Προς το περιεχόμενο

Επιλογη πενας και τι ρολο παιζει στο παιξιμο μας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά, εγώ δεν μπορώ να παίξω (ηλεκτρική), αμα η πένα δεν έχει μυτερή μύτη... Και να πεις ότι είμαι κανένας απίστευτος βιρτουόζος....Blues παίζω.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΟΜΩΣ, συνήθως προτιμάω να παίζω με τα δάχτυλα/νύχια. Για strumming δεν το συζητάω καν (ελάχιστες φορές θα πάρω pick), αλλά και πολύ συχνά για lead παίζω με δάχτυλα. Στις μπάσες χορδές σε φάση "παίζω μπάσο" και στις πρίμες κυριώς με την πίσω πλευρά του νυχιού, με την κανονική για πιο pizzicato και με ενωμένα νύχια του αντίχειρα και του δείκτη για πιο pick-y ήχο. Βρίσκω ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ την αλλαγή που μπορείς να πετύχεις απλώς γυρίζοντας ελάχιστα το χέρι σου και είναι κρίμα να χάνεις αυτή την ευχέρεια χρησιμοποιώντας μια πένα. ;)

 

Πάντως, από όσες πένες έχω δοκιμάσει, ο ρινόκερος είναι ΠΟΛΥ μπροστά. Ο ήχος του είναι απίστευτος, σου δίνει την αίσθηση ρε παιδί μου ότι περνάς τη χορδή με γυαλόχαρτο!!! :)

 

 

 

 

 

Συμφωνώ,τα δάχτυλα δίνουν τρομερές δυνατότητες..

 

Ρε παιδιά η stubby όντως έχει ωραια pinch harmonics αλλά εγώ νιώθω σα να κρατάω ...πετραδάκι.Ασε που λόγω νυχιων,η stubby εξαφανίζεται και ουσιαστικά παίζω με τα δάχτυλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου