Προς το περιεχόμενο

Ενα vintage ΣΚ..


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
απλα καποιοι ανθρωποι ΕΠΕΝΔΥΟΥΝ σε vintage οργανα/ενισχυτες (και βγαζουν και ΠΟΛΛΑ,τουλαχιστον τα τελευταια χρονια περισσοτερα απο τις πιο πολλες μορφες επενδυσης με αποδοσεις 20-25% το ΧΡΟΝΟ.....)

 

σωστο αυτο, και ειναι και ο λογος που απογειωθηκαν οι τιμες στα οργανα που θεωρουνται vintage, αλλα και απο παιχτικης αποψεως ισχυει το οτι τα παλια, καλα, οργανα παιζουν απιστευτα. δεν ειναι τυχαιο οτι οι πιο πολλοι επαγγελματιες μουσικοι εκθειαζουν τις vintage κιθαρες, και δινουν μια περιουσια γι αυτες. (σε μια χωρα σαν την αμερικη οπου οι ανθρωποι στη ζωη τους ασχολουνται βασικα με τα λεφτα).

γενικως μ αυτα ειναι να μη σου τυχει να τα ακουσεις..!!  ;D αν σου τυχει ομως να παιξεις καμμια αρχαια tele η  strat, κανα twin του 65, κανενα σκαφος του 60κατι, μετα το ξανασυζηταμε.....

 

.. και καθαρα σαν επενδυση, για σκεφτειτε το λιγο: ενας φιλος μου μουσικος ας πουμε, ειχε γυρισει απο αμερικη (οπου ηταν λιγα χρονια) καπου αρχες δεκαετιας 80. του περισσευαν οταν εφυγε καμμια 5000$. τοτε εβρισκες νεα υορκη fender δεκαετιας 50 με 300$. ειπε ομως να παρει κατι καινουργιο στα μουσικα πραγματα τοτε, και πηρε με 3000$ (3500 ?)  αυτο:

guitar_roland707.jpg

μαζι με τον controller του...

 

??? ??? ??? ???

 

μεγαλη ηττα  ;D ;D

τα λεγαμε τις προαλλες και γελαγαμε..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απο τις αρχες τις δεκαετιας του 80 που πρωτοεμφανιστηκε το φαινομενο του vintage gear (οπου ενταξει δεν επαιρνες μια strat του 54 με $300 αλλα με $1000 την επαιρνες,oταν μια καινουργια εκανε $800) μεχρι σημερα οπου οι τιμες εχουν φτασει σε εξωπραγματικα επιπεδα ,η αγορα απλα κινειται βασει του αρχαιου νομου της προσφορας και της ζητησης...

 

Κακα τα ψεμματα αυτα τα οργανα απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ πια,οποτε μια και η προσφορα ειναι ελαχιστη και η ζητηση παρα πολυ μεγαλη (κυριως απο μεγαλα ονοματα της μουσικης και επενδυτικους οργανισμους) οι τιμες τους συνεχως θα ανεβαινουν,παρασυροντας και τις τιμες ακομα και των semi-vintage οργανων (για αυτο αλλωστε βλεπουμε και Fender ή Gibson μετα το 75 και εως και το 80  να πουλιουνται  σε τρελλες τιμες...)

 

Τωρα παιχτικα και ηχητικα ειδικα οι Fender ειναι all over the place,καποιες ειναι φοβερες και καποιες απλα καλες ή μετριες (οτι συμβαινει και σημερα δηλαδη),κατασκευαστικα δε μια και ηταν σχεδον χειροποιητες (αλλα σε μεγαλη κλιμακα παραγωγης) ειναι φυσικο να μην ειναι τοσο τελειες  οπως οι σημερινες (εχουν μεγαλα neck gaps & γενικα εχουν  "ατελειες")

 

Ολες ομως εχουν κατι που καμμια καινουργια κιθαρα δεν εχει :μια ΙΣΤΟΡΙΑ κρυμμενη πισω απο καθε χτυπημα και καθε ξεβαμμα τους,σε καποιους αυτο αρεσει σε καποιους οχι ;)

 

Προσωπικα αν και δεν μασαω με το μυθο των vintage παντα νοιωθω ενα "φτερουγισμα" στη καρδια μου οταν εχω μπροστα μου μια παλια χιλιοχτυπημενη θηκη με εναν "αρχαιο" θησαυρο κρυμμενο μεσα της :) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρε γιαγια και σου ειπα κρατα τη 54αρα που σου πηρε ο θειος δωρο στο γαμο.. ::)

 

 

...ποια ειναι η γιαγια σου, η Mary Kaye?...  ;D  ;D  ;D

 

no offense, ετσι? πλακα κανουμε

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω η γιαγια του Εξαρχου στο..ζεσταμα....λιγο πριν βγει στη σκηνη :)

 

granny_stretch.jpg

 

:) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως εγώ δεν κατηγόρησα κανέναν.

Απλά είμαι εντελώς εκτός της όλης vintagοκατάστασης και του όλου ντόρου που έχει δημιουργηθεί γύρω από αυτήν, κυρίως για λόγους ηχητικούς. Δεν αντέχω αυτούς τους φλωρόηχους ( :P ) που βγαίνουν από αυτά τα όργανα.

Αλλά αν για μένα αυτό είναι πεταμένα λ7 και για άλλον η κ@υλ@ του, τότε δεν θα του πω και τπτ.

 

Απλώς κατ΄εμέ έχει ξεφύγει λίγο το όλο θέμα για διάφορους λόγους (όπως γίνεται πχ και με κάτι αυτοκίνητα που πλασάρονται ως ιστορικά και χτυπιούνται σε απίστευτα φράγκα (οι χάροι) και άλλα τέτοια). Και βλέπω άτομα τα οποία ουδεμία σχέση έχουν, να συμφωνούν και να λένε τα δικά τους περί βιντατζιές, απλά επειδή το λένε κι άλλοι. Δεν ξέρω για εδώ, αλλά μου έχει τύχει προσωπικά και με άσχετους με το όλο θέμα, που επειδή έτυχε να το διαβάσουν κάπου (αυτό περί βιντατζ οργάνων), τσουπ πέταξαν την πατάτα τους πάνω στην κουβέντα, λέγοντας διάφορες αρλούμπες...

 

Αλλά ας μην ανοίξει καμιά διαμάχη τώρα περί βιντατζ vs μοντερν και άλλα τέτοια

 

Ουφ αυτά!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν τους μπορώ καθόλου και γιαυτό και το φλωρόηχοι ήταν σε " ".

 

Edit: τελικά ξέχασα να τα βάλω

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες ομως εχουν κατι που καμμια καινουργια κιθαρα δεν εχει :μια ΙΣΤΟΡΙΑ κρυμμενη πισω απο καθε χτυπημα και καθε ξεβαμμα τους,σε καποιους αυτο αρεσει σε καποιους οχι ;)

 

Προσωπικα αν και δεν μασαω με το μυθο των vintage παντα νοιωθω ενα "φτερουγισμα" στη καρδια μου οταν εχω μπροστα μου μια παλια χιλιοχτυπημενη θηκη με εναν "αρχαιο" θησαυρο κρυμμενο μεσα της :) 

:) ναι, ναι, αυτό ακριβώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου