Προς το περιεχόμενο

single coil για middle


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι εχετε να προτεινετε για την Μιδδλε θεση στην ιμπανεζ rg550 για ογκο και punch?ειχα πιο πριν τον ssl1 vintrage seymour αλλα ηταν staggerd και εφερνε την καταστροφη με το τρεμολο οποιτε τον ξηλωσα!ημειωση οτι η κιθαρα εχει evolution bridge + air norton neck!!ευχααριστω για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα ξεχασα θελω να ειναι καθαρα μονος!!οχι διπλος σε μεγεθος μονου

 

Στην θέση 3, σ'αυτή την κιθάρα, παίζει μόνος του ο μεσαίος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

 

Ρωτάω γιατί' date=' πάντα IMHO, ο μεσαίος μονός μαγνήτης έχει 'κάποιο' λόγο ύπαρξης στη Strat [b']μόνος του[/b] δίνοντας έναν πιο 'ακουστικό' καθαρό ήχο.

 

Σε κιθάρες με διπλούς, εγώ θα προτιμούσα στις θέσεις 2 και 4 να γίνονται αυτόματα σπλιτ οι διπλοί και να παίζουν με τον μεσαίο (δίνοντας ήχους σαν της Strat) ενώ στη θέση 3 να παίζουν μαζί οι διπλοί και όχι μόνος του ο μεσαίος. Η θέση 3 μπορεί να συνδιαστεί με σπλιτ των διπλών, δίνοντας έναν τελεκαστερίσιο, scooped τόνο.

 

Υπό τις παραπάνω προϋποθέσεις, θα πρότεινα έναν Blue Velvet στη μεσαία θέση, σε συνδιασμό με τους άλλους μαγνήτες που έχεις.

 

Αν θέλεις ντε και καλά, και παρά την παραπάνω ανάλυση :lol: :lol: να παίζει μόνος του ο μονός, τότε Area 61 ή κάποιος από τους Virtual Vintage... έχουν 4 καλώδια βέβαια και μπορείς να τους καλωδιώσεις σαν 'μονούς' ή 'διπλούς' (σαν μονοί θα έχουν hum).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα στις θεσεις 2 4 σπλιταρετε οντως και γι αυτο θελω να ειναι αυστηρα μονος γιατι με διπλο στη μεση δεν ξερω τι θα πρωτοσπλιταρω!+οτι εχω και push pull και neck kai bridge οποτεεε!!δε ενδιαφερει να ειναι φλατ ομως για να λειτουργει σωστα το τρεμλο!πως θα καλωδιοσω ενα διπλο σαν μονο ?θα βαλω μια απο τις δυο πολικοτητες για hot??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα στις θεσεις 2 4 σπλιταρετε οντως και γι αυτο θελω να ειναι αυστηρα μονος γιατι με διπλο στη μεση δεν ξερω τι θα πρωτοσπλιταρω!+οτι εχω και push pull και neck kai bridge οποτεεε!!δε ενδιαφερει να ειναι φλατ ομως για να λειτουργει σωστα το τρεμλο!πως θα καλωδιοσω ενα διπλο σαν μονο ?θα βαλω μια απο τις δυο πολικοτητες για hot??

 

Ναι, αλλά το ποιό καλώδιο θα είναι... χρειάζονται οι οδηγίες για το συγκεκριμένο μαγνήτη.

 

Πάντως κοίταξε την ιδέα του bridge+neck στη θέση 3. Κάποιες Ιbanez (αν θυμάμαι καλά) και όλες οι Musicman έτσι είναι καλωδιωμένες. Επίσης νομίζω η Ibanez σου έχει ήδη superswitch (με περισσότερα ποδαράκια) οπότε θα το κάνεις εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου