Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τάστο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει φόβος να σκευρωσει το μπαστο  από τα βιδάκια στο saddle e??? προς τα ποια φορα το σφιγγω για να ανεβει λιγο η χορδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Δεν υπάρχει φόβος να σκευρωσει το μπαστο  από τα βιδάκια στο saddle e??? προς τα ποια φορα το σφιγγω για να ανεβει λιγο η χορδή?

 

Μπα... μη φοβάσαι... ζημιά δεν κάνεις ... το πολύ-πολύ να χαλάσεις το (υπό αμφισβήτηση) σετάρισμα.

Σε σχέση με το προς τα που πρέπει να γυρίσεις τα βιδάκια ..... αν είναι φυσιολογικά τα saddles, δεξιόστροφα ανεβάζεις  - αριστερόστροφα κατεβάζεις. Επομένως... ρίξε μισή-μία στροφή δεξιά και βλέπεις.... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα αμα κρατήσω λίγο τη γέφυρα πιο ψηλά βάζοντας κάτι από κάτω για να ισορροπεί και μετα ξανακουρδουρδισω ωστε να μείνει εκει και μετα αφαιρέσω το πραγμα αυτό απο τον καβααρη 8α εχω κανενα προβλημα με το truss rod ή με το intonation????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όχι από την πίσω.....

Από τα δύο allen βιδάκια που η χορδή περνάει ανάμεσά τους.

 

PR-14NEW.jpg

 

GSBS1_b.jpg

 

 

Παρεπιπτόντως, είναι χρήσιμο να μάθεις και τι κάνει η άλλη βίδα που έδειξες....(αυτή με το ελατήριο). Ψάξε για: " intonation "

 

Για το δεύτερο που λές.... no prob.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχω locking tremolo.  :P Κανονικό είναι σαν αυτό της στρατ(οχι το στανταρ. Η κιθάρα είναι δώρο ενός θείου μου από εξωτερικό που την ειχε χρονια και μου την χαρισε για να αρχισω με το επαγγελμα) δεν ξέρω ποιό ακριβως.....

Τα δύο αλεν βιδάκια που λετε ομως δεν τα βρισκω  :-\

 

 

Λοιπον να μια αποπερια να ζωγραφισω το μπριτζ με μεγαλη αναλυση:

 

myguitarsbridgeae1.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

:D :D :D :D

Συγνώμη που γελάω kreatoelias αλλά αυτό το "Εδώ δεν έχει βιδουλες"... με έστειλε. (Είχα καιρό να δω παραπονεμένη - μινόρε επεξήγηση σε σχέδιο  ;D ).

 

Τέλος πάντων, τέτοια saddles χωρις βιδάκια δεν έχω συναντήσει....Είναι μεταλλικά? Μήπως μπορείς να ανεβάσεις μία φωτογραφία (π.χ. από κινητό?) ή ακόμη καλύτερα να δώσεις ένα link που να φαίνεται το συγκεκριμένο μοντέλο mexican strat?

 

Μπράβο στο κουράγιο σου πάντως που κάθησες και σκίτσαρες free hand με το ποντίκι όλα αυτά  :) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνωντας στο ιντερνετ για κάποια φωτογραφια ενος τρεμολο σαν του δικού μου αρχισα να συνιδειτοποιω ποσο μοναδικος ειμαι σε αυτον τον κόσμο..

πραγματικα δεν βρήκα ουτε ένα που να είναι σαν το δικό μου!!! να φανταστείτε αυτό

tremol14.gif

χωρίς τις βιδούλες στα σαντλς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου