Προς το περιεχόμενο

τελικος ενισχυτη combo?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω! Εαν βαλω το βυσμα απ'ευθειας στο return ενος ενισχυτη παρακαμπτω με αυτο τον τροπο την προενισχυση και εχω εναν καθαρο αχρωματισμο ηχο (χωρις e.q αφου δεν εχω προενισχυση) ετσι ? Το θεμα ειναι εαν παιξω στα καθαρα χωρις πεταλι η ενταση που θα εχω θα ειναι το maximum του ενισχυτη ? Δηλαδη θα ειναι η ενταση του ενισχυτη που θα ειχα παιζοντας με το καλωδιο στο input (με τον ορθοδοξο τροπο δηλαδη),παιρνωντας μεσα απο την προενισχυση και βαζωντας το volume στο 10....?????δεν ξερω εαν καταλαβε κανεις?????? :(

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ένταση δεν έχεις παρα να δοκιμάσεις τι ισχύει στον ενισχυτή σου ... αλλα μάλλον δεν θα είναι. Γενικά το effects return περιμένει buffered σήμα και άλλη "αντίσταση" απο αυτή που έχει μια κιθάρα.

 

Γιατί θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο ? Βαλε το EQ σε ουδέτερη θέση, στη μέση συνήθως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα εννοεις βαζοντας το καρφι της κιθαρας στο return αν θα εχεις την ιδια ενταση? Φυσικα κ οχι μιας κ η προενισχυση δεν χρωματιζει απλα τον ηχο αλλα το ενισχυει κιολας μεχρι την σταθμη που χρειαζεται η εισοδος του τελικου. Αν δεν εννοεις αυτο make it more clear pls!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα εννοεις βαζοντας το καρφι της κιθαρας στο return αν θα εχεις την ιδια ενταση? Φυσικα κ οχι μιας κ η προενισχυση δεν χρωματιζει απλα τον ηχο αλλα το ενισχυει κιολας μεχρι την σταθμη που χρειαζεται η εισοδος του τελικου. Αν δεν εννοεις αυτο make it more clear pls!!

 

 

αυτο εννοω,αυτο το κανω γιατι βαζω εκει το sansamp και παιζει καλυτερα στην θεση αυτη....και χρησιμοποιω το line selector για να πηγαινω σε bvpass mode και να παιρνω τα καθαρα του ενισχυτη...που παιρνω δυστυχως μονο απο το return :(εαν βαλω το triac στο input τα βρωμικα του ειναι χαλια...αυτο ειναι φτιαγμενο να παιζει στο return ;)

και επειδη τα τρια preset που εχει τα θελω για τα βρωμικα αναγκαστικα χρησιμοποιω το καθαρο του ενισχυτη με αυτην την π@@στια!!!!με αποτελεσμα το καθαρο να ειναι αχρωμο(δεν με πειραζει) και πιο σιγανο (με πειραζει)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου χρησιμοποιείς το line selector δεν μπορείς να ρυθμίσεις τα level απο εκεί ?

 

Πάντως για να λέμε του στραβού το δίκιο, κάτι πρέπει να βάλεις μπροστά για τα καθαρα ...

 

Αλήθεια δεν γίνεται bypass το triac ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου χρησιμοποιείς το line selector δεν μπορείς να ρυθμίσεις τα level απο εκεί ?

 

Πάντως για να λέμε του στραβού το δίκιο, κάτι πρέπει να βάλεις μπροστά για τα καθαρα ...

 

Αλήθεια δεν γίνεται bypass το triac ?

 

 

καταρχην και το triac στο return το βαζω οποτε και bypass που εχει να κανω θα γυρισω στα ιδια σαν να παιζω απ'ευθειας στον τελικο

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωριζω καταποσο θα σε βοηθησει αλλα μηπως να κοιτουσες το preamp-booster της behringer?

 

http://www.behringer.com/PB100/index.cfm?lang=eng

 

απλα αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι λιγο κλακετες.

θα πρεπει να πατας το sansamp και το preamp ταυτοχρονα για να αλλαζεις απο βρωμικα σε καθαρα.

 

 

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην και το triac στο return το βαζω οποτε και bypass που εχει να κανω θα γυρισω στα ιδια σαν να παιζω απ'ευθειας στον τελικο

 

Ναι, απλώς σκέφτηκα ότι μπορεί να ακούγεται καλλίτερα απο ότι να στέλνεις το σήμα κατευθείαν απο το LS.

 

Απο την στιγμή που θέλεις σωνει και καλά και τα 3 κανάλια για βρωμικα πρέπει να βάλεις κάποιο πεταλάκι που να παίξει τον ρόλο προενίσχυσης. Αν μπορείς να διαθέσεις χρήματα ίσως ένα Boss FBM να σου κάνει δουλιά.

 

Βεβαια με ενα πεταλάκι overdrive ή distortion και το triac αποκτάς αμέσως 6 ήχους ... και γλιτώνεις απο το LS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι, απλώς σκέφτηκα ότι μπορεί να ακούγεται καλλίτερα απο ότι να στέλνεις το σήμα κατευθείαν απο το LS.

 

Απο την στιγμή που θέλεις σωνει και καλά και τα 3 κανάλια για βρωμικα πρέπει να βάλεις κάποιο πεταλάκι που να παίξει τον ρόλο προενίσχυσης. Αν μπορείς να διαθέσεις χρήματα ίσως ένα Boss FBM να σου κάνει δουλιά.

 

Βεβαια με ενα πεταλάκι overdrive ή distortion και το triac αποκτάς αμέσως 6 ήχους ... και γλιτώνεις απο το LS.

 

το triac οταν ειναι στα βρωμικα το εχω σε σειρα με το dunlop od για περισσοτερο ογκο οποτε οπως καταλαβαινεις χρησιμοποιω το ls για να μπαινω στα καθαρα απ' ευθειας πατωντας το l.s ,ενω αν δεν το ειχα θα ημουν αναγκασμενος να παταω το dunlop και το triac....δηλαδη φεξε μου και γλυστρισα...θα εχει τελειωσει το κομματι!!!!

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου