Προς το περιεχόμενο

Επιλογη πενας και τι ρολο παιζει στο παιξιμο μας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω παιζω με οτι μπορω να βρω στο νησι.δηλαδη πενες απο τον ματσικα, mastro-medium και μου εχουν μεινει και μερικες fender M .

 

παντως συμφωνω απολυτα στο οτι η πενα μπορει να αλλαξει παρα πολλα πραγματα στον ηχο.

 

τελικα ειναι οτι σου κατσει.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ultex 0.73 και 0.60 και τις απλές dunlop m για distortion (ειδικά ρυθμικά), Tortex 0.50 για strumming και πρίμα lead, και τις απλές dunlop l και m-l για ακουστικά μέρη.

 

ΟΜΩΣ, συνήθως προτιμάω να παίζω με τα δάχτυλα/νύχια. Για strumming δεν το συζητάω καν (ελάχιστες φορές θα πάρω pick), αλλά και πολύ συχνά για lead παίζω με δάχτυλα. Στις μπάσες χορδές σε φάση "παίζω μπάσο" και στις πρίμες κυριώς με την πίσω πλευρά του νυχιού, με την κανονική για πιο pizzicato και με ενωμένα νύχια του αντίχειρα και του δείκτη για πιο pick-y ήχο. Βρίσκω ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ την αλλαγή που μπορείς να πετύχεις απλώς γυρίζοντας ελάχιστα το χέρι σου και είναι κρίμα να χάνεις αυτή την ευχέρεια χρησιμοποιώντας μια πένα. ;)

 

Πάντως, από όσες πένες έχω δοκιμάσει, ο ρινόκερος είναι ΠΟΛΥ μπροστά. Ο ήχος του είναι απίστευτος, σου δίνει την αίσθηση ρε παιδί μου ότι περνάς τη χορδή με γυαλόχαρτο!!! :)

 

Ρε παίδες, τώρα που ξαναχαζεύω τις επιλογές σας..... πώς αντέχετε ΤΟΣΟ χοντρές πένες; εγώ δηλαδή είμαι φλώρος;;;;;  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ dunlop stubby 3mm!!

 

9865-jazz-3mm-min.jpg

Γλυστραει απιστευτα!Μου εφευγε απο τα δακτυλα συνεχως!! Εχεις ομως ωραια pinch harmonics.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, τώρα που ξαναχαζεύω τις επιλογές σας..... πώς αντέχετε ΤΟΣΟ χοντρές πένες; εγώ δηλαδή είμαι φλώρος;;;;;  ;D ;D ;D

 

Όχι βρε Μενελεάααακο, απλά είσαι ... ευαίσθητο αγόρι είπαμε...  ;)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ dunlop stubby 3mm!!

 

9865-jazz-3mm-min.jpg

Γλυστραει απιστευτα!Μου εφευγε απο τα δακτυλα συνεχως!! Εχεις ομως ωραια pinch harmonics.

Θέμα συνήθειας πιστεύω...

 

Πάντως επειδή κάποτε είχα το ίδιο πρόβλημα κόλλαγα χαρτοταινία πάνω στην πένα!! ;D

Πιάνει!! :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ηλεκτρική ό, τι είναι μεταξύ 0,8 και 1mm, πάντα με ραβδώσεις για... έντονη ευχαρίστηση (και για να μην μου φεύγει). Στην ακουστική για ακκόρντα λεπτές Fender, και για αρπέζ ή πιο έντονες νότες πάλι χοντρές. Πάντως ο Λουδοβίκος των Ανωγείων έπαιζε χρόνια με ένα τσαλακωμένο χιλιάρικο. Ψάχνω κι εγώ (όχι χιλιάρικο αλλά πεντακοσάρικο σε ευρώ) για την απαλή ατάκα του, μήπως έχει να μου δώσει κανείς;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου