Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Sonar 6 και onBoard κάρτας


ScullShot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και πάλι  :D

Έχω το sonar 6 μαζι με την κάρτα ήχου edirol ua-25. Στο παλιό μου το pc δούλευαν όλα άψογα Το είχα ρυθμίσει να ακούω απο την onboard κάρτα ήχου (realtek AC'97) και να γράφω απο την edirol. Χτες πήρα καινούριο pc το οποίο είχε πάνω την RealTek high definition audio η οποία μου κάνει προβλήματα με το sonar. Ακόμα και όταν χρησιμοποιώ μόνο την edirol ( και για εγγραφή και για αναπαραγωγή) ο ήχος ακούγεται στην μισή ταχύτητα και σαν χαλασμένο γραμμόφωνο  :P Σίγουρα το πρόβλημα το δημιουργεί η on board γιατί όταν κάνω disable τον driver της απο τον device manager όλα δουλεύουν μια χαρα με την edirol

 

Μήπως ξέρετε τι παίζει? πως μπορει να διορθωθεί? Δεν μπορω να κάνω καθε φορα disable την onboard όταν θέλω να χρησιμοποιήσω το sonar

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Θα με διευκολύνατε πολύ αν κάποιος ξέρει πως να λυθεί χωρίς να απενεργοποιώ κάθε φορά την realtek

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες φορές έχω παρόμοιο πρόβλημα με το Sonar 7 σε laptop με τη συγκεκριμένη Onboard όταν δουλεύω με την Edirol M-16DX. Δεν είχα δοκιμάσει να κάνω disable την onboard μέχρι τώρα μιας και το εμφάνιζε σπάνια και σκόπευα να μεταφέρω τις δουλειές μου σε καινούριο laptop. Θα το ψάξω πάντως αυτό που λες μέσα στο ΣΚ και θα επανέλθω.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά το δικό μου πρόβλημα δεν έχει σχέση με την onboard κάρτα ήχου. Οφείλεται σε θέμα γείωσης το οποίο λύθηκε. Νομίζω αν ψάξεις στο Google για "edirol ua-25 problem" θα βρεις κάτι που θα σε βοηθήσει  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου