Προς το περιεχόμενο

Επιλογη πενας και τι ρολο παιζει στο παιξιμο μας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+10000000 για wegen!!!!!!!!!

Εδώ και 3 μήνες ξεκίνησα με αυτές και δεν τις αλλάζω με τιποτις!!! Είναι "βαριές" αλλά εκεί είναι το ζουμί... μπορείς να δώσεις τρελές δυναμικές στην νότα, "όγκο", "τόνο" και να παίξεις φυσικά με την δύναμη του χεριού.. είναι πιο accurate στο lead παίξιμο, και στα ρυθμικά "ζωντανεύουν" την κιθάρα...  "αντρικές" πέννες!!!  ;D ;D ;D

Βέβαια κατά περίπτωση εξακολουθώ και χρησιμοποιώ τις Dunlop 1,5 (μώβ) αλλά ο ήχος μου πλέον είναι συντριπτικά καλύτερος με τις wegen!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγω την εχω καταβρει με κλασσικη πενουλα

jim_dunlop_41r.jpg

 

το χρωματακι ειναι λιγο gay αλλα στο παιξιμο ειναι πολυ brutal  :P :P :P

 

 

αγαπημενη μου ειναι η ιδια αλλα με 71mm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε αυτό το θέμα με τις πένες πόσο ισχύει?Το μόνο σίγουρο είναι οτι στις λεπτές κάνεις πιο σωστά ρυθμικά απο άποψη δυναμικών, δηλαδή μου φαίνεται σαν να βαράνε στις ίδιες δυναμικές όλες οι χορδές και ελέγχω καλύτερα την ένταση που θα δώσω αλλά και περισσότερη κούραση.Επίσης που φαίνεται ότι δίνουν περισσότερο σκάσιμο.Οι χοντρές πάλι είναι πιο δύσκολες στον έλεγχο αλλά έχουν πιο μουντό και "μεγάλο" ήχο.Δεν παρατήρησα αλλαγές στον ήχο λόγω μάρκας αλλά αναλογίζομαι σε κάτι.

 

Ο joe pass που για την ιστορία είναι απο τους καλύτερους, αν και νομίζω ότι στους τζαζίστες δεν ισχύει και τόσο η τεχνική όσο το συναίσθημα και η έκφραση, γιατί έπαιζε με ένα κομματάκι απο σπασμένη πένα?Βέβαια ο ίδιος δεν το πρότεινε αυτό σε μαθητευόμενους.Ανέφερε τα σχετικά με την προέκταση του χεριού αλλά επέμενε στο ότι τον κιθαρίστα και τον ήχο δεν τον κάνει η πένα αλλα΄ο ίδιος.

 

Εγώ κλίνω πρός την άποψη που λέει ότι η καλύτερη πένα είναι απλά η βολικότερη για τα δαχτυλάκια μας.Απο κει και πέρα προσαρμοζόμαστε.Και με χαρτάκι απο rizla να παίζεις το μαθαίνεις κι αυτό και το παίζεις όπως θές.(Απλά σκορπίζει  :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφιζω και εγω jazzIII αλλα με φαγωμενες λιγο τις ακρες, αλλιως ακουγονται χαλια. Για ακουστικη βεβαια προτιμω ποιο λεπτες και μεγαλες σε μεγεθος για να μη γλιστραει απο το χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω με μπλέ - πράσινες dunlop:

DUNLOP+TORTEX+50.JPG

 

και ενίοτε με αυτήν:

tn_vaipink%20pick.jpg

 

Όχι πως έχω κάτι με τον Vai, ίσα ίσα δεν μου πολυαρέσει, απλα είναι σχεδόν ίδιες με την dunlop.

 

 

Κανόνας για τις πένες δεν υπάρχει. Είναι ΟΠΟΙΑ ΣΕ ΒΟΛΕΨΕΙ! Κάποτε έπαιζα με τις πολύ μικρές του μπουζουκιού και για ένα καιρό που δεν μπορούσα να βρώ κάτι να με εκφράζει, έκοβα τηλεκάρτες σε ένα μακρόστενο σχήμα (σαν ξυραφάκι. Με τέτοια γωνία δλδ) και έπαιζα με αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και χρονια "ορκιζομαι" σε αυτες

 

DUNLOP+ULTEX+73.JPG

 

εχουν τον πιο "crispy" ηχο που εχω ακουσει σε πενα και βοηθανε παρα πολυ στο twang που επιζητω,ενω ζωντανευουν και τις ακουστικες παρα πολυ.

 

επαιζα με τις 1mm αλλα τελικα παραηταν βαριες για το καννιβαλιστικο ρυθμικο παιξιμο μου (& οι 0,73 ακουγονται πιο ζωντανες)

 

το πιο εκπληκτικο ειναι οτι ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ με τιποτα..πρεπει να εχω στο στουντιο την ιδια πενα εδω και...2 χρονια!!!

 

 

 

Σε έφαγα εγώ έχω μια 2,5 χρόνια και ο ρινόκερος δεν υπάρχει πια....Καταπληκτική πένα όντως,απ τις αγαπημένες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι και το παλιότερο θρεντ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=9210.0

 

Αυτόν τον καιρό έχω 3 πένες πρόχειρες (και διάφορες άλλες σε κουτάκια για δοκιμή):

 

Η Dunlop Stubby 2 mm έχει ωραίο σχήμα, σωστό μέγεθος και πάχος, αλλά μου τα χαλά στις ακμές της - λίγο πιο "αιχμηρή" απ'όσο θα ήθελα.

1153434762_STUBBY_474_250X185.jpg

 

Η Dunlop Delrin 2 mm έχει πολύ ωραίο ήχο - νομίζω ότι είναι το υλικό κ η ακμή τους που μαρέσει - αλλά δεν με βολεύει πια το μεγάλο μέγεθος.

1153350882_DELRIN_500_STANDARD_410_250X185.jpg

 

Και η Wegen Twin είναι η αγαπημένη για ακουστική - ενίοτε και για ηλεκτρική, αλλά συνήθως εκεί μου λείπει το 'pop' μιας κανονικής πένας

Twins.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Dunlop Stubby 2 mm έχει ωραίο σχήμα, σωστό μέγεθος και πάχος, αλλά μου τα χαλά στις ακμές της - λίγο πιο "αιχμηρή" απ'όσο θα ήθελα.

Αυτό δεν είναι πρόβλημα, παίζε και με τις ώρες θα λιωσει και θα γίνει ό,τι πρέπει!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου