Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για καινουργιο σκληρο δισκο.


zithon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους. Σκεφτομαι να παρω εναν σκληρο και θελω να κανω καποιες ερωτησεις. Πρωτον, λογο χρηματων σκεφτομαι για εναν 160 GB και μαλλον WD. Παρ' ολο που εχω ακουσει οτι ειναι πιο ευκολο να σου "χτυπησει'. Δευτερον, ειδα στο βιβλιαρακι της μητρικης μου (albatron) οτι περνει sata και γραφει οτι υποστηριζει μεχρι 150Mb/sec. Αν βαλω με μεγαλυτερη ταχυτητα μεταφορας θα εχω προβλημα? ή απλως δεν θα πηγαινει παραπανω? Και το sata σημαινει οτι περνει μονο sata ή και sata 2 ?

Και κατι τελευταιο, ηδη εχω πανω δυο ATA σκληρους. ΘΑα μπορω να βαλω το λογισμικο των windows στον sata χωρις προβλημα?

Thks

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι για εναν 160 GB και μαλλον WD. Παρ' ολο που εχω ακουσει οτι ειναι πιο ευκολο να σου "χτυπησει'.

 

Εννοείς ότι είναι πιο εύκολο να χτυπήσει ένας WD ή ένας 160GB;

Όπως και να'χει, πιστεύω ότι δεν ισχύει τίποτα από τα δύο.

Θα σου πρότεινα, πάντως, έναν seagate που θεωρείται λιγότερο θορυβώδης από τους WD.

 

ηδη εχω πανω δυο ATA σκληρους. ΘΑα μπορω να βαλω το λογισμικο των windows στον sata χωρις προβλημα?

 

Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει, αρκεί μέσω bios να ορίσεις ως primary δίσκο αυτόν στον οποίο θα έχεις το λειτουργικό σύστημα.

 

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοω οτι εχω ακουσει οτι οι WD "χτυπανε" πιο ευκολα.

Για το Bios φανταζομαι λες μεσα απο το setup της μητρικης?

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Bios φανταζομαι λες μεσα απο το setup της μητρικης?

 

Όταν κάνει boot ο ΗΥ, πατάς del, βγαίνεις σε αυτό το υπέροχο μπλε περιβάλλον με τις ρυθμίσεις κλπ...

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου