν αποκλειω οτι υπηρχαν ΜΕΤΑ και ΑΛΛΕΣ κιθαρες διαμαντια "καλυτερες" σε ολα τα ασπεκτς απο τα αρχικα ιερα τερατα/σημεια αναφορας. Βελτιωσαν τα μοντελα, πηραν καλυτερα μηχανηματα τα καταφεραν μια χαρα οι ανθρωποι και μπραβο τους. Και μπορει να πουλησαν κιολας καλα καπου καποτε. Αλλα πορεια χαραξαν ΟΛΙΓΟΙ και ΟΛΙΓΟΥΣ θυμουνται. Δεν ξερω ποιος εφτιαξε την Amiga version τρεχαγυρευε, οπως δεν ξερω ποιος εφτιαξε το Spectrum τρεχαγυρευε αφου το αγορασε η Amstrad, οπως δεν ξερω ποιος ειχε την Amstrad η ποιος φτιαχνει τα καρμπιρατερ των ΝΙΣΣΑΝ η ποιος φτιαχνει τις Cort. Δεν μειωνω την αξια της Cort η του Amstrad ετσι. Απλα, Leo ειναι ενας, αυτοκινητο Μινι ειναι ενας, Σκαραβαιος ειναι ενας. Θειος ειναι ενας. Tele ειναι μια, Καλλας ειναι μια κλπ.

 

Εσυ σωνει και ντε θες να τους βαλεις να παλαιψουν Γιετι Ιμαλαιων εναντιον του απολυτου θετικου mojo της εποχης με κριτηριο την δυναμη....  Αλλα παντα ετσι εισασταν ολοι εσεις οι αλλοι :-) μας ζηλευατε που ειμασταν με ενα χαμογελο να απο το θετικο mojo του spectrum, γιαυτο μας το χτυπαγατε που εισασασταν σε ολα καλυτεροι ως specs.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ evris. καταρχήν εκτιμώ το ότι ήσουν  αρθρογράφος στο ram κλπ. δεύτερον, δεν ξέρω πως σου έκατσε αυτό. εγω ΔΕΝ σύγκρινα τον c64 με τον spectrum. βασικά κανείς δεν έκανε καμία σύγκριση γενικότερα. δεν ξέρω γιατί το πήρες τόσο πατριωτικά. αν ήταν κιθάρες ο c64 ήταν μάλλον ο ίδιος ο les paul. αν ήταν μουσικοί ο c64 ήταν οι beatles. βγήκε ταυτόχρονα με τον spectrum και επεβίωσε 4 χρόνια περισσότερο. γιατί άραγε; τώρα όσον αφορά της πωλήσεις, τσέκαρε σε παρακαλώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Commodore_64

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εvris, έτσι με την αρμύρα. ;D

 

Πάντως άντε να παραδεχτώ τον commodore ότι είχε την πρωτιά σαν Midi sequencer.

Aλλά και ο +2 μου έχει midi interface ενσωματωμένο.ΑΑχχ,έτσι για να μάθετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ evris. καταρχήν εκτιμώ το ότι ήσουν  αρθρογράφος στο ram κλπ. δεύτερον, δεν ξέρω πως σου έκατσε αυτό. εγω ΔΕΝ σύγκρινα τον c64 με τον spectrum. βασικά κανείς δεν έκανε καμία σύγκριση γενικότερα. δεν ξέρω γιατί το πήρες τόσο πατριωτικά. αν ήταν κιθάρες ο c64 ήταν μάλλον ο ίδιος ο les paul. αν ήταν μουσικοί ο c64 ήταν οι beatles. βγήκε ταυτόχρονα με τον spectrum και επεβίωσε 4 χρόνια περισσότερο. γιατί άραγε; τώρα όσον αφορά της πωλήσεις, τσέκαρε σε παρακαλώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Commodore_64

 

 

 

Οχι ρε σου λεω ρε καρασιγουρα. Ακομα και σημερα δεν εχει σπασει απο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μοντελο. Αφου εγω σε παροτρυνα να το ψαξεις ρε, θα εβγαζα τα ματια μου μονος μου :)

 

Απο κει και περα, οχι ρε προς Θεου δεν υπαρχει καμια κοντρα, απλα πιστος στο ιερο πρωτοκολλο που λεει οτι οι Spectrumαδες οφειλουν παντα (εστω και μετα απο τοσα χρονια) σαν ιπποτες να υπερασπιζονται ακομα και με την ζωη τους το spectrumακι τους σε καθε ευκαιρια, ειπα να μπω για να αναψω τα αιματα των ρετρο-λαβερς σαν εμενα που κινδυνευουμε πια απο αρτηριοσκληρωση :-)

 

Ο spectrum ο 48Κ ηταν μακραν σε πωλησεις απο ολα (ακομα και απο οτι εβγαλε μετα η Sinclair η οι αλλοι ακομα και απο τον ZX81) τα αλλα μοντελα. Ο ανθρωπας(!) εγινε Sir... Φυσικα το μηχανημα δεν πηγε τοσο καλα γιατι ηταν πανισχυρο (προς θεου) αλλα επειδη ηταν φτηνο. Fender σα να λεμε. Μετα η εταιρια τους πηρε την κατιουσα, συνολικα τους ξεπερασαν πολλοι γιατι τα αλλα τους μοντελα δεν τραβηξαν (ο Sinclair ηταν αθλιος στα μαρκετιστικα) και το QL σαν ανεκδοτο το λεγανε οι ανταγωνιστες Quite Late... Και δεν ηταν ιδιας εποχης μηχανες, καθε μερα τοτε μετραγε διαφορετικα, καθοτι οι ευρεσιτεχνιες του ενος μιμουνταν η υιοθετουνταν απο τον αλλο αμεσα. Ειχε προηγηθει ο VIC-20, ο PET κλπ. Αν δεν κανω λαθος ο πρωτος που βγηκε να κοντραρει τον Spectrum σε αυτα τα λεφτα και φιλοσοφια ηταν ο Oric (οχι ο Oric Atmos που ηταν μεταγενεστερος).

 

Επισης κατι ακομα, μια που το γυρισαμε στο σοβαρο(?) το spectrum-ακι με τις γομολαστιχες δεν ειχε τις ιδιες ευκαιριες με αλλα μοντελα, γιατι ο Θειος εβγαζε ενα σωρο αλλα μοντελα καθε οποτε του ερχοτανε. Βγηκε και ο Spectrum 16, Μετα ηρθε ο κοκκαλινος, ο 48, ο 64, ο με κασσετοφωνο, ο 128. Οποτε ακομα και ετσι να το δεις οι πωλησεις του ηταν ακομα πιο ασυλληπτες. Ενω πχ στο στρατοπεδο των Commodorαδων η των BBCαδων υπηρχε λιτοτητα παραγωγης νεων μοντελων και το καθε ενα ειχε πολυ περισσοτερα χρονια στην αγορα συνολικα.

 

Το Commodore (ειδικα αυτο) θεωρειται για τοτε state of the art τεχνολογια και κανεις λογικος ανθρωπος δεν θα μπορουσε να ισχυριστει οτι υπηρξε ελπιδα για συγκριση τεχνολογιων μεταξυ αυτων των δυο. (βεβαια ειχε την αθλιοτερη basic που ειχε υπαρξει, οπως το BBC την καλυτερη)... Στην δε Αμερικη πουλησε τρελα και καλυτερα απο το spectrum. Συνολικα ομως ΟΧΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ηταν βλεπεις και η μεγαλη διαφορα τιμης στην αρχη, αλλα ηταν και οι κλωνοι:

 

Spectrum απομιμησεις της εποχης ισα για να κανω emphasize το ποσο επηρρεασε το συγκεκριμενο τα τοτε πραγματα και τι χιονοστοιβαδα δημιουργησε...

 

 

Και οπως και να το κανουμε, η οψη ενος ZX81 η ενος SPectrum ειναι εξωγηινη πια. Αλλη αισθητικη, αλλη τεχνολογια με σημερα. Καθαρα συλλεκτικοτερο. Αν το δειξεις σε ενα σημερινο πιτσιρικα δεν θα καταλαβει καν οτι ειναι computer. Ενω ολα τα αλλα, βαδιζαν πανω στην σημερινη γραμμη, μοιαζουν σα πληκτρολογια.

 

Και ο τυπας εχει σωματοτυπο σταρ. Ειναι φατσα. Με τα γυαλακια του, το μουσακι του κλπ. Ροκ ηρωας της εποχης. Σου μενει σα φατσα οπως ο Μπιλ Γκειτς η ο Τζομπς. Και πραγματικα επαιξε ρολο και σε σημαντικοτερα θεματα απο το ιδιο το computer. Το εκανε προσιτο στο λαο, επηρρεασε σε θεματα openess η closed prototypes/interface (παροτι ειμαι Linuxας και με βρισκει αντιθετο, καθοτι αυτος πιστευε στην καινοτομια μεσω ασυμβατοτητων και πως η συμβατοτητα σκοτωνει το innovation) ο τυπος και οι ιδεες του επαιξαν ρολο στα τοτε κομπιουτερε-προγραμματιστικα πραγματα. Η Commodore δεν ηταν παρουσα σε αυτα. Ηταν μια μεγαλη εμπορικη εταιρια που εκανε την δουλεια της πολυ καλα. Ο αλλος ηταν αλλου: παλια εφτιαχνε ρολογια με μπαταρια (για εκεινη την εποχη αυτα ηταν εξωγηινα), ηλεκτρικα αυτοκινητα να αλλαξει τον τροπο που κινουνται οι ανθρωποι, πατινια και δεν ξερω γω τι αλλο...(update: εψαχνα τωρα και βρηκα οτι ειχε πουλησει στην Sony μια ευρεσιτεχνια του για ασυρματα ακουστικα -σκεψου τωρα οτι μιλαμε για ΠΑΛΙΑ- και τωρα τελευταια ειχε βγαλει ενα ατομικο καταδυτικο πραγμα σα σανιδα κολυμβησης για να κατεβαινουν οι κοινοι θνητοι στο βυθο)....

 

Γιαυτο λεω οτι μας αρεσει η οχι οταν κατεβουν οι εξωγηινοι μετα απο 1000 χρονια αν ειναι να βαλουν στο μουσειο τους κανα δυο μηχανηματα θα βαλουν spectrum, κανα IBM και κανα Apple II το πολυ (και οχι Θωδη). :-)

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σαν τελευταιο επιχειρημα :) λεω το εξης:

Αν παω στο amiga gathering και στησω σε μια γωνιτσα το spectrum μου με ενα κασσετοφωνο και τηλεοραση και παιζω manic miner, εκτος απο κερματα που θα μου ριχνουν (ως ο φτωχος συγγενεις των μηχανηματων που θα ειναι εκει) θα ειναι σιγουρα η πιο ρετρο-αττραξιον ακομα και για τους ιδιους τους Αμιγκαδες.

 

Οσο και να μην θελουν να το παραδεχτουν αλλη γλυκα το αθλιο manic miner στις γομολαστιχες με 48k και beep beep για ηχο και αλλη τα μηχανηματα που κανουν παπαδες (σα τα σημερινα).

 

Και ολο το αλατοπιπερο σε αυτα ειναι η γλυκια νοσταλγια που βγαζει το μηχανημα του "καμενου" ρετρο-λαβερ. Το spectrum σιγοτραγουδαει, τα αλλα γκαριζουν!

 

I rest my case.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι οι ρετροgamers είμαστε linuxάδες καταρχήν.  :D

ρε συ τι να σου πω, έχω βρει αναφορές ότι ο c64 έχει μπει στο βιβλίο guinness 2001 ως το computer με τις περισσότερες πωλήσεις ever (17 εκατομμύρια κομμάτια παγκοσμίως και 5 εκατομμύρια ο C128 που έιναι το ίδιο μηχάνημα με διπλάσια μνήμη)

http://groups.google.com/group/alt.c64/msg/d5b890f317d972fd

Μπορείς σε παρακαλώ να μου βρεις αντίστοιχη αναφορά για τον ΖΧ81? Αν μου βρεις και είναι περισσότερα, οκ.

Πάντως στο wiki δεν λέει τίποτα για πωλήσεις.

Δεν ξέρω τι θα έκαναν οι εξωγήινοι, εγώ πάντως θα έπαιρνα όλα τα c64 του κόσμου, θα τους ξήλωνα τα SID chip και θα έφτιαχνα synthesizer με 64 φωνές  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@evris

Ξέχασες hantarex εκτυπωτή, και microdrives.

 

0: nonsense in basic. ;D

 

@ytestef_2112.Για τον 48Κ σου λέει όχι για τον ζχ81

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.emulator-zone.com/doc.php/amiga/winuae.html

 

Clickαρε το  WinUAE 1.4.3..

 

Παιχνίδια από εδώ..

 

http://www.classic-pc-games.com/amiga/games/index.html

 

ευχαριστω πολυ punksnotdead !!!! θα γινει πολεμος τωρα!!!

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου