Προς το περιεχόμενο

Ενα vintage ΣΚ..


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χλιδη.....!! :o  αν βρεις χρονο γραψε και κατι για τους ενισχυτες (αυτο δε περασε στο ντουκου:

που να δεις τι επαθα οταν βγηκαν οι...ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ....

 

 

 

ε,καλα εκει η κατασταση εγινε τραγελαφικη.... ;D

 

καταρχην ειχαν στημενους τους original διπλα στους reissue και να τα αποτελεσματα... ;D ;D

 

JTM 45- RI JTM 45 =  5-0

PLEXI 100- RI PLEXI 100= 10-0

BF DELUXE 65-RI DELUXE 65=30-0 ;D

BF TWIN 65-RI TWIN 65=100-0.. ;D ;D ;D

59 BASSMAN-RI BASSMAN=1000-0.. :)

60s VOX AC30 TB-RI VOX AC30=1001-0 ;D

 

 

Βραστα κι αστα... ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλά όλα αυτά, προσωπικά δεν ταρακουλιάστηκα όπως άλλοι... ίσως γιατί δεν τα επιθυμώ μέχρι λιποθυμίας. Ίσως είναι και μια μορφή αλλοτρίωσης κι αυτή, ή απλά ένας άκρατος σνομπισμός προς τα σημερινά μουσικά όργανα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά, προσωπικά δεν ταρακουλιάστηκα όπως άλλοι... ίσως γιατί δεν τα επιθυμώ μέχρι λιποθυμίας. Ίσως είναι και μια μορφή αλλοτρίωσης κι αυτή, ή απλά ένας άκρατος σνομπισμός προς τα σημερινά μουσικά όργανα.

 

+15000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά, προσωπικά δεν ταρακουλιάστηκα όπως άλλοι... ίσως γιατί δεν τα επιθυμώ μέχρι λιποθυμίας. Ίσως είναι και μια μορφή αλλοτρίωσης κι αυτή, ή απλά ένας άκρατος σνομπισμός προς τα σημερινά μουσικά όργανα.

 

Δεν θέλω να προσβάλλω κανένα, αλλά αυτό μου θυμίζει και την αντίδραση διάφορων "χαρτόμουτρων" όταν τους λέω ότι ποτέ δεν εθίστηκα στο χαρτί ή στα τυχερά παιχνίδια. Με κοιτάνε περίεργα και μου λένε "ευτυχώς για σένα... και ποτέ σου να μην το πάθεις". Αυτά συζητιούνται και σε άλλο θρεντ τώρα, οπότε ας αυτολογοκριθώ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να την αρνηθει καποιος απο τον εν'λογο κυριο???

 

Για να την πουλήσει όταν δεν θα βρίσκει πουθενά αλλού και θα προσφέρει τα 10πλάσια λεφτά, λέω εγώ τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή γιατί πολύ απλά δεν θέλει να τη δώσει.

 

Πάντως δε συγκινήθηκα και καθόλου, σίγουρα επειδή τα γούστα μου είναι τραγικά διαφορετικά.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν ειμαι φαν του παλιου, αυτη η πρωτη φωτογραφια με την tele και την gibson με τσακισε  :-X ειδικα αυτη η telecaster ειναι μεγαλη ομορφια. :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τιθεται θεμα "συγκινησης" απλα ειναι πολυ σπανιο να βρει καποιος που ασχολειται με την ιστορια της κιθαρας και τα vintage οργανα τοσα πολλα μαζεμενα οργανα μαζι.

 

Επισης δεν ακουσα κανεναν εκει που ημουν να σνομπαρει τα σημερινα μουσικα οργανα ,αλλωστε ουτε εγω το εκανα,απλα ανεφερα οτι τα reissue των σημερινων ενισχυτων ακουγονται "χλωμα"  μπροστα στα original,ομως οποιοσδηποτε μπορει να αγορασει εναν ΜΟΝΤΕΡΝΟ ενισχυτη (οχι reissue) ο οποιος στεκεται ΑΝΕΤΑ πλαϊ στους παλιους....προσωπικα προτιμω τον Boogie μου & τον KOCH μου απο τους περισσοτερους ενισχυτες που ακουσα εκει....

 

Προσωπικα δεν θα εδινα ποτε μου παραπανω απο 1000 ευρω για οποιαδηποτε καινουργια κιθαρα bolt on ,αλλα μη ξεχναμε οτι μιλαμε για μια αγορα εκατομμυριων ευρω η οποια ζει και βασιλευει,οποτε το να τη σχολιαζουμε "απαξιωτικα" ειναι το ιδιο με το να σχολιαζουμε απαξιωτικα τη βιομηχανια...διαμαντιων,πουρων,πολυτελων ρολογιων,σπορ αυτοκινητων κτλ. .... ::) απλα καποιοι ανθρωποι ΕΠΕΝΔΥΟΥΝ σε vintage οργανα/ενισχυτες (και βγαζουν και ΠΟΛΛΑ,τουλαχιστον τα τελευταια χρονια περισσοτερα απο τις πιο πολλες μορφες επενδυσης με αποδοσεις 20-25% το ΧΡΟΝΟ.....)

 

Τωρα αν καποιος δεν θελει να επενδυσει σε κιθαρες μπορει να επενδυσει σε ομολογα,μετοχες,αυτοκινητα,ζαντολαστιχα ή (κατα τη προσφιλη συνηθεια του Ελληνα ::) ) σε.... ΤΟΥΒΛΑ.... ;D 

 

Για οσους ενδιαφερονται παντως να ενα πολυ καλο αρθρο για τους κινδυνους & τις αποδοσεις της αγορας αυτης

 

http://www.gruhn.com/newsletter/newsltr27.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τιθεται θεμα "συγκινησης" απλα ειναι πολυ σπανιο να βρει καποιος που ασχολειται με την ιστορια της κιθαρας και τα vintage οργανα τοσα πολλα μαζεμενα οργανα μαζι.

 

ακριβως!

 

ειναι κατι αντιστοιχο με το να πας σε ενα μουσειο...

 

βλεπεις αντικειμενα μιας αλλης εποχης (καλυτερης ή χειροτερης, ειναι καθαρα υποκειμενικο) που αντεξαν στο χρονο και ειναι εκει!

 

Και εν προκειμένω τα "αντικειμενα" αυτα οχι απλα αντεξαν στο χρονο, αλλα "βαζουν τα γυαλια" σε πολλους "απογονους" τους....  :o

 

 

Η ρυση "δεν τα κανουν πλεον οπως τοτε" ισχυει, χωρις κατ'αναγκη να σημαινει οτι τοτε τα πραγματα ηταν καλυτερα.

Βεβαια για καποιους (συμπεριλαμβανομενου του γραφοντος) ηταν οντως καλυτερα.

 

ειπαμε.... οπως βολευεται ο καθενας!

 

cheers, SuperF!  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου