Προς το περιεχόμενο

Επιλογη πενας και τι ρολο παιζει στο παιξιμο μας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεχρι και πριν απο λιγο καιρο ημουν σε μια μακρα διαδικασια αναζητησης της "ιδανικης" πενας. Ειχα ακουσει κατα καιρους διαφορες γνωμες και αποψεις ετσι αποφασισα να το "ψαξω" το θεμα ωστε να σχηματισω προσωπικη αποψη.

Πολλοι πιστευουν οτι η σωστη επιλογη πενας αναλογα με το στυλ που ασχολησε μπορει ουσιαστικα να μεταβαλλει προς το καλυτερο το "παιξιμο" ολων μας,αλλοι παλι διαφωνουν.

Δοκιμασα σχεδον ολες τις πενες που κυκλοφορουν στην αγορα εγχωρια και μη.Στην αρχη η αληθεια ειναι ειχα πραγματικα μπερδευτει,σιγα σιγα ομως καταλαβαινα οτι οταν πηγαινα σε μικροτερες και μυτεροτερες επαιζα γρηγοροτερα,ειχα μεγαλυτερη ακριβεια και ουσιαστικα βελτιωνομουν! :o

Ισως σε ορισμενους να φανει περιεργο αλλα ειναι περα για περα αληθινο.

Η τελικη μου επιλογη (και τελικως το μυστικο μου οπλο ;))ειναι η μαυρη Jazz3 της Dunlop.Δοκιμασα και την κοκκινη αλλα νομιζω οτι μου γλυστρουσε και ηταν περισσοτερο ευκαμπτη.

Πραγματικα δεν μπορω να "γυρισω πισω" πια,οι αλλες πενες μου φαινονται σαν κουτσουρα!  ;D

 

ΥΓ Παιζω ροκ,μπλουζ και τα συναφη. ;)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ για τα ρυθμικά πλέον χρησιμοποιώ

http://www.thomann.de/gr/dunlop_nylonplectrum_heavy.htm

και για σόλο

http://www.thomann.de/gr/dunlop_stubby_jazz_small_300.htm

 

αλλά το θέμα είναι τι βολεύει τον καθένα

και εδώ που τα λέμε μέχρι και με κομμένη τηλεκάρτα

έχω βγει σε live και μια χαρά έπαιξα  ;D

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jazz III ειναι σταθερη αξια...

 

Αλλα εγω την εχω καταβρει με κλασσικη πενουλα

jim_dunlop_41r.jpg

 

το χρωματακι ειναι λιγο gay αλλα στο παιξιμο ειναι πολυ brutal  :P :P :P

 

 

 

Y.Γ. εχει δοκιμασει κανεις αυτες???

487057.jpg

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπω ότι κάποιος θα ξεθάψει το νήμα που συζητήσαμε τι πένες χρησιμοποιεί ο καθένας.

 

 

Ιδανική πένα για μένα δεν υπάρχει, πάντα κουβαλάω απ'όλες (εκτός απ'τις jazz και υπερβολικά μαλακές) για να επιλέξω ανάλογα με τις συνθήκες, τη διάθεση και το έπιπλο που κρατάω στα χέρια μου.

 

Η πένα είναι ουσιαστικά η προέκταση του χεριού σου, οπότε τα χαρακτηριστικά της παίζουν καθοριστικότατο ρόλο στο παίξιμο (της κιθάρας εννοείται).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και χρονια "ορκιζομαι" σε αυτες

 

DUNLOP+ULTEX+73.JPG

 

εχουν τον πιο "crispy" ηχο που εχω ακουσει σε πενα και βοηθανε παρα πολυ στο twang που επιζητω,ενω ζωντανευουν και τις ακουστικες παρα πολυ.

 

επαιζα με τις 1mm αλλα τελικα παραηταν βαριες για το καννιβαλιστικο ρυθμικο παιξιμο μου (& οι 0,73 ακουγονται πιο ζωντανες)

 

το πιο εκπληκτικο ειναι οτι ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ με τιποτα..πρεπει να εχω στο στουντιο την ιδια πενα εδω και...2 χρονια!!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DUNLOP STUBBY TRIANGLE 3.00

 

186873.jpg

 

Δεν μασάει, δεν γλιστράει, και έχει μπόλικο χώρο για αυτόγραφο.

Πριν καταληξω στην Jazz 3 "ημουν" και εγω στην stubby αλλα ανακαλυψα οτι εχω μεγαλυτερη ακριβεια με την Dunlop,αν δεν την εχεις δοκιμασει στην συνιστω,θα με θυμηθεις.  ;)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφιβάλλω, αλλά το πρόβλημα είναι ότι παίζω μπάσο και λίγο δύσκολο να με βολέψει κάτι τόσο μικρούτσικο!  ;)

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφιβάλλω, αλλά το πρόβλημα είναι ότι παίζω μπάσο και λίγο δύσκολο να με βολέψει κάτι τόσο μικρούτσικο!  ;)

Aααα μαζι σου τοτε! :D

Εχεις ΠΜ

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και χρονια "ορκιζομαι" σε αυτες

 

DUNLOP+ULTEX+73.JPG

 

εχουν τον πιο "crispy" ηχο που εχω ακουσει σε πενα και βοηθανε παρα πολυ στο twang που επιζητω,ενω ζωντανευουν και τις ακουστικες παρα πολυ.

 

επαιζα με τις 1mm αλλα τελικα παραηταν βαριες για το καννιβαλιστικο ρυθμικο παιξιμο μου (& οι 0,73 ακουγονται πιο ζωντανες)

 

το πιο εκπληκτικο ειναι οτι ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ με τιποτα..πρεπει να εχω στο στουντιο την ιδια πενα εδω και...2 χρονια!!!

Συμφωνω απολυτα,εκπληκτικες πενες για ηλεκτροακουστικες και για αυτους που αρεσκονται να παιζουν στην "μεσαια θεση" μιας Strat ;)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου