Προς το περιεχόμενο

ASIO 4 ALL - δεν ακούω τι παίζω


powercaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα , θελω να ρωτησω το εξης.

 

Εχω μια Sound Blaster Live  , και έβαλα τους drivers (ASIO 4 ALL) .

Ανοιξα το Cubase που λετε , ηχογραφει κανονικοτατα  ( κιθάρα )  αλλα δεν μπορω να ακουσω τιποτα απο αυτα που γραφω .

 

Πειτε μου καμια γνώμη , τι μπορει να φταιει , εχω 3 μερες που το ψάχνω και μου εχει σπάσει τα νευρα.

 

Παρεπιπτοντως , μέσα στο Cubase , και το latency ειναι αψογο , και η ηχογραφηση κοντα στα 0db

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πάτα 1 κουμπάκι σαν ηχείο που βρίσκεται δίπλα στα record solo mute κτλ κουμπιά στο κάθε οντιο κανάλι

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πατησα το monitor , και τερμα κατω δεξια στο (audio activity Output channel 1 ) τα δειχνει κανονικα.  Αλλα το προβλημα ειναι πως αμα πατησω το play να πεξει δεν ακουγετε τιποτα απο τα ηχεια .   

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τα ξαναπατάς για να το απενεργοποιήσεις.

 

Γενικά το κουμπί αυτό το πατάς μόνο όταν ηχογραφείς στο κανάλι, ώστε να ακούς τι γράφεις. Μετά στην απλή αναπαραγωγή το απενεργοποιείς.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα , δεν κανει τιποτα.  ???

 

Μηπως κανω καμια πατατα , με τους ( ASIO 4 ALL ) ?

Δοκιμασα , π.χ  να το κανω export το αρχειο σε mp3 παραδειγμα  , και μετα ακουγετε αψογα.

 

Αλλα κολαω στο οτι δεν ακουγετε αν πατησω το play για να το ακουσω.

sorry αν πριζω  , αλλα ... 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό λέω. Πατάς το κουμπί με το ηχείο ---->ηχογραφείς, ενώ ταυτόχρονα ακούς τι είναι αυτό που παίζεις---->τελειώνεις το γράψιμο---->ξαναπατάς το ηχειάκι για να το απενεργοποιήσεις---->πατάς play και ακούς τι έγραψες.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και τα Outputs στο Devices-->VST Connections.. Το bus με τα main outs που έχει ή έχεις φτιάξει, θα πρέπει να το επιλέξεις και εκεί που λέει οut, στον inspector του audio καναλιού που θες να ακούσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι τσεκαρισμένη η επιλογή direct monitoring στα settings του asio στο cubase?Στις m-audio αν είναι τσεκαρισμένο δεν μπορείς να ηχογραφήσεις ή να ακούσες, δεν θυμάμαι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό λέω. Πατάς το κουμπί με το ηχείο ---->ηχογραφείς, ενώ ταυτόχρονα ακούς τι είναι αυτό που παίζεις---->τελειώνεις το γράψιμο---->ξαναπατάς το ηχειάκι για να το απενεργοποιήσεις---->πατάς play και ακούς τι έγραψες.

 

 

OK  μισο λεπτο . 

 

Παταω το κουμπι με το ηχειο  =>    οκ 

 

Ηχογραφω                          =>  οκ

 

Απο τα ηχεια δεν ακουγετε αυτο που πεζω ,  αλλα ανεβαινουν οι ενδιξεις. (φαινετε το σημα )

 

sorry , εγω εκανα λαθος που στο ειπα πιο πριν

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι τσεκαρισμένη η επιλογή direct monitoring στα settings του asio στο cubase?Στις m-audio αν είναι τσεκαρισμένο δεν μπορείς να ηχογραφήσεις ή να ακούσες, δεν θυμάμαι ακριβώς.

 

 

Οχι φιλε trigga , την εχει αχνη , την επιλογη , σαν να μην μπορεις να την επιλεξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου