Προς το περιεχόμενο

Fender Champion 600 .vs. Harley Bendon GE5


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοτε δεν εχεις παιξει με HRD,Deluxe Reverb,Pro Reverb & oποιονδηποτε Mesa Boogie Mark στις "χαμηλες" ρυθμισεις του... ;) :)

 

Φυσικα και τα βαττ παιζουν ρολο στο Headroom αλλα σε ΛΟΓΙΚΕΣ εντασεις (ας το πω καλυτερα: σε ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ εντασεις ;)) ενας "μικρος" ενισχυτης με ενα efficient μεγαφωνο θα δωσει μια χαρα headroom...

 

Προσωπικα παιζω 90% ΚΑΘΑΡΑ και το headroom ειναι το Α & το Ω στον ηχο μου και πιστεψε με τα τελευταια χρονια παραπανω απο ..20 βαττ δεν μου εχουν χρειαστει ποτε. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το headroom ειναι καθαρα θεμα μεγαφωνου ,αποκλειεται ενα 8αρι να σου δωσει ποτε headroom... ;)

 

Με μια καμπινα 1Χ12 η κεφαλη GA5H γινεται...επικινδυνη....5 βαττ ειναι ΠΟΛΛΑ...(σε φαση δηλ.που στο σπιτι πανω απο τις 10 η ωρα ειναι αδυνατον να τον ανοιξω...)   

 

Μπορείς με κάποιο τρόπο να συνδέσεις 2 καμπίνες 1Χ12 στην συγκεκριμένη κεφαλή  και να έχεις όμως στέρεο ήχο;  Η έξοδος της κεφαλής είναι mono;  και κάτι άλλο , έχει  3 εξόδους 4, 8 και 16 ohm νομίζω. έχουν ακούστική διαφορά ;

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και ειναι μονο. ;)

εχουν ακουστικη διαφορα ,βεβαια τις εχει για να μπορει να ταιριαξει με οποιαδηποτε ευρεως χρησιμοποιουμενη καμπινα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως όσον αφορα το headroom ... καλα τα πολλά βατ αλλα εγω ενδιαφέρομαι για χρήση σε bedroom  8)

 

Νομίζω ότι ο καλλίτερος τρόπος είναι να πάρω έναν HB και να δω απο πρώτο χέρι ...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε και το bias στους λόγους αύξησης του headroom ;)...Όταν είχα ρυθμίσει τον HRD μου στο 70 έσπαγε πολύ πιο εύκολα απ'ότι τώρα που είναι στο 60..(βέβαια αργότερα μεσολάβισε και μια αλλαγή της 1ης λάμπας από 12AX7 με μια 12AU7 και τώρα δε σπάει με τπτ...)

Πάντως,για να απαντήσω και στην αρχική ερώτηση θα διάλεγα τον Fender επειδή πιστεύω πως θα έχει καλύτερη συμπεριφορά με πετάλια απ'οτι ο HB

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΑΣΧΕΤΟΣ ΡΩΤΑΕΙ:

 

Σε άλλο thread ρώτησα αν το GE5 είναι καλό και γενικώς δεν πήρα κακή κριτική, ενώ τα παιδιά προτείναν εναλλακτικές καμπίνες.

Από τα videos στο youtube όντως το GE5 ακούγεται καλά.

Η ερώτηση του άσχετου όμως είναι: από controls ρε παιδιά τί γίνεται;

Δηλαδή αν πάρω το GE5 με την καμπίνα, πώς ελέγχεις μπάσσα-μέσα-πρίμα ή βάζεις revcerb;

Μόνο μέσω πεταλιών ή παίζει κάτι άλλο;

Και ξαναρωτάω αν το πάρω με μία καμπίνα με 2 12άρια θα μου βγάλει Live σε ένα μικρό club?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

 

Σταύρος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eq ρυθμίζεις από το tone pot που έχει ο ενισχυτής(δηλαδή ένα ποτενσιόμετρο που αν το στρίψεις αριστερά ενσχύει τα μπάσα,ενώ δεξιά ενισχύει τα πρίμα).Reverb,overdrive και ό,τι άλλο θες από πετάλια(ή πεταλιέρα).Με καμπίνα 2χ12 είσαι ΥΠΕΡ-άνετος για live και όχι μόνο σε μικρό club ;)

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή ένα ποτενσιόμετρο που αν το στρίψεις αριστερά ενσχύει τα μπάσα,ενώ δεξιά ενισχύει τα πρίμα

 

στον GA5 δεν υπαρχει tone control αλλα ενα bass eq το οποιο δεξιοστροφα δινει μπασα ενω αριστεροστροφα βγαζει μπασα.

 

eq δεν χρειαζεσαι για τετοιου τυπου ενισχυτες ,ειναι πολυ ισσοροπημενοι.(με αλλα λογια εχουν ΕΝΑΝ ηχο και καλο οπως αλλωστε ολοι οι καλοι ενισχυτες αυτου του τυπου)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα παιζω 90% ΚΑΘΑΡΑ και το headroom ειναι το Α & το Ω στον ηχο μου και πιστεψε με τα τελευταια χρονια παραπανω απο ..20 βαττ δεν μου εχουν χρειαστει ποτε. ;)

 

και ουτε προκειται...

 

τα πολλα watt ειναι για σταδια!...  ;)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε για εκει δεν ειναι πια.. :)

 

79193230092b3bfc1be04c6aa9cccfeec5cb3dde699cfe2cba4e55a4.jpg

 

φωτο τραβηγμενη απο εμενα στο ΟΑΚΑ απο την περυσινη συναυλια της SHAKIRA (ειναι το rig του ενος κιθαριστα της....του αλλου κιθαριστα τον ενισχυτη... που επεμενε να παιζει με 4χ12...τον εξορισαν ΠΙΣΩ απο τη σκηνη στραμμενο προς το...αδειο χορταρι.. ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου